تزئین اتاق کودک

شمار نشریه : 169


گروه معماری ودکوراسیون: پیش از دکور کردن اتاق کودک, بهتر است به چند سؤال پاسخ دهید. برای مثال اینکه اتاق برای چه کسی و در چه سنی دکور می شود؟ روحیه صاحب اتاق چگونه است و چه سبکی مناسب و هماهنگ با سلیقه اوست؟

اتاقی آرام و روشن, حال و هوایی خاطره ساز, دکوری متناسب با نیازها و فعالیت‌های کودکان, عناصری مناسب برای خلق فضایی بی‌عیب و نقص و هماهنگ با حال و هوای کودکان هستند.

تزئین اتاق کودک باید مهیج و فانتزی باشد. اولین چیزی که باید در دکوربندی اتاق کودکتان به آن توجه داشته باشید، این است که تزئینات باید مطابق با سن و روحیه کودکانتان انجام گیرد. نباید اتاق فرزند سه ساله‌تان را مثل اتاق دختر سیزده ساله‌تان تزئین کنید. البته منظور این نیست که باید هر سال با بالا رفتن سن فرزندتان تزئین اتاق او را به هم بزنید. منظور این است که باید اتاق کودکان را با توجه به گروه سنی آنها دکوربندی کنید.

اتاق کودکتان را با ابتکار تزئین کنید

از تخیل و ابتکارتان استفاده کنید و از کودکتان نیز برای رنگ کردن اتاق‌ها کمک بخواهید. دیوارهای اتاق می‌تواند به طرز مبتکرانه‌ای با نقاشی‌های کودکتان تزئین شود. می‌توانید از آلبوم ها و عکس‌های ویژه در مجلات و اینترنت در این زمینه کمک بگیرید. دکوپاژ نیز برای خلق یک اتاق رویایی و خاص برای کودکتان کار جالبی است.

مبلمان

با وجود طراحی‌های جالب و خاص برای مبلمان اتاق کودک ، کار شما کمی ساده‌تر شده است. می‌توانید اتاق دخترتان را مثل اتاق پرنسس‌ها صورتی و رمانتیک تزئین کنید یا اتاق پسرتان را به شکل قهرمانان یا اتومبیل سواران طراحی کنید که مثلاً تختخوابش به شکل ماشین مسابقه باشد. یا بسیاری از طرح‌های دیگر که مطابق با علاقه و روحیه کودکتان نیز باشد. دقت کنید که بسیاری از اثاثیه اتاق را خودتان نیز می‌توانید بسازید.

رنگ‌آمیزی

ببینید کودکتان به چه رنگی علاقه دارد. اگر هنوز به حدی نرسیده که بتوانند به خوبی صحبت کنند، یک جعبه مداد رنگی در جلویش بگذارید تا خود یکی از رنگ‌ها را که دوست دارد انتخاب کند. کودکان بزرگ‌تر، خود می‌توانند به شما بگویند که دوست دارند رنگ اتاقشان چه رنگی باشد. یادتان باشد که اولویت با علاقه خود بچه‌هاست.

سعی نکنید مدل و رنگ دلخواه خودتان را به زور به بچه‌ها تحمیل کنید. شخصیت آنها از همین سنین شکل می‌گیرد و اتاقشان می‌تواند آینه خوبی برای نشان دادن شخصیتشان باشد. البته منظور طرح و رنگ‌های غیرمعقول آنها نیست. باید محدودیت تعیین کنید اما باز آنها را در انتخابشان آزاد بگذارید.

استفاده از رنگ، کاغذدیواری، بلکا، پتینه کاری یا سایر موارد در این اتاق مرسوم است. اما اگر ساده‌ترین و متداول‌ترین حالت یعنی رنگ را نیز لحاظ کنیم باید استانداردهای خاص آن را در نظر گرفت. رنگ‌های روغنی پس از خشک شدن مقداری سرب در هوا آزاد می‌کنند که این برای سلامتی کودکان مضر است و امکان استفاده از رنگ‌های پلاستیک به دلیل عدم قابلیت شستشوی آنها نیز وجود ندارد. پس بهترین گزینه استفاده از رنگ‌های نانو یا آکریلیک است که اگر این نکته ساده و مهم لحاظ نشود، یکی از اصول بهداشتی مرتبط با طراحی داخلی و دکوراسیون لحاظ نشده است. رنگ‌آمیزی اتاق نیز باید حالت ملایم و آرام داشته باشد.

نورپردازی

نور اتاق کودک باید ملایم و غیرمستقیم باشد. برای این کار می‌توانید از انواع نورهای بازتابی و یا پخش شونده استفاده کنید تا چشم کودک آزرده نشود. یادتان باشد در مکانی که اختصاص به فعالیت‌های کودک دارد نوری جداگانه تعبیه کنید. از نورهای تزئینی هم در دکور اتاق کودک بهره ببرید. می‌توانید انواع چراغ‌های تزئینی ریز را در جایی از اتاق قرار دهید تا فضایی را برای سرگرمی و تفریح کودکان اختصاص داده باشید.

در چیدمان اتاق کودک باید به میزان و کیفیت نورپردازی توجه داشت و خود نورپردازی نیز در فرایند طراحی داخلی اتاق کودک لحاظ می‌شود. رنگ نور به‌کاررفته و موقعیت نورپردازها در اتاق مواردی هستند که برای کودک بسیار اهمیت دارد چرا که اگر از نورهای مضر استفاده شود یا شدت نور زیاد باشد علاوه بر ایجاد مخاطراتی برای سلامت کودک باعث کاهش میزان خواب اونیز می‌شود.