هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   169   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تغییر دکوراسیون در فصل پاییز


الهام محمودی – مترجم

هر فصل از سال شرایط آب و هوایی خاصی دارد که در دکوراسیون فضای داخلی منزل، در قالب تغییرات جزیی و کلی در چیدمان لوازم و وسایل نمودار می‌شود. کافی است در هر فصل یک یا چند عنصر را تغییر دهید تا به یک چیدمان متفاوت و متناسب با آن فصل خاص دست پیدا کنید. فصل پاییز بهترین زمان برای تلفیق رنگ‌های مختلفِ موجود در طبیعت برای تغییر دکوراسیون می‌باشد. استفاده از رنگ‌های گرم در فصلِ سرد، احساس آرامش و گرمای ویژه‌ای را به منزلتان خواهد داد. اگر می‌خواهید حال و هوای پاییزی را به خانه‌تان بیاورید، خواندن ایده‌های دکوراتیو زیر را به شما توصیه می‌کنیم.

پاییز را با عناصر پاییزی به تصویر بکشید

بیشتر وسایل دکوراتیو و هنری که می‌توانید برای دکوراسیون پاییزی از آنها استفاده کنید، نیازمند صرف هزینه‌های زیاد نیستند. دكورهاي كوچك اما تأثيرگذار را دست كم نگيريد. از جمله مهم‌ترین و زیباترین نشانه‌های پاییز، خزان برگ‌های درختان است که خود تابلویی بی‌نظیر از طبیعت به شمار می‌آید. همیشه عناصر طبیعی بهترین راه برای هرچه زیباتر کردن محیط خانه است. از موهبت‌های پاییزی غافل نشوید. برای رسیدن به این منظور می‌توانید تنها چند برگ پاییزی زیبا از گیاه خاصی را جمع‌آوری کرده و آنها را روی پس زمینه‌ای از پارچه یا مقوا قاب کنید.

میز غذاخوری خود را پاییزی کنید

پاییز زمان جمع شدن خانواده‌ها دور هم است و انتخاب رنگی گرم می‌تواند این جمع خانوادگی را گرم تر و دل‌نشین تر کند. شما می‌توانید با رنگ قهوه‌ای یا رنگ‌های هم خانواده آن به میز غذاخوری خود گرما ببخشید. البته رنگ نارنجی با نقش و نگارهای گندمی نیز توصیه می‌شود که اغلب برای میزهای ناهارخوری غیررسمی مناسب تر است.

حیاط ، تراس و فضای خارجی منزل را فراموش نکنید

گل‌های پاییزی زیبایی را کنار در ورودی خانه بکارید و در قسمت پایین پنجره‌ها، از بیرون جعبه‌ای نصب کنید و در آن گل‌ها یا درختچه‌هایی با برگ رنگین بکارید. در ورودی را نیز می‌توانید با رنگ‌های گرم مثلاً قهوه‌ای سوخته و یا شکلاتی رنگ‌آمیزی کنید.

از بخاری و وسایل گرمازای منزل به عنوان یک عنصر دکوراتیو استفاده کنید

منبع گرمازای شما هنوز منتظر رسیدن فصل سرد است. بنابراین استفاده از عناصر تزیینی بر روی آن بلامانع است. برای این امر می‌توانید از قالیچه‌های سنتی با رنگ‌های دلنشین و گرم، تابلوهایی با برگ‌های خزان شده پاییزی، شمع‌های الهام‌بخش یا حتی از کدوتنبل استفاده کنید. شما می‌توانید در کنار این آیتم‌ها آمدن پاییز را جشن بگیرید. اگر می‌خواهید با کدوتنبل‌های کوچک به منزلتان حسی از پاییز ببخشید، برای این کار داخل آن را خالی کرده و دیوارهای آن را با رنگ نقره‌ای رنگ کنید، سپس آن را روی پایه‌ای فلزی قرار داده و داخل آن شمعی گذارده و آن را به عنوان نمادی گرمازا روی بخاری خود قرار دهید.

دیوارهای نشیمن را با رنگ‌های گرم پوشش دهید

رنگ‌های راحت و دلنشین به شما این امکان را می‌دهد که شب‌های سرد را با آرامش و راحتی سپری کنید. دیوارها را با رنگ گرم نقاشی کنید و برای رنگ‌آمیزی دیوار اصلی از طیف تیره‌تر همان رنگ استفاده کنید. اگر مایلید فضای روشن تری داشته باشید، ما به شما طیف رنگ سبز را پیشنهاد می‌کنیم. اگر رنگ دیوارهایتان سفید است شما می‌توانید هر رنگی را که دوست دارید به رنگ سفید دیوارها اضافه کنید و خیلی راحت تر گرما را به منزلتان بیاورید. حتی اگر مایل هستید دیوارها به همان رنگ سفید باقی بمانند فقط کافی است دیوار اصلی اتاق را به رنگ کرم سیر یا شکلاتی درآورید.

استفاده از پرده‌های پاییزی

پرده یکی از عناصر دکوراتیو در منزل محسوب می‌شود. برای تهیه پرده‌هایی به سبک پاییز نیاز به صرف هزینه زیادی نیست. شما می‌توانید با حداقل هزینه و به تناسب نوع و رنگ چیدمان، پرده‌هایی زیبا تهیه و نصب کنید. پرده‌های نازك را باز و از پرده‌های ضخيم استفاده كنيد. يادتان باشد كه استفاده از پرده‌های ضخيم در جلوگيري از به هدر رفتن گرماي درون خانه بسيار تأثيرگذار است. پرده نارنجی رنگ با طرح‌های برگ برگ، خانه‌تان را به یک خانه تجملی و با شکوه تبدیل می‌کند و استفاده از رنگ طلایی برای پنجره‌ها به طرز زیبایی جلوه‌نمایی خواهد کرد. استفاده از این رنگ نیز، نور اتاق را حفظ خواهد کرد.

پاییز را به اتاق‌خواب خود بیاورید

یکی از مهم‌ترین وسایلی که در اتاق‌خواب وجود دارد، تخت خواب است که می‌تواند به عنوان اولین منطقه برای ایجاد تغییرات انتخاب شود. در صورتی که تخت خوابتان به پنجره نزدیک نیست، می‌توانید رنگ پرده را تغییر دهید و در صورتی که تخت شما در کنار پنجره قرار دارد، بهتر است رو تختی‌ها را تغییر دهید و اگر قصد دارید رنگ دیوار اتاقتان را تغییر دهید ، می‌توانید از رنگ‌های گرم ملایم نیز به همراه رنگ سفید استفاده کنید .

نورپردازی با شمع

شمع، هم فضای منزل شما را خاص می‌کند و هم با روشن کردن آن می‌توانید انرژی مثبتی را در فضای خانه‌تان شناور کنید. شمع‌ها نیز مانند بقیه المان‌های موجود در خانه باید با رنگ فضایتان هماهنگ باشد. این روشنایی‌های زیبا نورپردازی شما را شیک خواهد کرد. حواستان به نور خانه باشد. در پاييز هوا زودتر تاريك می‌شود پس به تعداد لامپ‌ها اضافه كنيد تا نور كافي در خانه داشته باشيد .

لازم به ذکر است، که اگر می‌خواهید فضاي خانه را پاييزي كنيد و وسايل مورد نياز را در اختيار نداريد سراغ كم هزینه‌ترین راه‌ها برويد. مقداري روبان طلايي، زرد و نارنجي خريداري كنيد و وسايل خانه‌تان را با آنها تزئين كنيد. به اين ترتيب شما رنگ‌های پاييزي را به خانه آورده‌اید. با این ایده‌های ارزان و آسان از پاییزِ زیبا لذت ببرید