هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   169   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مخالفت برای سهم خواهی؟


گروه گزارش: همین دو شماره قبل بود که پیام ساختمان در مطلبی با تیتر «پیمانکاران سازمان می یابند» و در گفتگو با عضو هیئت‌رئیسه و رئیس کمیسیون ساختمان انجمن صنفی پیمانکاران ساختمانی، تأسیساتی و تجهیزاتی استان تهران خبر از «تجمیع تمام قابلیت بخش خصوصی در یک سازمان» داده بود، ولی شاید کمتر کسی فکر می‌کرد که انجمن صنفی پیمانکاران این قدر سفت و سخت به پروژه تأسیس سازمان نظام پیمانکاری بچسبد که ظرف مدت کمی مقدمات برگزاری «اولین کنگره ملی توسعه نظام پیمانکاری در عمران و شهرسازی با رویکرد تشکیل سازمان ملی نظام پیمانکاری» را به این منظور فراهم کند.

این دیرباوری شاید از آنجاست که بسیاری از فعالان صنعت ساخت‌وساز کشور نگاه یک‌سویه‌ای به وزارت راه و شهرسازی دارند و شاید بسیاری از آنان مطلع نباشند که چه مقدار فعالیت‌های صنفی و حرفه‌ای آنها با معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری مرتبط است؛ معاونتی که «نظام فنی و اجرایی کشور» تنها بخشی از آن است و نیز از طریق سامانه‌های متعدد این معاونت نظیر سامانه‌های نظارت بر پروژه‌های عمرانی، مبادله موافقت‌نامه هزینه‌ای، عملکرد اعتبارات هزینه‌ای استانی و ملی، لایحه بودجه، مبادله موافقت‌نامه، بودجه شرکت‌های دولتی و ... مدیریت کلیه فعالیت‌های عمرانی کشور را تحت نظارت و کنترل دارد.

آغاز مخالفت مخالفان

فعالیت انجمن صنفی پیمانکاران و انعکاس اخبار این فعالیت‌ها در پیام ساختمان طی یکی دو ماه گذشته، موجی از واکنش‌های موافق و مخالف را در پی داشته است. البته طبیعی است هر یک از اشخاصی که در شرایط کنونی جایی در تشکل‌ها و انجمن‌های صنفی و مهندسی دارند، نگران آن باشند که در ساختار آینده چه جایگاهی خواهند ‌داشت. نگرانی و شتاب بر سر تعیین «سهم خویش»، هنوز فرصتی نداده ‌است تا اساساً مشخص شود سازمان نظام پیمانکاری چیست و افرادی که به مخالفت بر خاسته‌اند احتمالاً هنوز به طور دقیق نمی‌دانند باید با چه چیزی مخالفت کنند.

از مخالفان تشکیل سازمان نظام پیمانکاری که خط و ربط مخالفت آنان در فضای مجازی موجود است، می‌توان از رسول خلیفه سلطانی، دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران؛ منوچهر عطاردیان، دبیر انجمن شرکت‌های ساختمانی و علی‌اکبر رمضانی، عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور نام برد. افراد مذکور و سایر مخالفان با استدلال‌هایی از جنس «تجمیع تمام تشکل ها و انجمن ها در قالب یک نظام فنی و اجرایی ساخت‌وساز اقدام درستی نیست و ضرورتی برای این تجیمع احساس نمی شود» و «با وجود شورای هماهنگی تشکل های صنفی و حرفه ای ویژه صنعت احداث، چنین پیشنهادی ناپخته و غیر صحیح است» و «با توجه به اینکه در حال حاضر نظام فنی و اجرایی در بخش دولتی موجود است، نیازی به تجمیع تشکل ها و نهادهای بخش خصوصی برای تشکیل نظام فنی و اجرایی ساخت‌وساز کشور نیست» به مخالفت با امری
بر خاسته‌اند که هنوز ساختار و سازوکار مدیریتی و اجرایی آن حتی بر پیشنهاددهندگان آن نیز به طور دقیق مشخص نیست و به تازگی مراکزی برای مطالعه در این خصوص تشکیل شده است.

بررسی مشکلات پیمانکاران و راه‌های توسعه نظام پیمانکاری

شاید برای پاسخگویی به همین مخالفت‌های مطرح شده بود که چهار روز قبل از برگزاری اولین کنگره ملی توسعه نظام پیمانکاری در عمران و شهرسازی با رویکرد تشکیل سازمان ملی نظام پیمانکاری، اعضای انجمن صنفی پیمانکاران استان تهران طی نشستی مشکلات فنی، مالی و حقوقی این بخش را بررسی و به منظور توسعه نظام پیمانکاری در عمران و شهرسازی راهکارهایی مطرح کردند.

ابوالفضل علی‌آبادی، رئیس انجمن صنفی پیمانکاران استان تهران در این خصوص با تاکید بر راه‌اندازی مرکز ملی توسعه مشارکت اظهار کرد: شرکت‌های بزرگ پیمانکاری و انبوه‌سازی که قادر به حل مسائل خود نیز باشند، بسیار کم هستند و سایر تشکل‌ها برای حل مشکلات خود در گام‌های بالاتر جهت مشارکت در اجرای پروژه‌های بزرگ و مجامع بین‌المللی نیازمند برنامه‌ریزی دقیق‌تر هستند.

مهندس علی‌آبادی همچنین از برگزاری کنگره ملی توسعه نظام پیمانکاری در عمران و شهرسازی خبر داد و گفت: هدف از برگزاری این کنگره ظرفیت‌سازی جهت مشارکت‌های عمومی، خصوصی و اجتماعی و بازنگری در ضعف‌های موجود با حضور متصدیان این بخش است.

رئیس انجمن صنفی پیمانکاران استان تهران خاطرنشان کرد: این کنگره از طریق مشارکت عمومی، خصوصی و اجتماعی و با استراتژی نوین توسعه کشور با حضور مدیران ارشد بخش خصوصی و دولتی، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های تأمین سرمایه و همچنین معرفی پروژه‌های مجتمع اداری، تجاری، گردشگری و مسکونی برگزار می‌شود.

پیمانکاری در دنیا تغییر کرده است

رئیس کمیسیون ساختمان انجمن صنفی پیمانکاران نیز در خصوص ضرورت برگزاری کنگره ملی پیمانکاران به خبرنگار پیام ساختمان گفت: بنده و همکارانم در انجمن سعی کرده ایم تا در کنگره نظام ملی پیمانکاری، فاصله پیمانکاری نوین با فعالیت فعلی پیمانکاران را در جلوی چشم حضار ترسیم کنیم، چون چالشهایی که پیمانکاران محترم در حوزه های مختلف از جمله ثبت شرکتها، رتبه بندی، مناقصات، تایید تعیین، پیمانکاران، بیمه تامین اجتماعی، قانون کار، امور مالیاتی و غیره دارند بسیاراست.

نصرت‌ا... یوسفی افزود: ساختارهای مدرن پروژه یابی، اجرای پروژه های صنعت ساخت، آموزش و راه اندازی مدیریت اتاق فکر صنعت ساخت که نوع آخر دنیای ساخت و ساز است در کنگره ملی پیمانکاران مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

این عضو هیئت مدیره انجمن صنفی پیمانکاران با اشاره به این که امروزه ایجاد مراکز مشارکت و خلق مراکز نوین کسب و کار در دنیا تغییر کرده است و این تغییرات در بخش خصوصی امکان پذیر است، افزود: نمی توان از دولت خواست تا پروژه هایش را به اشکال خاصی که ما می پسندیم انجام دهد، چون دولت ساختارهای مختص به خودش را دارد و اگر ما بخواهیم با دنیا رقابت کنیم به این نحو شدنی نیست. مهندس یوسفی در بخش دیگری از سخنانش گفت: ما خیلی کارها باید انجام بدهیم تا یک سال عمر ساختمان‌های ما افزایش یابد و یکی از این کارها این است که بتوانیم به نحوی تشکل‌ها را قانونمند کنیم تا پیمانکار، ناظر، مشاور، کاردان، معمار و ... وظایف خود را در حوزه مشخصی بداند و انجام دهد.

وی با بیان این که این موضوعات در کنگره لحاظ شده، تفاوت این کنگره با سایر کنگره ها را جو غالب آموزشی و علمی آن برشمرد.

گفتنی است دوهفته نامه پیام ساختمان به‌عنوان ستاد خبری این کنگره نسبت به پوشش خبری و انجام گفتگو با مدعوین و میزبانان اقدام خواهد کرد.