هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   169   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

حوادث ساختمانی سیر نزولی دارد


گروه گزارش: سید مهدی هاشمی از دو جهت نقش حساسی در صنعت ساختمان کشور دارد: از طرفی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور است و از طرف دیگر رئیس کمیسیون عمران مجلس. این دو سمت، که یکی نقش و ماهیتی پرسشگرانه و مطالبه جویانه و دیگری موقعیتی اجرایی دارد، به مهندس هاشمی جایگاه خاصی داده تا بتواند در خصوص تمام حوزه‌های امور زیربنایی کشور به اظهارنظر کارشناسی بپردازد. از این رو بی‌سبب نیست که وی را در اماکن عمومی فقط می‌توان در جمع خبرنگاران و گزارشگران حوزه‌های خبر و رسانه دید.

پیام ساختمان: تغییر و اصلاح قانون نظام مهندسی در چه مرحله‌ای است؟

جمع‌بندی اولیه در مورد تغییرات و اصلاح مورد نیاز صورت گرفته و نتیجه کار به کمیسیون مربوطه در مجلس به شکل غیررسمی ارائه‌شده تا در آنجا نظرخواهی انجام شود. بعد از تکمیل این فرایند، تغییرات و اصلاح مورد نیاز به شکل طرح به هیئت‌رئیسه مجلس تقدیم می‌شود تا از آنجا به صورت رسمی به کمیسیون مربوطه ارجاع شود.

پیام ساختمان: آماری از میزان تخلفات ساختمانی به ویژه گودبرداری‌های غیراصولی و غیرقانونی دارید؟

بالاترين آمار ریزش‌های ساختماني بر اثر گودبرداری‌های غيراصولي در سطح كشور تاكنون حدود ۱۰۰ مورد مربوط به سال ۱۳۹۰ بوده كه به دنبال اقدامات انجام‌شده پيرامون اجراي مقررات ساختماني، اين حوادث سير نزولي را طي می‌کند. ما کنترل‌های مضاعفي را براي پيشگيري از گودبرداری‌های غيراصولي انجام داده‌ایم و اگرچه چنین کاری برای هم‌وطنان ایجاد مزاحمت می‌کند ولی اگر مردم و مالكان ساختماني مقررات را از ابتدا به طور صحيح و مطابق روال درست اجرا و از مجريان ذيصلاح استفاده كنند این‌گونه حوادث را به ويژه در كلانشهرهايي مانند تهران شاهد نخواهيم بود. ما در کوتاه مدت کنترل‌های مضاعفی را پیش‌بینی کردیم، به طور مثال در کلانشهر تهران، در يك بازه زماني از حدود هزار مورد بازديد از ساخت و سازها، بيش از ۴۰ مورد عمليات ساختماني به دليل خطرپذیری بالا دستور توقف داده شده است. در پنج یا شش مورد هم که به هر دلیلی این دستور توقف‌ها عملیاتی و اجرایی نشد ریزش صورت گرفت. طبیعتاً در این موارد با مقصران و متخلفان حادثه با شدت بیشتری برخورد می‌شود، اما علاوه بر ریزش‌ها، حوادث دیگری هم داریم که به علت رعایت نکردن نکات ایمنی و مقررات به وقوع می‌پیوندد. اصرار ما بر این است که قوانین و مقررات با جدیت بیشتری دنبال شوند و مردم با افرادی که صلاحیت انجام کار را دارند و با مشورت گرفتن از سازمان‌های نظام مهندسی استان‌ها کار کنند.

پیام ساختمان: آماری از تعداد پرونده‌های تخلفات ساختمانی دارید؟

در شوراي انتظامي سازمان نظام مهندسی، تخلفات ساختمانی به شدت پيگيري می‌شود و پروانه‌های برخي از مهندسان يا شرکت‌های ذی‌ربط هم به همین خاطر لغو شده و اقدامات پيشگيرانه نيز در حال انجام است. در سال گذشته ۳۸۰ پرونده تخلف به شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ارائه شد که مورد رسیدگی کارشناسان سازمان قرار گرفت. عمده تخلفات ساختمانی به علت رعایت نکردن مقررات است ولی اینکه چه تعداد از متخلفان لغو پروانه شده یا به قوه قضاییه معرفی شدند در حال حاضر آماری ندارم. آمار ریزش ساختمان‌ها به علت گودبرداری‌های غیراصولی هم در کشور سیر نزولی دارد و در تهران به کمتر از ۱۰ درصد رسیده ولی آمار کشوری آن هنوز جمع‌بندی نشده است.

پیام ساختمان: با توجه به حضور شما در کمیسیون عمران مجلس اطلاع دارید تا به حال چه مقدار از بودجه عمرانی امسال محقق شده است؟

در طرح‌های عمرانی متأسفانه ما بیشتر کاهش عملکرد داریم تا کاهش بودجه. در سال گذشته متأسفانه تنها ۳۰ درصد از بودجه‌های عمرانی مصوب، محقق شد و در سال جاری هم تا کنون فقط حدود ۱۰ درصد از بودجه محقق شده است. ما امسال بودجه خوبی داریم اما بخش عمده‌ای از آن به علت تغییر دولت، هنوز اجرایی نشده است.

پیام ساختمان: با توجه به تغییرات جاری و کاهش نسبی قیمت‌ها، قيمت مسكن در كشور را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟

این روزها حرکت‌های آني در بازار، اقتصاد کشور، نرخ ارز و نرخ طلا تأثیرگذاری مستقيمي در كاهش قيمت مسكن داشته ولی اين تأثیرات واقعي، درست و اثربخش نيست چون قيمت مسكن رشد طبيعي خودش را دارد. افزایش و کاهش‌های ناگهانی قیمت مسکن واقعی نیست. ساختمان‌سازی ما باید با حداکثر استفاده از بخش خصوصی کار خودش را دنبال کند. این به صلاح کشور نیست که سرمایه‌های کشور از بخش‌های تولیدی به بخش‌های سوداگری سوق پیدا کند. توقع ما این است که دولت و مسئولان دولتی به اين موضوع توجه ويژه داشته باشند و اجازه ندهند ثبات ایجادشده در اقتصاد كشور دوباره دچار التهاب شود چون بی‌ثباتی به ضرر همه بخش‌ها و دستگاه‌ها خواهد بود. من امیدوارم با استفاده از حداكثر ظرفيت بخش خصوصي و برگشت سرمایه‌ها به بخش توليدي كه مسكن يكي از مهم‌ترین آن است زمينه اشتغال فراهم شود و سرمایه‌ها در بخش‌های توليدي هدايت شده و از سوق يافتن آنها به بخش سوداگري جلوگيري شود.