هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   169   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

رود‌هن نظام مهندسی ندارد


گروه ساخت‌وساز: تا 50 سال پیش رودهن روستایی کوچک با جمعیتی اندک بود ولی رفته‌رفته با توجه به ساخت و سازهای مدرن شهری و افزایش جمعیت تبدیل به شهر شد و به تبع آن شهرداری مستقل شکل گرفت و امروز پس از گذشت نیم‌قرن شهر رودهن با بیش از 40 اداره دولتی و اداره کل به یک شهر نسبتاً بزرگ تبدیل شده است؛ به گونه‌ای که حدود 40 هزار نفر جمعیت را در خود جای داده و یکی ازپرجمعیت‌ترین شهرهای استان تهران به شمار می‌رود. پیام ساختمان برای اطلاع هر چه بیشتر مخاطبان از این شهر توریستی و آينده آن ، سراغ حمید محرمی شهردار رودهن رفته و گفتگویی با وی ترتیب داده که در زیر می‌خوانید:

پيام ساختمان: در مباحثي مانند فعاليت‌هاي عمراني و مشكلات ترافيكي چه اقداماتي را در دستور كار داريد؟

مباحث عمرانی، ترافیکی و زیباسازی در مبلمان شهری کارهای متعددی انجام داده‌ایم. با توجه به اینکه رودهن یک شهر ترانزیتی است و محل عبور و مرور هم‌وطنان از اقصی نقاط کشور می‌باشد، با مطالعه تخصصی وارد کار شدیم و در کوتاه‌ترین زمان پس از تصویب کمیسیون ترافیک، اصلاحات زیادی در ترافیک شهر صورت می‌گیرد. همچنين اخذ مجوز برای فعالیت پارک‌بان‌ها، اصلاح هندسی شهر، احداث و اجرای چراغ راهنما در تقاطع‌ها بر اساس نظر تیم‌های کارشناسی از جمله فعالیت‌های ما در حوزه ترافیک به شمار می‌رود. با توجه به احداث آزادراه جنوب بومهن که از جنوب رودهن هم می‌گذرد، بار ترافیکی شدیدی در بلوار آیت‌ا.... خامنه‌ای شاهد بودیم که با اصلاح ساختار آن و زیباسازی فضای سبز و همچنین تقاطعی که در بانک ملی ایجاد کرده‌ایم، مسافران جاده هراز را به آزادراه تهران –رودهن هدایت می‌کنیم تا بار ترافیکی را کاهش دهیم. در بحث اصلاح هندسی هم کارهای عمده‌ای انجام داده‌ایم. با توجه به سابقه‌ای که بنده در شهرداری رودهن داشتم، مشکلات و نقاط حادثه‌خیز شهرداری را می‌شناسم و بر این اساس در حال حاضر مشغول اصلاح هندسی این نقاط هستیم و با همکاری شورای شهر و شهروندان تصمیم داریم از نظر علایم راهنمایی و رانندگی یکی از شهرهای استاندارد منطقه باشيم تا مسافران عزیز در شهر ما دچار سردرگمی نشوند.

پيام ساختمان: آیا طرح جامعی برای شهر رودهن در نظر گرفته‌اید؟

طرح جامع رودهن در سال 1389 مصوب شده و در حال حاضر مشغول بررسی و تصویب طرح تفصیلی آن هستیم که امیدواریم تا پایان امسال عملیاتی شود. در جلسات متعددی که با شورای شهر داشتیم، چشم‌انداز پنج ساله رودهن را مورد بررسی قرار داده‌ایم. این افق باعث می‌شود شهر با سیاست‌های درست و اصولی توسعه پیدا کند. یکی از مناطقی که برای توسعه شهر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، دانشگاه‌ آزاد و بلوار آیت‌ا... خامنه‌ای است که تصمیم داریم با انتقال امکانات، تمرکز شهر را به آنجا بکشانیم. اعتقاددارم به دلیل اینکه شهر رودهن کوهستانی است و امكان توسعه افقي كمتري دارد، باید از کمترین فضاها، بیشترین استفاده را ببریم.

پيام ساختمان: با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از درآمد شهرداری‌ها ناشی از تخلفات ساختمان‌سازی است، آیا شما از تخلفات ساختمانی استقبال می‌کنید يا به دنبال ايجاد درآمد‌هاي پايدار هستيد؟

با توجه به اینکه درآمد یا دارایی برای شهرداری رودهن تعریف نشده است، در جلساتی که با شورای اسلامی شهر رودهن داشتیم، در رابطه با ایجاد درآمدهای پایدار و مستمر اقداماتی انجام دادیم. یکی از این موارد برنامه‌ای است که در مورد زمین 200 هکتاری داریم. طبق برآوردی که داشتيم به این نتیجه رسیدیم که در صورت اجرا، این طرح حدود 70 درصد درآمد شهرداری رودهن را تأمین می‌کند. علاوه بر این زمین‌های مرغوبی داریم که در رابطه با ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری در رودهن و به دنبال آن ایجاد درآمد پایدار بسیار مفید واقع مي‌شوند؛ بنابراین سیاست ما ایجاد درآمدهای پایدار و مستمر است.

پيام ساختمان: احداث شهرهای جدید در اطراف رودهن از جمله پرديس چه اثرات مثبت یا منفی برجای گذاشته است؟

نیاز مردم به مسكن ساخت شهرهای جدید را ایجاب می‌کند و به دلیل اینکه زیرساخت‌های مورد نیاز این شهرها هنوز فراهم نشده است، بارهای تحمیلی زیادی به این شهرها را شاهد هستیم. مثلاً دانش‌آموزان زیادی برای تدریس و ادامه تحصیل به رودهن مراجعه می‌کنند. به هر حال این سیاست کلان کشور است و ما در خدمت هموطنان هستیم.

پيام ساختمان: قانون شهرداری‌ها تا چه اندازه نیازمند اصلاح و بازنگری است؟

علیرغم اینکه سال‌های زيادي از تصویب قانون شهرداری‌ها گذشته است اما با این حال چون نویسندگان و تنظیم‌کنندگان این قانون با بینش بسیار وسیع این کار را انجام داده‌اند ، هنوز هم در مدیریت شهری کاربرد خود را از دست نداده است اما به طور کلی هرچیزی متناسب با زمان باید اصلاح شود.

پيام ساختمان: ارتباط شما با نظام‌مهندسی ساختمان شهرستان رودهن چگونه است؟

متأسفانه در شهرستان رودهن دفتر نظام مهندسی نداریم اما شهرداری به فراخور کارهای ساختمانی از مهندسان ناظر استفاده می‌کند. با توجه به اينكه نظام مهندسی ساختمان باید بر عملکرد مهندسان ناظر نظارت کند، به همين دليل ما پیگیر تشکیل دفتر نظام مهندسی ساختمان هستیم.

پيام ساختمان: با توجه به اینکه رودهن جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد و از موقعیت جغرافیایی حائز اهمیتی برخوردار است، چه اقداماتی در راستای تقویت جاذبه‌های گردشگری در دستور کار دارید؟

قبل از هر چیز لازم است به این نکته اشاره کنم که شهرداري رودهن جشن 50 سالگی تأسیس شهرداری رودهن را در دهه کرامت برگزار ‌کرد. ما می‌خواهیم شهر علمی و فرهنگی رودهن را با پیشبرد سیاست‌های کلان شهرداری و شورای اسلامی شهر رودهن از حيث گردشگری و تفریحی تقويت کنیم، چون با توجه به پتانسیل‌هایی مانند؛ نزدیکي به تهران و اقلیم آب و هوايي بسیار مطلوب، مستعد جذب گردشگران است. واقعیت این است که ما کشاورزی صنعتی نداریم و باید بر جذب توریست و گردشگر تاکید بیشتری داشته باشیم. در این رابطه ما توانستیم حدود 200 هکتار زمین از منابع طبیعی و سازمان مسکن تحویل بگیریم و می‌خواهیم این زمین را به مجتمع تفریحی- علمی تبدیل کنیم. در راستای بحث تفریحی نیز طرح‌های متنوعی مد نظر داریم که از جمله آن آنها می‌توان به پیست اسکی، کارتينگ و تفریحات متنوع دیگر اشاره کرد. در بحث علمی هم رایزنی‌های متعددی با دانشگاه آزاد اسلامی و همچنین پژوهشکده رویان انجام‌شده و تفاهم‌نامه‌هایی به امضا طرفین رسیده است تا از این برند معروف و مطرح جهانی(پژوهشكده رويان) استفاده کنیم و شاهد احداث پژوهشکده در شهرستان رودهن باشیم. علاوه بر اقدامات تفریحی و علمی در اين زمین 200 هکتاری، برنامه ما اين است كه در زمینه گردشگری با اجرای طرح جامع کوه محمد داغی که در مرکز شهر واقع شده است، جاذبه‌های گردشگری بسیار خوبی در رودهن ایجاد کنیم.

پيام ساختمان: در پایان صحبتی اگر دارید، بفرمایید.

شهرداری‌ها به طور کلی با مشکل اقتصادی مواجه هستند، اما خوشبختانه در سال گذشته که بودجه‌ ما حدود 12 میلیارد تومان بود، موفق شدیم 18 میلیارد تومان، جذب بودجه داشته باشیم. بنابراين شهرداري‌ها همواره بايد به دنبال جذب سرمايه و درآمد‌هاي پايدار باشند.