هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   169   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

استاندارد را دور می‌زنند


گروه ساخت‌وساز: به مناسبت بزرگداشت روز جهانی اسکان بشر، همایش ساخت‌وساز استاندارد و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در مدیریت شهری با حضور مسئولان و دست‌اندرکاران صنعت ساختمان در سالن همايش‌هاي برج ميلاد برگزار شد.

پروانه بهره‌برداري صادر نكنيد

به گزارش خبرنگار پيام ساختمان،‌ فریدون بلغاری، مدیر کل دفتر نظارت بر اجرای استاندارد‌های صنایع فلزی سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه 97 درصد از مناطق مسکونی کشور در معرض خطر زلزله قرار دارند، گفت: هم اکنون در روستاها 21 درصد از ساختمان‌ها کیفیت مناسب دارند. وي ادامه داد: ایران جزو 6 کشور حادثه‌خیز دنیاست و از 40 نوع بلای طبیعی موجود در دنیا امکان وقوع 30 حادثه در کشورمان وجود دارد.

بلغاري با اشاره به اینکه تهران جزو 6 شهر دارای بیشترین خطر زلزله در جهان است، اظهار داشت: البته آمارها حاکی از آن است که تلفات ناشی از زلزله در کشور ما سیر نزولی دارد. وي با بیان اینکه حدود 21 میلیون خانوار در 20 میلیون واحد مسکونی سکونت دارند، افزود: در دو دهه اخیر سالانه 4 هزار نفر در حوادث زلزله، جان خود را از دست داده‌اند.

مدیر کل دفتر نظارت بر اجرای استاندارد‌های صنایع فلزی سازمان ملی استاندارد افزود: بر اساس سرشماری سال 90، بهبود نسبی در کیفیت ساخت و سازها ایجادشده، به طوری که سهم 40 درصدی بنای فلزی به 53 درصد رسیده است.

وي با اشاره به اینکه از سال 85 تاکنون بیش از 7 هزار پروانه استاندارد در زمینه‌های مختلف صادرشده ، اظهار داشت: در سال 85، 37 درصد مصالح داراي گواهي استاندارد بود و در حال حاضر این رقم به 88 درصد از کل تولیدات مصالح ساختمانی رسیده است.

بلغاری تصریح کرد: در سال 85 فقط یک درصد از واحدهای تولید شن و ماسه استاندارد بودند که الان این رقم به بیش از 75 درصد رسیده است، همچنین سهم استاندارد در ساخت بتن‌های آماده از رقم 20 درصد به 80 درصد رسیده است. وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر کمترین استاندارد در بلوک‌های سیمانی، بلوک پلی استایرن، موزاییک، تیرچه و بلوک‌های سقفی با سهم کمتر از 40 درصد مشاهده می‌شود.

مدیر کل دفتر نظارت بر اجرای استاندارد‌های صنایع فلزی سازمان ملی استاندارد در خصوص کاربرد علامت استاندارد مواد و مصالح ساختمانی، گفت: در سال 80 تعداد 20 پروانه دراین‌باره صادر شده بود و این رقم در حال حاضر به 1600 پروانه رسیده که رشد 80 برابری را نشان می‌دهد.

بلغاری، یکی از بزرگ‌ترین مشکلات استاندارد در مصالح ساختمانی را صدور پروانه بهره‌برداری از سوی مقامات محلی عنوان کرد و گفت: در اغلب موارد تولیدکنندگان برای دور زدن قوانین از مقامات محلی پروانه بهره‌برداری و استاندارد می‌گیرند که این موضوع مشکلات زیادی را برای سازمان استاندارد به وجود می‌آورد و اغلب تولیدات آنها بی‌کیفیت و بدون استاندارد وارد بازار می‌شود. مثلاً سال گذشته شوراي شهر اسلامشهر براي يكي از واحد‌ها پروانه بهره‌برداري صادر كرده بود درحالی‌که بر اساس قانون اين امر از وظايف سازمان ملي استاندارد است.

انعقاد تفاهم‌نامه ناجا و بخش خصوصي

مصطفی شهرابی، نماینده قرارگاه مسکن ناجا نیز با حضور در این همایش گفت: یکی از عوامل بهبود معیشت کارکنان نیروی انتظامی تامین مسکن ملکی و شخصی است و با حل این مشکل معیشت کارکنان تا حد زیادی بهبود می‌یابد. نیروی انتظامی فعالیت جدی را در طی 10 سال گذشته به ویژه پس از سردار احمدی مقدم برای تأمین مسکن داشته است.

وی افزود: در 10 سال اخیر نیروی انتظامی بخشی از فعالیت‌ها از جمله ساخت‌وساز مسکن را به مرور به بخش خصوصی واگذار کرد و از خدمات آنها بهره برده است و در حال حاضر می‌خواهیم با همکاری بخش خصوصی گام‌های موثری برداریم. این همکاری در تمام بخش‌ها از صفر تا 100 ساخت‌وساز می‌تواند با یک اعتماد متقابل صورت بگیرد.

اتفاق مبارك براي بخش خصوصي

در ادامه این همایش پدرام سلطانی، نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران پس از امضای تفاهم‌نامه با نماینده قرارگاه مسکن ناجا گفت: روز اسکان بشر از سال 20 13 یک روند بلوغ و رشد همگام با توسعه جامعه جهانی را تجربه کرده است. در شعارهای پنج، شش سال اول برگزاری این روز عنوان «مسکن حق هر کسی است» به چشم می‌خورد و در جريان تقویت این همایش مفاهیم جدیدی به آن اضافه شده است.

وی افزود: این موضوع را بنده با هرم معروف" مازلو" مقایسه کردم که نیازهای بشر را در 5 طبقه دسته‌بندی کرده است. ابتدایی‌ترین نیازها ازجمله خوراک، مسکن و پوشاک در طبقه اول آمده و آخرین سطح آن مربوط به خودشکوفایی و ابتکار است و جالب است که بر اساس همین طبقه‌بندی، شعارهای سالانه" هبيتات" هم طبقه‌بندی شده است اما متاسفانه کشور ما از این موضوع و حرکتی که در جهان به فراخور روز اسکان بشر صورت گرفته، غفلت کرده است و هرچند در مواقعی در سطوح شهری حساسیت‌هایی نشان داده شده اما همگامی با جریان به چشم نمی‌خورد و امروز بعد از 28 سال، یکی دو سال است که به مفهوم اولین سال این روز توجه داریم .

سلطانی با بیان اینکه امروز با حرکت مدبرانه دولت موقعیت خوبی فراهم شده است، گفت: فرصتی پیش آمده تا امروز با حفظ عزت و کرامت کشور وضعیتمان را اصلاح کنیم و فاصله عمیقی را که با مفاهیم متعالی اسکان بشر پیداکرده‌ایم، بتوانیم از طریق مرور 28 ساله ساخت و سازمان با آهنگ سریع‌تری جبران کنیم؛ کاری که نیازمند تلاش تمام دستگاه‌هاست.

وی با بیان اینکه در دولت جدید انس و الفتی که بین نیروی انتظامی و بخش خصوصی به وجود آمده ، برای من بسیار خوشحال کننده است،افزود: اتفاق مبارك دیگر این است که دکتر آخوندی به نمایندگی از قوه مجريه در دبیرخانه کمیته ماده 76 قانون برنامه پنجم انتخاب شده بدان معناست که مشکلات و مسائل کسب‌وکار در صنعت احداث، با حضور وزیر ذی‌ربط پیگیری می‌شود و از بخش خصوصی می‌خواهیم از این فرصت استفاده و در قالب این کمیته، نسبت به اصلاح قوانين اقدام کنند.

بافت فرسوده؛ بستر مناسب سرمایه‌گذاری

محمد آیینی، عضو هیئت‌مدیره شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران هم با حضور در این همایش گفت: یکی از مهم‌ترین تولیدات، در فرایندِ نوسازی و بهسازی بافت فرسوده، مسکن است. ما در حال حاضر قریب به 5/2 میلیون واحد مسکونی فرسوده داریم که طبق آمارها چنانچه نوسازی شوند، می‌توان 5/7 میلیون واحد آپارتماني تولید کرد. بنابراین می‌تواند فضای کار بسیار بزرگی برای بخش خصوصی فراهم کند.

وی اضافه کرد: علاوه بر این باید برای واحدهای نوسازی شده مراکز تجاری، اداری، آموزشی و ... احداث کرد زیرا ارزش افزوده قابل‌توجهی برای سرمایه‌گذاران دارد. بنابراین از نظر سوددهی برای بخش خصوصی فرصت خوبی فراهم می‌آورند.

آیینی خاطرنشان کرد: بر اساس شواهد می‌توانیم از صنعت بزرگی به نام صنعت نوسازی شهری نام ببریم که ارزش بازار این صنعت بیش از 700 هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود و در دنیا بیش از 70 سال است از نوسازی بافت فرسوده به عنوان صنعت بازآفرینی شهری یاد می‌کنند. در طول چهار سال گذشته بیش از 350 هزار واحد در محدوده 72 هزار هکتاری بافت فرسوده نوسازی شده و اگر مشارکت مردم و بخش خصوصی بیشتر می‌شد، به طور حتم بیش از 350 هزار واحد نوسازی می‌شد.

عضو هیئت‌مدیره شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری اضافه کرد: خوشبختانه ظرفیت‌های قانونی خوبی در دولت و شهرداری‌ها برای نوسازی به وجود آمده و بانک مرکزی مکلف به تأمین تسهیلات شده است. ضمن اینکه قانون حمایت از بهسازی و نوسازی بافت فرسوده، شرایط بسیار خوبی برای ورود سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی به وجود آورده و بافت فرسوده نیز برای سرمایه‌گذاری بسیار وسیع است.

نظارت بر تولیدات مصالح ساختمانی

در ادامه این همایش بختیاری، مدیرعامل شرکت تعاونی مسکن حمل‌ونقل هوایی با اشاره به ساخت‌وساز استاندارد در کشور، گفت: برای ساختمان‌های ایمن باید ساخت‌وساز استاندارد، در کنار مصالح ساختمانی استاندارد به کار گرفته شود.وی افزود: کنترل و نظارت بر تولیدات مصالح ساختمانی مهم‌ترین اقدامات براي ساخت‌وساز استاندارد محسوب می‌شود و در صورت فعال‌ شدن بخش کنترل، مشکلات عدم اجرای استاندارد کاهش می‌یابد.

بختیاری با تاکید بر کنترل و نظارت بر ساخت و سازها گفت: به تازگی دیوار پیش‌ساخته بتنی مناسب با مصالح استاندارد توسط شركت ما ساخته‌شده و امیدواریم به خوبی رواج یابد.

مدیرعامل شرکت تعاونی مسکن حمل‌ونقل هوایی، بهینه‌سازی را در کنار استانداردسازی مناسب عنوان و اظهار کرد: باید استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد و بهینه‌سازی در کنار استانداردسازی مورد توجه قرار گیرد.

لازم به ذكر است غرفه پيام ساختمان همچون همايش‌هاي گذشته در نمايشگاهي كه همزمان با برگزاري اين همايش برپا شده بود، ميزبان اهالي صنعت ساختمان از بخش خصوصي و شهرداري‌ها بود و با استقبال بسيار خوبي مواجه شد.