۶۳ میلیارد تومان!

شمار نشریه : 157

گروه گزارش: اگر چه در نگاهی کلی، نزدیک شدن به روزهای پایانی دولت دهم زمینه را برای مرور سال‌های گذشته و بررسی عملکرد دولت برای همه آحاد جامعه فراهم کرده است، اما وقتی این امر توسط نمایندگان خانه ملت اتفاق می‌افتد – که وظیفه ذاتی آنان قانون گذاری و نظارت بر حسن اجرای آن است – از آن جهت که به آمار و مستندات دقیق و دست اول دسترسی دارند اتفاق مبارکی است که اگر ظرفیت پذیرش انتقادها و جبران کم و کاستی‌ها و پرهیز از تکرار خطاها هم به این مجموعه عوامل افزوده شود ، می‌تواند چشم انداز نویدبخشی را فرا روی اقتصاد و صنعت کشورمان قرار دهد.

خوشبختانه در این روزها که مجلس در آستانه بررسی بودجه ۹۲ است، بیش از پیش زمینه برای نقد درست و دقیق عملکرد دولت به ویژه در حوزه عمران و صنعت ساختمان (فارغ از مسائل سیاسی روز) فراهم شده است و لابد از همین روست که سخنگوی کمیسیون عمران مجلس ضمن ارائه تحلیلی بر چرایی رد کلیات لایحه بودجه سال جاری، یک دور کامل زیر و بالای عملکرد دولت در حوزه عمران را بررسی کرده است.

مهرداد بائوج لاهوتی در نشست علنی مجلس با بیان اینکه منابع پیش بینی شده در لایحه بودجه با توجه به عملکرد سال قبل غیر واقعی است، رشد ۵۵ درصدی منابع بودجه را فاقد توجیه منطقی دانست و گفت: تأخیر در تکمیل پروژه‌های عمرانی از سال ۸۱ تا سال ۹۱، ۶۳ میلیارد تومان هزینه به کشور تحمیل کرده است.

در ادامه مروری داريم بر سخنان این عضو کمیسیون عمران در نشست علنی مجلس.

اعتبارات عمرانی

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: اعتبارات عمرانی سال ۱۳۹۲ در لایحه دولت چیزی حدود ۳۷ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان است که در مقایسه با بودجه سال ۹۱ که ۳۹ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بوده ۶ درصد کاهش دارد و نسبت به پیش‌بینی عملکرد سال ۹۱ که ۱۱ میلیارد تومان است، چیزی حدود ۲۳۶ درصد کاهش دارد، بنابراین باید در بودجه ۹۲ دقت شود با محدودیت اعتباری که در سال جاری وجود دارد، تصمیم‌گیری‌ها به گونه‌ای باشد که پروژه‌های جدید اضافه نشود.

هزینه های تأخیر

مهرداد بائوج لاهوتی تصریح کرد: از سال ۸۱ تا سال ۹۱ هزینه‌ تأخیر پروژه‌های عمرانی که باید به بهره‌برداری می‌رسید و نرسیده است، بسیار زیاد بوده و در هر سال متوسط باید ۴۸۵ طرح به اتمام می‌رسید اما فقط ۲۶ درصد آن خاتمه یافته است و ۶۳ هزار میلیارد تومان ضرر به اقتصاد کشور به دلیل هزینه تأخیر پروژه‌های عمرانی تحمیل شده است.وی ادامه داد:‌ بیش از ۴۰ درصد اعتبارات اختصاص یافته به طرح‌های عمرانی طی این دوره هزینه تأخیر بوده است نه هزینه اجرای طرح‌های عمرانی.

حامل‌های انرژی

عضو کمیسیون عمران مجلس همچنین در خصوص هدفمند کردن یارانه‌ها گفت: در لایحه بودجه امسال ۱۲۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده و این عدد، رقم سنگینی است. ما در سال گذشته در ۶ ماهه اول ۱۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان وصول کرده‌ایم و در ادامه هم اگر همین میزان اعتبار وصول کنیم، رقم حاصله می‌شود ۲۵ هزار میلیارد تومان که این رقم فاصله زیادی با ۱۲۰ هزار میلیارد تومان دارد.

این نماینده مردم در مجلس افزود: برای دستیابی به رقم مورد نظر باید نرخ حامل‌های انرژی را ۵ برابر افزایش دهیم که وضعیت اقتصادی مردم کشش چنین افزایشی را نخواهد داشت و مرحله اول هدفمند کردن یارانه‌ها به دلیل بی‌دقتی صورت گرفته و آسیب‌هایی که به تولیدکنندگان وارد شده، به هیچ وجه اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را قابل توجیه نمی‌کند.

تاسیس صندوق ملی محیط زیست

نماینده مردم لنگرود در مجلس یادآور شد: آلودگی هوای کشور، ریز گردها و انباشت آلودگی‌های نفتی و آلودگی زیست‌محیطی در سواحل دریا و تداوم تخریب و ویرانی تالاب‌ها و جنگل‌های ما به همراه هزاران مشکل دیگر که در زمینه زیست‌محیطی وجود دارد در بررسی شاخص محیط زیست نشان می‌دهد؛ ایران در میان ۱۳۲ کشور جهان در مقام ۱۱۴ قرار گرفته است. این در حالی است که در سال ۲۰۱۰ ما در مقام ۷۸ قرار داشته‌ایم و این مقام در سال ۲۰۰۸ رتبه ۶۹ بوده است؛ این آمارها نشان می‌دهد که در جهت حمایت از محیط زیست لازم است توجهات جدی‌تری به لایحه بودجه داشته باشیم و صندوق ملی محیط زیست را هر چه زودتر تاسیس کنیم.

حاصل سفرهای استانی

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس در مورد سفرهای استانی گفت: در آستانه چهارمین دور سفرهای استانی دولت تنها ۴۵ درصد پروژه‌ها، ۴۰ درصد مصوبات و ۲۷ درصد اعتبارات در استان گیلان تحقق یافته که این مسئله واقعاً جای نگرانی دارد.

موافقت با رد کلیات لایحه بودجه

مهرداد بائوج لاهوتی در موافقت با رد کلیات لایحه بودجه گفت: بودجه باید با توجه به شرایط اقتصادی کشور و در راستای کنترل تورم و خروج از رکود تنظیم شود اما بودجه ارائه شده فاقد این خصوصیات است.نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی گفت: منابع پیش بینی شده در لایحه بودجه برای فاز دوم هدفمندسازی یارانه‌ها موجب تشدید گرانی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه وابستگی بودجه به نفت بیشتر شده است، گفت: بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس در ۶ ماهه اول سال مبالغ وصولی به سازمان هدفمند سازی یارانه‌ها ۱۲ هزار و ۳۰ میلیارد تومان بود که در خوش‌بینانه‌ترین حالت می‌توان گفت در ۱۲ ماه سال ۲۵ هزار میلیارد تومان وصول شود اما عدد پیشنهادی دولت در لایحه بودجه ۱۲۰ هزار میلیارد تومان است که ۱۰۸ هزار میلیارد تومان آن را مردم باید پرداخت کنند.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس با طرح این سؤال که قیمت حامل‌های انرژی چقدر باید افزایش پیدا کند تا درآمد حاصل از هدفمندسازی وصول شود، گفت: آیا جامعه ظرفیت افزایش ۵/۴ برابری قیمت‌ها را دارد؟

لاهوتی با اشاره به تصویب ۶۶ هزار میلیارد تومان درآمد حاصل از هدفمندسازی در سال گذشته و تحقق ۲۵ هزار میلیارد تومان از این درآمد گفت: قرار بود منابع واریزی از محل صادرات نفت به صندوق توسعه ملی سالیانه ۳ درصد افزایش پیدا کند اما این اتفاق نیفتاده است.وي افزود: دولت درخواست کرده تا در بودجه ۹۲، ميزان ۳۵ درصد از منابع صندوق توسعه ملی تبدیل به ریال شود که این اتفاق تورم بیشتری را به اقتصاد تزریق خواهد کرد.این عضو کمیسیون عمران مجلس همچنین نسبت به متورم شدن بودجه و رشد ۶۶ درصدی منابع عمومی نسبت به عملکرد گفت: از ۱۸ هزار میلیارد تومان درآمد پیش بینی شده از محل فروش شرکت‌های دولتی تنها ۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان تحقق یافت و ۶۶ درصد واگذاری‌ها برای رد دیون انجام شد که این خلاف قانون است.