هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   168   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

انعقاد تفاهم نامه بلاياي طبيعي

گروه ساخت‌و‌ساز: والری آموس، معاون امور بشردوستانه سازمان ملل متحد و حسن قدمي، رئيس سازمان مديريت بحران كشورمان به منظور همكاري هر چه بيشتر در زمينه برخورد با بلایای طبیعی ديدار و گفتگو كردند.

به گزارش خبرنگار پيام ساختمان، در حاشيه اين ديدار رئیس سازمان مدیریت بحران در جمع خبرنگاران از همکاری مشترک ایران و امور بشردوستانه سازمان ملل متحد برای برخورد با بلایای طبیعی خبر داد و گفت: سازمان مدیریت بحران كشور در راستای ارتقای فعالیت‌های بین‌المللی خود اقدام به برگزاری دو کارگاه ویژه مدیریت بحران و کلاس‌ آموزشی کرده و در ماه آینده کارگاه‌های عملی برای شبیه‌سازی حوادث و زلزله‌ها در استان کرمان برگزار خواهد شد.

وی افزود: با توجه به این اقدام ایران، هماهنگی‌های لازم از سوی سازمان ملل متحد انجام شده بود و آنها تمایل به حضور در ایران و تبادل تجربیات را داشتند. بنابراین تفاهم‌نامه‌ای برای همکاری دو جانبه ایران و سازمان ملل متحد برای ارتقای همکاری‌ها منعقد خواهد شد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور تصریح کرد: بر اساس گفتگوهایی که بین ایران و معاون امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در ایران صورت گرفت، مقرر شد برنامه‌های آینده بر مبناي ایجاد هماهنگی‌های لازم در حوادث بین‌المللی باشد و همچنین آموزش‌های لازم برای امدادگران و نیروهای مدیریتی برگزار شود.

قدمی ادامه داد: چگونگی تسهیل در کمک‌رسانی به حوادث خارج از کشور که به صلاحدید دولت و مسئولین انجام خواهد شد، از جمله برنامه‌هایی بود که در این جلسه مورد بحث و بررسی و توافق قرار گرفت.

همچنین والری آموس، درباره سفر دو روزه خود گفت: امور بشردوستانه سازمان ملل درباره مشارکت و پاسخ به بلایای طبیعی است و این اولین سفر من به ایران است.

معاون امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در ایران افزود: معتقدم که می‌توانیم از تجارب ایران برای رویارویی با بلایای طبیعی در داخل و خارج استفاده کنیم، زیرا ایران یک منطقه بسیار مهم برای سازمان ملل به شمار می‌رود که نه تنها در پاسخ به بلایای طبیعی بلکه در همه زمینه‌ها می‌توانیم همکاری مشترکی با هم داشته باشیم.

وی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر ارزیابی سازمان ملل از کشور ایران در مواجهه با بلایای طبیعی، گفت: متأسفانه ایران در معرض بلایای طبیعی زیادی قرار دارد، لذا راهکاری جز تقویت سیستم پاسخگویی خود ندارد. اما معتقدم؛ اقدامات زیادی می‌توان در این زمینه انجام داد و از حضور در سازمان مدیریت بحران کشور ایران خوشحال هستم.

معاون امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در ایران ادامه داد: ما نه تنها می‌توانیم در بحث ارتقای آمادگی ایران گفتگو و برنامه‌هایی داشته باشیم، بلکه می‌توانیم از تجربیات ایران در سایر کشورها استفاده کرده و این تجارب را در اختیار آنها قرار دهیم.

آموس درباره رتبه مدیریت بحران ایران در بین سایر کشورها و اینکه آیا سازمان ملل ارزیابی دراین‌باره انجام داده یا خیر؟ اظهار کرد: تاکنون سازمان ملل چنین رتبه‌بندی را انجام نداده، چرا که کشورها از لحاظ توسعه‌ متفاوت هستند، اما آنچه که مسلم است، ایران در وضعیتی قرار دارد که می‌توانیم از این پتانسیل برای ارائه تجارب به سایر کشورها استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: سازمان ملل متوجه شده که ایران سرمایه‌گذاری‌های زیادی را در حوزه مدیریت بحران انجام داده است که این سرمایه‌گذاری‌ها نه تنها در مورد اطلاع‌رسانی از بلایای طبیعی بوده، بلکه در رابطه با ظرفیت‌سازی تکنیکی و فناوری نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است.