توقع تجملاتی از مراکز تحقیقاتی نداریم

شمار نشریه : 168


گروه ساخت‌وساز: مراسم توديع و معارفه رئيس مركز تحقيقات راه، مسکن و شهرسازي با حضور دکتر آخوندی و جمعي از مديران انجمن‌هاي صنفي راه و شهرسازي در مرکز تحقيقات راه، مسکن و شهرسازي برگزار شد.

احياي پژوهشكده

به گزارش خبرنگار پيام ساختمان، وزیر راه و شهرسازی در اين مراسم با اشاره به ضرورت احیای پژوهشکده حمل‌ونقل، اظهار داشت: این پژوهشکده یکی از بهترین مراکز آموزشی در کشور بود که متأسفانه در فرآیند ادغام از بین رفت و من بسیار متأسفم که چنین اتفاقی در حوزه پژوهشی کشور افتاد.

وی با اشاره به اینکه یکی از مأموریت‌های دکتر شکرچی زاده، احیای پژوهشکده حمل‌ونقل است، گفت: این پژوهشکده در حوزه فنی و سیستم‌های حمل‌ونقل و اخیراً در اقتصاد حمل‌ونقل گزارش‌های بسیار خوبی را تهیه کرده است اما مورد بی‌مهری قرارگرفته و در حال حاضر یک ساختمان نیمه تعطیل به شمار می رود.

دکتر آخوندی با اشاره به اینکه از مراکز تحقیقاتی توقع یک مرکز تجملاتی نداریم، گفت: عمده فعالیت تحقیقاتی و برنامه‌ریزی باید از طریق این مرکز سازماندهی شود و در ذهن من چهار بخش عمده برای این مرکز در نظر گرفته شده است.

وی افزود: بخش فنی که عمدتاً باید در حوزه راه و ساختمان فعالیت کند، بخش معماری و شهرسازی که باید برنامه‌ریزی‌های کالبدی و معماری را تهیه کند و بخش اقتصاد حمل‌ونقل و اقتصاد مسکن از دیگر مواردی است که باید در این مرکز پیگیری شود.

دکتر آخوندی با اشاره به اینکه حوزه حمل‌ونقل بسیار پیچیده و مهم است، اظهار داشت: برای افزایش سرمایه‌گذاری در بخش حمل‌ونقل باید طرح جامع حمل‌ونقل ایران تهیه شود، زیرا به دلیل نداشتن رویکرد یکپارچه در حمل‌ونقل، مشکلات جدی در کسب‌وکار این صنعت داریم.

آخوندی با اشاره به اینکه امکان تخلیه و بارگیری 186 میلیون تن کالا در دریاها را داریم، تصریح کرد: کل میزان ترانزیت کشور به حدود 12 تا 13 میلیون تن می‌رسد درحالی‌که میلیاردها دلار برای ساخت کریدور شمال جنوب هزینه شده است.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر ضرورت ایجاد حمل‌ونقل چندوجهی در کشور، گفت: چندین سال است که بخش حمل‌ونقل ریلی در کشور مطرح است اما توسعه‌ای در این زمینه صورت نمی‌گیرد و علیرغم اینکه همواره به ضرورت توجه به حمل‌ونقل ريلي تاكيد می‌شود، اين بررسي كه اولويت ريلي بايد چارچوب اقتصادي داشته باشد، انجام نگرفته و ما به مطالعه پايه روي اقتصاد حمل‌ونقل نياز جدي داريم.

وي با بيان اينكه با گذشت 20 سال از مطرح‌شدن ايده شهرهاي جديد هنوز امكان حمل‌ونقل ريلي بين اين شهرها با كلانشهرهاي اطراف فراهم نيست، گفت: چنين موضوعي به دليل نبود رويكردي يكپارچه است.

دكتر آخوندي با اشاره به اينكه در حال حاضر تنها راه اتصال به فرودگاه امام خميني (ره) تاكسي و خودروهاي شخصي هستند، تصريح كرد: در بخش حمل‌ونقل نيازمند اندیشه‌های بنيادي تر هستيم. وي ادامه داد: درحالی‌که راه‌آهن بين خيلي از مراكز استان‌ها وجود دارد بايد ديد افرادي مانند دانشجويان كدام يك از روش‌های حمل‌ونقل را براي جابه‌جایی انتخاب می‌کنند.

وزير راه و شهرسازي با بيان اينكه ما بيش از آنكه به ميزان بهره‌وری توجه كنيم دنبال ساخت بوده‌ايم، اظهار داشت: اگر بنا باشد نرخ انرژي به قيمت بین‌المللی آن برسد ، نيازمند نگاه جدي به فناوري هستيم.

فناوري‌هاي نوين جايگزين شود

وی با بیان اینکه قیمت قیر بیش از 20 برابر شده است، تصریح کرد: در این شرایط، فناوری جایگزین قابل تأمل است و باید به وسیله تکنولوژی های روز در میزان مصرف قیر صرفه‌جویی شود.

آخوندی با تاکید بر طرح آمایش سرزمین و توزیع جمعیت که در سال 1375 تهیه شده بود، گفت: در حال حاضر 17 سال از تهیه این طرح می‌گذرد اما اطلاعاتی در این زمینه در دسترس نیست، بنابراین باید مرکز به این حوزه هم توجه کند.

وی با اشاره به ایجاد مرکز اطلاعات ساختمان و مسکن، اظهار داشت: از اواسط دهه 80 کد رهگیری در بخش مسکن مطرح شد و تمامی اطلاعات معاملات مسکن در این سامانه به ثبت می‌رسد اما عموم مردم به این اطلاعات دسترسی ندارند، بنابراین یکی دیگر از فعالیت‌های این مرکز باید ایجاد دسترسی آزاد به اطلاعات مسکن برای عموم مردم است.

آخوندی با تاکید بر اینکه این مرکز باید اطلاعات را یکجا و به صورت متمرکز داشته باشد، اظهار داشت: پژوهش به همراه آموزش یکی دیگر از ضروریات مراکز تحقیقاتی است به طوری که این مرکز می‌تواند دوره‌های مشترک را برای دانشجویان برگزار نماید و یا در حوزه‌های ارشد و دکترا به صورت محدود دانشجو پذیرش کند.

تدوين 250 دستورالعمل

در ابتداي اين مراسم دکتر فاطمی‌عقدا رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به تاريخچه تأسيس مركز، ‌مطالعات در حوزه ساختمان و مسكن براي كاهش خطرپذیری،‌صدور گواهينامه فني،‌ صنعتي سازي مسكن و انجام تحقيقات براي بازنگري در دستورالعمل‌ها و آئين نامه‌های ساختماني را عمده امور انجام شده توسط اين مركز عنوان كرد و اظهار داشت: با تشكيل وزارت راه و شهرسازی در بخش راه و حمل‌ونقل نيز پروژه‌های سنگين تحقيقاتي و كاربردي در دست انجام است.

رئيس سابق مركز تحقيقات راه ، مسكن و شهرسازي گفت: يكي از مهم‌ترين اقدامات مركز تحقيقات راه،مسكن و شهرسازي در حوزه ترويج و تسري دادن یافته‌ها به حوزه اجرا بود.

وي به رشد اعتبارات و تحقيقات انجام‌شده توسط مركز از سال 86 تاكنون نيز اشاره كرد و افزود: در حال حاضر با 50 مركز علمي همكاري داريم و سياست مركز تحقيقات راه ، مسكن و شهرسازي استفاده حداكثر از توان علمي و فني كشور است.

دكتر فاطمي عقدا از رشد صنعتي سازي ساختمان،‌ تدوين 250 دستورالعمل، تسهيل در صدور گواهینامه‌های فني و تهيه دو سند ملي صنعتي سازي و سند جامع توسعه صنعتي سازي به عنوان ديگر اقدامات انجام‌شده در مرکز تحقيقات راه،‌ مسكن و شهرسازي ياد كرد.

محل رفت و آمد دانشگاهيان مي‌شود

در ادامه وزیر راه و شهرسازی با اهدای لوح از دکتر فاطمی‌عقدا تقدير و تشكر نمود و حكم انتصاب آقاي دکتر شکرچی‌زاده را اهدا کرد.پس از اهدای لوح توسط دکتر آخوندی، دکتر شکرچی‌زاده در سخنانی گفت: چنين مركزي بايد همراه بقيه اركان وزارتخانه وارد عمل شده و نيروهاي ارزشمند دانشگاهي را به خدمت بگيرد.

وی افزود: مركز تحقيقات راه ،‌مسكن و شهرسازي بايد محل رفت‌وآمد دانشجويان كارشناسي ارشد و دكتري باشد.وي با بيان اينكه صنايع مرتبط بايد جواب مشكلات خود را از مركز تحقيقات راه،‌مسكن و شهرسازي بگيرند، ‌خاطرنشان كرد: اين مركز كارشناسان مجربي دارد كه بايد دست در دست هم كار‌ها را پيش ببرند.

وزیر در جمع خبرنگاران

وزیر راه و شهرسازی پس از مراسم توديع و معارفه در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالی مبني بر اينكه ارزيابي شما از اجراي مسكن مهر در بافت فرسوده چيست، گفت: اگر مسکن مهر در بافت فرسوده بود از امکانات بیشتری بهره‌ می‌برد و افزایش ساخت‌وساز در بافت‌های فرسوده به نفع سرمایه‌گذاری ملی است.

عباس آخوندی اظهار کرد: اگر مسکن مهر در بافت فرسوده باشد، مورد استفاده بهتری قرار می‌گیرد و قطعاً استفاده از امکانات بافت‌های فرسوده راهبُرد کاملاً درستی است که نه فقط دارای خدمات زیربنایی و روبنایی بوده، بلکه سرمایه فرهنگی و ملی مناسبی دارد.