هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   168   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بازي دو سر برد تخلف ساختماني

 گروه ساخت‌وساز: در بيشتر مواردی که با مسئولان و دست‌اندرکاران شهرداري مصاحبه‌ای انجام مي‌شود، عنوان می‌کنند که کارها روال طبیعی خود را طی می‌کند و تقریباً همه چیز آرام است. اما زمانی که وارد بطن جامعه می‌شویم و با مردم صحبت می‌کنیم، متوجه می‌شویم که نباید به اظهارات مسئولان اکتفا کرد، چرا که گلایه‌های مختلفی وجود دارد. یکی از نهادهایی که بیش‌ترین مراجعه‌کننده را دارد، شهرداری است و از آنجایی که شهرداری‌ها مهم‌ترین نهاد در ساخت و سازهای شهری هستند، پیام ساختمان در هر شماره نشریه گزارش‌هایی از مراجعه مردم به شهرداری‌ها تهیه و به چاپ می‌رساند، با این امید که مسئولان براي حل مشكلات ترتیب اثر دهند. گزارش این شماره ما ، علاوه بر مسئولان، برای سایر مخاطبان هم خالی از لطف نیست. بخوانید

جانمان را راحت بگيرند

اولین کسی که با پيام ساختمان به گفتگو پرداخت شخصی بود که می‌گفت: برای پرداخت عوارض نوسازی به شهرداری مراجعه کرده است. قبلاً فرم عوارض نوسازی از طرف شهرداری براي ساختمان‌ها ارسال می‌شد اما امسال قرار شده که مالکان ساختمان‌ها خودشان به شهرداری‌ مراجعه کنند و قبض عوارض ملک خود را بگیرند.

وی اضافه کرد: ملک بنده به صورت مشارکتی با یک پیمانکار در حال ساخت است. طبق توافقي كه داشتيم، مقررشده 60 درصد طبقات پس از ساخت، متعلق به بنده (مالک) و 40 درصد متعلق به پیمانکار باشد. انجام کارهای اداری ساخت‌وساز هم توافقی است، یعنی ممکن است به عهده سازنده و یا مالک ساختمان باشد. شهرداری روند اداري پرونده‌ها را خیلی طول می‌دهد؛ اگر می‌خواهند جان ما را بگیرند، لطف کنند این کار را راحت انجام دهند.

وی اضافه کرد: قبلاً هم برای گرفتن جواز ساختمان به شهرداری مراجعه کرده‌ام که متأسفانه گرفتن جواز حدود شش ماه طول کشید. با توجه به اینکه هر روز ارزش پول در کشور ما کاهش می‌یابد، هر یک روزی که کارها به تعویق بیفتد، به ضرر مالک ساختمان خواهد بود.

وي در مورد طرح تفصیلی هم گفت: نفس این طرح کار خوبي است و به نظر نمی‌رسد کسی با آن مشکل داشته باشد، اما با وضعیتی که وجود دارد ، شهرداری قبل از اینکه به فکر تأثیر طرح بر شهر تهران باشد به میزان درآمد حاصل از طرح‌ فکر کرده است. برخی در فرایند اجرای این طرح سود کرده‌اند و برخی هم متحمل ضررهایی شده‌اند اما شهرداری حاضر به قبول کوچک‌ترین ضرری نیست.

خدمت‌رسانی به مردم گران شده است

یکی دیگر از مراجعه‌کنندگان که خیلی عصبانی به نظر می‌رسد، به خبرنگار پیام ساختمان گفت: در تمام ارگان‌ها باید برای انجام کارها پول پرداخت کنيد. اگر پول داشته باشید، کارهایتان سریع انجام می‌شود و اگر مثل بنده وضع جیبتان چندان خوب نباشد، جریان کار زمان‌بر خواهد بود. به هر حال با توجه به وضع اقتصادی جامعه، تمامی ارگان‌ها باید کسب درآمد کنند و این یک واقعیت انکارناپذیر است که اسکناس بر تمام کارهای اداری حاکم شده، منظورم از اسکناس خدایی ناکرده رشوه و امثالهم نیست؛ منظورم این است که خدمت رسانی به مردم گران شده است.

وی با انتقاد از سیاست‌های شهرداری گفت: تراکم‌هایی که در شهر تهران از طرف شهرداري داده می‌شود، منطبق بر اصول و ضوابط خاصی نیست و شاهدیم که در کوچه‌های با عرض کم، تراکم‌های بسیار بالایی داده می‌شود.

دفاتر كم تجربه هستند

مراجعه‌کننده دیگر که می‌گفت "برای حرف زدن پول می‌خواهد" به خبرنگار ما گفت: زمانی که در ساختمانِ خودم کار می‌کردم، با مشورت یکی از دوستان، در ساختمان‌سازی خلافی مرتکب شدم. پس از ارائه گزارش این تخلف از سوی مهندسِ ناظر به شهرداری، حدود 24 میلیون تومان بابت این تخلف ما را جریمه کردند.طبق قانون، ‌بندی در رابطه با اختیارات شهرداران وجود دارد كه بر اساس آن شهرداران اين اختيار را دارند كه حدود 2 تا 6 میلیون تومان به فرد خاطي تخفيف بدهند، بنده هم براي گرفتن اين تخفيف به شهرداري آمده‌ام. البته ما حساب‌وکتاب کردیم و به این نتیجه رسیدیم که این خلاف برای بنده به ‌صرفه است. ضمن اينكه شهرداري هم بايد براي اداره شهر، كسب درآمد كند.

وی در مورد عملکرد دفاتر خدمات الکترونیک در بخش ساختمان هم گفت: دوست ما یک آپارتمان اداری داشت که دارای یک بالکن بود. این بالکن را محصور کرد و روی آن را با نمای شیشه‌ای پوشاند و داخل آن را بازسازی کرد. شهرداری برای صدور پایان کار به دوست ما گیر داد که چون مرتکب خلاف شده‌اید، پایان کار نمی‌گیرید مگر اینکه جریمه این کار را پرداخت کنید.

وي اضافه كرد: حدود دو ماه از این ماجرا گذشت و دنبال پایان کار نرفتیم. تا اینکه یک روز به سراغ یکی از دفاتر خدمات الکترونیک رفتیم و تقاضای پایان کارکردیم. مسئولِ دفتر عنوان کرد که سه روز دیگر مهندس ما از ساختمان شما بازدید می‌کند. پس از سه روز یک مهندسِ خیلی جوان ساختمان را نگاه کرد و گفت صدور پایان کار بلامانع است و پس از چند روز ما موفق به گرفتن پایان کار از دفتر خدمات الکترونیک شدیم.

در حقیقت کار ما خلاف قانون بود اما از آنجایی که مهندس دفاتر خدمات تجربه لازم را نداشت پایان کار را صادر کرد؛ ضمن اینکه اصلاً جریمه‌ای از ما نگرفت.

از كاميون‌هاي پلاك زرد استفاده كنيد

مراجعه‌کننده دیگری به خبرنگار پیام ساختمان گفت: صدور جواز ساختمان در بهترین حالت حدود سه ماه طول می‌کشد اما واقعیت این است که تمام مراحل صدور پروانه می‌تواند در یک هفته هم انجام شود. شهرداری‌ها به این وضعیت عادت کرده‌اند و لازم است تغییراتی در سیستم شهرداری‌ها به وجود بیاید.

وی در مورد مشکلات حمل نخاله و قوانین شهرداری‌ها مبنی بر ممنوعیت کار در شب هم گفت: با توجه به اینکه این مطلب در نشریه شما به چاپ می‌رسد لازم است به این نکته اشاره‌کنم که کسانی که می‌خواهند از کامیون برای حمل نخاله استفاده کنند، باید از کامیون‌‌هایی استفاده کنند که پلاک آنها زرد می‌باشد زیرا کامیون‌های پلاک زرد برخلاف پلاک‌های سفید مجوز عبور و مرور در طول روز را هم دارند؛ بنابراین مشکل حمل‌ونقل با استفاده از این کامیون‌ها حل می‌شود.

شهرداري پولدار است

آخرین مراجعه‌کننده به شهرداری نسبت به اخذ پول شهرداری‌ها از مراجعه‌کنندگان گله‌مند بود. وی گفت:‌ "با وضعیتِ موجود، شهرداری نیاز به کمک دولت ندارد چرا که درآمد بسیار خوبی از محل عوارض دریافت می‌کند. اگر دقت کرده باشید از ابتدای انقلاب تا به حال، مردم تهران از عملکرد تمامی شهرداری‌ها راضی بوده‌اند چرا که با پول خوبی که از مردم گرفته‌اند، مشکلات مالی چندانی نداشته و زمینه خدمت رساني هر چه بيشتر فراهم شده است."