هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   168   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

سازمان نظام معماری و شهرسازی لازم است


 

 

 

دکتر پیروز حناچی عضو هیئت‌علمی و دانشیار دانشکده معماری دانشگاه تهران است که در دوران وزارت مهندس عبدالعلی‌زاده، معاون شهرسازی و معماری وزارت مسکن بود. وی پیش از این رئیس موسسه پژوهشی فرهنگ و هنر دانشگاه تهران، اولین رئیس مرکز مطالعاتی و تحقیقاتی شهرسازی و معماری ایران، رئیس مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی، معاون نظام مهندسی و اجرای ساختمان وزارت مسکن و شهرسازی بوده است.

کتاب‌های بررسی تطبیقی تجارب مرمت شهری در ایران و جهان با نگاهی ویژه به بافت تاریخی شهر یزد و بازآفرینی شهرها، میراثی برای آینده از جمله آثار او است. ترجمه کتاب‌های مدیریت در محوطه‌های میراث جهانی (راهنمای مدیریت در محوطه‌های میراث فرهنگی جهان) و نظریه‌های مرمت از جمله آثار دکتر حناچی است. همچنین کتاب بانیان آبادی ایران: اولین بانک اطلاعات عمران و ساختمان ایران زیر نظر وی تدوین شده است.به مناسبت انتخاب او به سمت معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی گفتگویی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

پیام ساختمان: به نظر شما معماری ما در حال حاضر چه وضعیتی دارد و برای ارتقای آن چه برنامه‌هایی دارید؟

به‌نظر می رسد اغلب کسانی که در بخش های مسکونی در شهر ها به طراحی می پردازند وقت کافی برای طراحی صرف نمی کنند.وشهر داری‌ها نیزخیلی نگران کیفیت طراحی ها نیستند.

معماری ما نتیجه وقت و زمانی است که برای فکر کردن روی آن می‌گذاریم. اگر فرصتی کیفی برای معماری وجود داشته باشد، نتیجه‌اش غیر کیفی نمی‌تواند باشد. در تلویزیون تبلیغی وجود داشت که محتوای آن این بود که کیفیت اتفاقی نیست. واقعاً هم همین طور است اگر می‌خواهیم فضایی کیفی داشته باشیم، باید برای آن وقت صرف کرد و مقیاسی مناسب برای آن تعریف کرد. در معاونت شهرسازی و معماری تلاش خود را به کار می‌گیریم تا سطوح برنامه‌ریزی برای فضای مناسب شهری را به سطوح پایین تر هم گسترش دهیم.از طریق پروژه‌های الگو، با همکاری سایر همکاران در حوزه‌های دیگر وزارتخانه، الگوهای مناسبی را در طراحی شهری به اجرا دربیاوریم. همچنین توجه کمیسیون های ماده 5 را جلب کنیم که وجود این کمیسیون ها فقط برای تغییر کاربری باهدف کسب درآمد نیست.این امکان در قانون گذاشته شده است که به شکل همه‌جانبه و متناسب با منافع همه گروه‌های ذینفع در شهر، نه فقط سرمایه‌گذاران و سرمایه‌داران، تصمیم‌گیری شود. سعی می‌کنیم زمینه‌های حقوقی اجرای مصوبات شورای عالی شهرسازی را قوی تر کنیم. در یک کلام اگر بخواهم بگویم وظیفه ما چیست و چه کاری انجام خواهیم داد، سعی می‌کنیم شرایط مدیریت خردمندانه فضای سرزمین را فراهم کنیم.

پیام ساختمان: محور اصلی فعالیت‌های شما چیست؟

مدیریت خردمندانه فضای سرزمینی محور اصلی فعالیت‌های معاونت شهرسازی و معماری است.شهرسازی و معماری از حوزه‌هایی است که اگر در کوتاه مدت نیز فقدان آن حس نشود در میان‌مدت و بلندمدت فقدان آن عارضه‌های بزرگی در پی خواهد داشت.

به‌روز کردن طرح‌های تهیه‌شده، توجه به ارزش‌های موجود در بافت‌های قدیم، انجام اقدامات نظارتی بر طرح‌های مصوب، ریشه‌یابیِ گسترش بی‌رویه محدوده شهرها ، توجه به قانون جامع شهرسازی و معماری از اهم برنامه‌های من در معاونت شهرسازی و معماری است.

هدایت کمیسیون های ماده ۵ و ۱۰۰، حمایت از مدیران شهرسازی در سراسر کشور، توجه به قانون پنجم توسعه و برنامه‌ریزی برای قانون برنامه ششم، تقویت بدنه کارشناسی و توجه به مراکز تحقیقاتی در تهران و شهرستان‌ها از دیگر برنامه‌های این معاونت خواهد بود.

پیام ساختمان: تعامل شما با سایر نهادها از جمله شهرداری و شوراهای شهر چگونه خواهد بود؟

ما سعی می‌کنیم از طریق جلب توجه اعضای محترم شوراها، مخصوصاً در کلان‌شهرها،توجهشان را به تعادل بخشی در کلان‌شهرها جلب کنیم تا تصمیماتی که گرفته می‌شود؛ همه جانبه باشد و موضوع صرفا یک طرفه بررسی نشود. قراراست شهرها را به امانت بگیریم و به آیندگان تحویل بدهیم. حیات شهر فقط در دوره کوتاه مدت مدیریت ما نیست.قرار است شهر سالیان سال به حیات خودش ادامه دهد.

توجه شوراها را به این نکته جلب می‌کنیم که اگر قرار باشد تمام ذخیره‌های این شهر که در سال‌های آتی قرار است مصرف شود،در دوره‌های کوتاه مدیریت ما به شکل نامتعادل مصرف شود،آیندگان برای ما دعای خیر نخواهند کرد. سعی می‌کنیم توجهشان را به اصول توسعه پایدار جلب کنیم.

پیام ساختمان: معماران خواستار تشکیل سازمان نظام معماری و شهرسازی هستند تا مشکلاتشان حل شود نظر شما در این مورد چیست؟

سازمان نظام مهندسی ساختمان، قبلاً سازمان نظام معماری و شهرسازی نام داشت. واقعیت این است که در دنیا هم تجربیات جهانی نشان می‌دهد برای بالا بردن کیفیت و کنترل نیروهای حرفه‌ای کیفی در حوزه معماری، تشکیل چنین سازمانی لازم است. تأسیس چنین معاونتی به معاونت مهندسی و ساختمان مربوط می‌شود.من تا به حال خودم روی این موضوع فکری نکرده‌ام ولی اصحاب حرفه اگر پیشنهادی داشته باشند استقبال می‌کنم و برای آن وقت می‌گذارم.

پیام ساختمان: درباره معماری مسکن مهر چه تصمیمی دارید؟

متأسفانه در مسکن مهر به این موضوع کمتر توجه شده است. اگر کسی از تهران به هشتگرد یا پرند منتقل شود، باید شرایط راحت تری نسبت به تهران برایش فراهم شود. همان آپارتمان 60 متری بسیار پر تراکم به پرند منتقل‌شده و تحویل متقاضی می‌شود. در دنیا اگر می‌توان با مقداری قابل‌توجهی پول یک سوییت 30 متری در کلان‌شهر تهیه کرد، با همان پول اگر سه منطقه عقب تر بیاییم می‌توانیم یک خانه ویلایی تهیه کنیم.این موضوع پیوند سیاست‌های اقتصادی با موضوع شهرسازی را می‌طلبد که باید در حوزه‌های دیگر دولت،پی گیری کنیم تا به نتیجه برسیم.