هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   168   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تامین مالی مسكن بر سر دوراهي


گروه بازار ساختمان : برخلاف برخي اظهار نظرها مبني بر سقوط شاخص بورس، اين شاخص از 57 هزار واحد در ماه قبل به 59 هزار و 164 واحد در 24 شهريور ماه جاري رسيد و نشان داد زماني كه بازار سرمايه در فاز اصلاحي نيز قرار دارد از بازارهايي مانند مسكن ، كه در شرايط ركود است بسيار جذاب تر خواهد بود. اين رونق بازار سرمايه چنانكه در مطلب «سود مسكن از برد بورس » كه در شماره 165 نشريه پيام ساختمان به چاپ رسيد اكنون مي تواند نه تنها به بخش مسكن كه به دولت نيز در تامين مالي پروژه هايش كمك نمايد. اكنون وزراي دولت براي تامين مالي از طريق بازار سرمايه در بخش هايي چون راه ، مسكن و نفت ابراز علاقه كرده اند و چنين رويكردي جايگزين وابستگي پروژه هاي به منابع تورم زاي بانكي شود . وزیر راه و شهرسازی دكتر عباس آخوندي كه تامين منابع مالي براي بخش مسكن از طريق بازار پولي به ويژه با استقراض از بانك مركزي را عامل افزايش پايه پولي و دليل رشد تورم اعلام كرده بود اينك در جستجو براي تامين سرمايه متوجه بازار سرمايه شده است.

وزیر راه و شهرسازی گفته است: با توجه به شرایط بانک ها، خودمان باید به فکر تجهیز منابع باشیم و هر چه سریعتر مدل های مختلف تجهیز منابع را در بخش مسکن فعال کنیم. وي ادامه داده:«به منظور تامین مالی پروژه های وزارت راه و شهرسازی از طریق بازار سرمایه باید به فکر تجهیز منابع باشیم و هر چه سریعتر مدل های مختلف تجهیز منابع در بخش مسکن را فعال کنیم. آخوندی تاكيد كرده است: «بازار سرمایه ایران بازار خوبی است چرا که اخیرا ابزارهای جدیدی مانند انواع صکوک، صندوق‌های زمین و ساختمان و سایر ابزار‌های مشارکتی طراحی شده و شرکت‌های سهامی عام می‌توانند کمک خوبی براي تامین مالی به بخش خصوصی باشند. »

وزیر راه و شهرسازی با اعلام لزوم واگذاری مجوز شهرک‌ها و شهرهای جدید به بخش خصوصی اظهار داشته: «معتقدیم که علاوه بر بانک مسکن، سایر بانک ها هم باید وارد حوزه تسهیلات مسکن شوند، اما بانک مرکزی معتقد است که هم اکنون بانک ها، منابعی برای عرضه در بخش مسکن ندارند. دکتر عباس آخوندی ادامه داد: البته در حوزه مسکن نیز باید تعداد بیشتری از شرکت ها وارد بازار سرمایه شوند.»

وی تاکید کرد: «نگاه به مسایل حسابداری نشان می دهد که مشکلات زیادی در زمینه بودجه وجود دارد و با توجه به وجود ظرفیت ها در حوزه های مختلف، باید عنصر اقتصاد را وارد نظام تصمیم‌گیری وزارت راه و شهرسازی کنیم تا عمده معیار تصمیم گیری، توجیه اقتصادی باشد.»

شفافیت لازم در پروژه‌های ساختمانی به مردم داده نشده است

دکتر سید علی حسینی، عضو هیئت مدیره و معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار معتقد است: «در بازار سرمایه مشکل پول و نقدینگی وجود ندارد و اگر سرمایه‌ای در خور سرمایه‌گذاری وجود داشته باشد و بتواند با شفافیت، اعتماد سرمایه‌گذاران را جلب کند دیگر مشکلی به نام تامین مالی وجود ندارد.»

وي تاكيد كرد: «تصمیم وزارت راه برای تامین مالی پروژه ها از طریق بازار سرمایه می تواند پیوندی را بین این وزارتخانه و بازار سرمایه ایجاد کند و سازمان بورس و اوراق بهادار آمادگی دارد تا همکاری‌های لازم را با وزارت راه و شهرسازی به منظور تأمین مالی پروژه های حوزه راه و شهرسازی ازطریق بازار سرمایه انجام دهد.»

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با بيان اينكه ایجاد شفافیت در حوزه راه و شهرسازی سخت است، گفت: «زمانی که شرکت پتروشیمی در بورس پذیرفته می‌شود فرمول مشخصی برای آن وجود دارد ولی پروژه‌های راه بلند‌مدت بوده و در این بخش همیشه تورم بالایی را شاهد هستیم، از این رو سرمایه‌گذاری در شرکت‌های ساختمانی حاضر در بورس از نظر سودآوری چندان مطلوب سهامداران نبوده است.»

دکتر حسینی با طرح این سوال که چگونه امکان دارد بخش واقعی ساختمان سود‌ده باشد ولی در بازار سرمایه این بخش آخرین تصمیم سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری است، ابراز داشت: شفافیت لازم در پروژه‌های ساختمانی به مردم داده نشده است به طوریکه سازندگان نتوانسته اند اطمینان لازم را برای تامین منابع اولیه به سرمایه گذاران بدهند . این امر باعث شده است تا سرمایه‌گذاران از سرمایه‌گذاری در این بخش گریزان باشند.

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: ابتدا باید برای سازوکار بازار سرمایه برای تامین مالی بخش مسکن مهیا شود تا راهکارهای لازم برای تحقق این امر مشخص شود. «معاون سازمان بورس اظهار داشت: شفافیت، بخشی از قاعده بازار است و با فراهم شدن این بستر، سرمایه‌گذاران را علاقه مند به حضور در این بخش می‌‌کند.»