راهی جز انبوه سازی نداریم

شمار نشریه : 168

در شماره قبل گفتگوی پیام ساختمان با اسفندیار سلطانی، عضو هیئت‌رئیسه کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن و ساختمان کشور و رئیس انجمن انبوه‌سازان استان زنجان از نظر شما گذشت که در آن به نقد طرح مسکن مهر دولت دهم پرداخت و در مورد مسکن پاک اظهارنظر کرد. مهندس سلطانی در بخش دوم به سؤالات خبرنگار ما در مورد مسکن اجتماعی، آینده انبوه‌سازی و راه‌حل‌هایی برای حل مشکلِ مسکن پاسخ گفت.

پیام ساختمان: نظر شما دربارۀ مسکن اجتماعی چیست؟

شما بین مسکن اجاره‌ای و مسکن اجتماعی، تفاوت بگذارید. در مورد مسکن اجتماعی، ما شهر را به سه قسمت تقسیم می‌کنیم؛ یک قسمت اعیانی است و در تمام نقاط جهان قسمت اعیان‌نشین داریم. در جاهای دیگر برای قشر متوسط برج‌سازی می‌کنند و در یک پهنه، 10 تا20 برج ایجاد می‌کنند و همه امکانات و فضای سبز و اصول شهرسازی در آن رعایت می‌شود. در بخش سوم با تسهیلات 90 درصدی که دولت برای این بخش می‌دهد، انبوه‌ساز مکلف می‌شود که جایی خارج از شهر مسکن اجتماعی بسازد. در این بخش حتی می‌شود مسکن را به صورت رایگان داد.

اما نگاه کنید در طرح مسکن مهر چه اتفاقی افتاده است. یک مورد آن در 5 هزار متر زمین که با فناوری نوین می‌توان 240 واحد ایجاد کرد، 70 واحد ساختند. در همان زمان برای 5 هزار متر زمین اجاره‌ای که به من داده‌ بودند،240 واحد تعریف کردم؛ تفاوت این دو می‌شود 160 واحد. در طرحی که داده‌ام ترافیک، حجم سفر و انرژیِ صرف شده، کاهش می‌یافت. اگر شهرداری بیاید مالیات تراکمی و سازمان مسکن، پول‌هایی که می‌گیرند را حذف کنند و تفاوت سود را بدهند در یک پروژه دیگر می‌شود 160 واحد را ساخت و به رایگان به مردم داد. این می‌شود مسکن اجتماعی که با مسکن اجاره‌ای هم فرق دارد.

در مسکن اجاره‌ای زمین را به انبوه‌ساز می‌دهند و پول را 7 سال بعد می‌گیرند. انبوه‌ساز 2 سال ساخت‌وساز می‌کند و 5 سال موظف است که اجاره بدهد. در شهر کوچکی مثل زنجان اگر هر سال 2 هزار واحد آماده برای اجاره باشد قیمت اجاره پایین می‌آید و در نتیجه تبعات افزایش قیمت مسکن در یک دوره 3 تا 4 ساله به قیمت اجاره اثر نمی‌گذارد. بزرگ‌ترین آفت مسکن این است که آقایان از افرادِ درگیر و کارشناسان این کار مشاوره نمی‌خواهند. همین مشکل در مجلس هم هست. همین الآن در دولتِ آقای روحانی این از خوش‌شانسی ماست که فرد حاضر، انسان مدیر و متخصصی مانند آقای آخوندی است. ولی این انتخاب به صورت سیستماتیک نبود. در کمیسیون عمران مجلس آیا آمدند بپرسند که شاخص‌ها و الگوهای مناسب برای وزیر چیست که ما آن را در این قالب بگذاریم؟

پیام ساختمان: با توجه به طرح‌های وزیر جدید راه و شهرسازی، آینده انبوه‌سازی را چطور می‌بینید؟

اگر انبوه‌سازان به حق و حقوق و امتیازات خودشان معتقد باشند، بتوانند خودشان را مطرح بکنند ، زیر عَلَم این و آن نروند، دولت جدید و قدیم فرق نمی‌کند؛ آنها می‌روند و حرف‌شان را می‌زنند. سرمایه هم معطل سیاست‌های دولت نخواهد شد. اما برای حلِ مشکلِ مسکن جز انبوه‌سازی، هیچ راهی نداریم. برای کاستن از دلالی در مسکن هیچ راهی جز انبوه‌سازی نداریم. اگر دولت آگاه باشد باید این سرمایه‌های پراکنده را جذب کند و زمینه مناسب را ایجاد کند.

با شناختی که شخصاً از آقای آخوندی دارم ایشان به عنوان یکی از منتقدانِ "مسکن مهر" حتی طرح‌های فرا آرمانی‌تری دارد و مخالف سهمیه‌بندی در ساخت و ساز مسكن است.

متأسفانه در زمینه مسکن، چه آنها که مسئول دولتی هستند و آنهاکه در بخش خصوصی هستند و انبوه‌سازند، ساخت مسکن را به صورت یک عبادت نمی‌بینند. هرگاه مسکن را جایی بدانیم که در آن عبادت می‌شود، جایی که در آن مردم به اوج می‌رسند، جایی که شهید باکری در آن پرورش می‌یابد،اگر این‌گونه دیدیم و انبوه‌سازِ ما چنین سازنده‌ای باشد باید دستش را بوسید و اگر آقای آخوندی چنین مسکن‌سازهایی ایجاد کند باید تندیس تقدس برای ایشان ساخت.