هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   168   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

پول پیمانکاران جای دیگر هزینه شد

 

گروه گزارش: «عمده مطالبات پیمانکاران برق از وزارت نیرو مربوط به تهران است»؛ این خبری است که نایب دبیر انجمن پیمانکاران استان تهران وقتی به منظور اطلاع از وضعیت پیمانکاران حوزه برق در استان تهران با وی گفتگو کردیم داد. رضا گودرزی فراهانی در خصوص میزان مطالبات وصول نشده پیمانکاران استان تهران اظهار کرد که از مطالبات پیمانکاران ساختمان و همچنین پیمانکاران سایر حوزه‌ها اطلاعات دقیق ندارد ولی مطلع است که مطالبات پیمانکاران برق در شهر تهران بیش از 55 میلیارد تومان است.وی که از سال 85 عضو انجمن پیمانکاران استان تهران، دارای مدرک کارشناسی برق و یکی از پیمانکاران حوزه برق در شهر تهران است، همچنین گفت: چون مهندس بهزاد، معاون وزیر سابق نیرو از انجمن‌های پیمانکاری استان‌ها خواسته بود میزان مطالباتشان را کتباً ارائه کنند، من مطلع شدم که انجمن پیمانکاران برق استان البرز 11 میلیارد و 200 میلیون تومان و پیمانکاران برق استان مازندران هم 8 میلیارد و 300 میلیون تومان از وزارت نیرو طلب دارند.

مهندس گودرزی افزود: مشخص است که عمده مطالبات پیمانکاران برق از وزارت نیرو مربوط به تهران است و اگر مطالبات چند استان را هم تجمیع کنیم باز هم کمتر از تهران است.

جای خالی بودجه برق

نایب دبیر انجمن پیمانکاران استان تهران در خصوص اقدام معاون وزیر سابق نیرو بعد از دریافت رقم مطالبات پیمانکاران حوزه برق گفت: مهندس بهزاد به ما قول داد طی هفته‌های آتی و در آخرین پرداخت‌های دولت دهم، مقداری از این مطالبات پرداخت شود. البته مهندس گودرزی این موضوع را مربوط به زمانی که هنوز مهندس بهزاد در مسند معاونت وزیر بود می داند، امری که دیگر زمان آن گذشته است!وی در خصوص نحوه و شکل پرداخت مطالبات پیمانکاران نیز گفت: پرداخت مطالبات پیمانکاران در حوزه برق به این صورت در آمده که پرداخت‌های مشترکان برای کنتور، به حساب پیمانکاران احداث شبکه واریز می‌شود؛ یعنی هزینه‌ای که مشترک برای احداث شبکه می‌پردازد به حساب پیمانکاران ریخته می‌شود، چون عملاً بودجه عمرانی وجود ندارد تا شبکه‌های جدید احداث شود.

رضا گودرزی علت عدم وجود بودجه عمرانی در حوزه برق را این گونه توضیح داد: در سال‌های قبل در لایحه بودجه سالیانه برای احداث و بهینه‌سازی شبکه‌ها، ردیف بودجه‌ای دیده می‌شد، ولی از چند سال پیش آن ردیف بودجه دیگر دیده نمی‌شود؛ یعنی تقریباً از ابتدای دولت آقای احمدی‌نژاد این ردیف بودجه حذف شد. وقتی هم بودجه عمرانی که برای احداث و بهینه‌سازی شبکه به وزارتخانه داده می‌شد، حذف گردید شرکت توزیع برق که کارفرمای پیمانکاران برقی است در پرداخت مطالبات هر سال به مشکل برمی‌خورد. البته با تلاش مسئولان سابق بخشی از این مطالبات به انحای مختلف پرداخت شده، برای برخی مطالبات لایحه به مجلس ارائه می‌شد یا بودجه از جای دیگر جابه‌جا ،تأمین و پرداخت می‌شد.

مهندس گودرزی از طرف پیمانکاران حوزه برق از دولت جدید ‌خواست تا ردیف بودجه مشخصی برای احداث و بهینه‌سازی شبکه در نظر گرفته شود تا کشور از شبکه و سیستم پایداری برخوردار شود.وی هشدار داد: در غیر این صورت ممکن است در آینده نزدیک با این شبکه فرسوده، با قطع برق مواجه شویم.نایب دبیر انجمن پیمانکاران استان تهران افزود: مبالغی که در حال حاضر مشترکان می‌پردازند هزینه‌های پیمانکاران برقی را پوشش نمی‌دهد، چون مطابق مصوبه مجلس هر مشترک باید 380 هزار تومان بابت هر کنتور برق پرداخت کند که کافی نیست؛ ضمن این که همین مبلغ هم چندین سال است که افزایش پیدا نکرده است.

رضا گودرزی تاکید کرد: وقتی در لایحه بودجه ردیفی برای امری مشخص می‌شود، مطابق با آن ردیف با پیمانکاران قرارداد بسته و کار انجام می‌شود، ولی وقتی قراردادی منعقد می‌شود و ردیف بودجه آن پرداخت نمی‌شود و یا حذف‌شده و یا در جای دیگر هزینه می‌شود، طبعاً مسئولان مجبورند از جاهای دیگر تأمین اعتبار کنند.

وی ضمن اعلام قدردانی پیمانکاران از زحماتی که مسئولان در دولت‌های قبل کشیدند، تاکید کرد: اگر هر ردیف بودجه‌ای در جای خودش هزینه می‌شد پیمانکاران با مشکلات کمتری روبه رو می‌شدند.