هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   168   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

چه دیواری کوتاه‌تر از دیوار سازندگان


احتراماً ضمن تشکر از انتشار نشریه‌ای مفید و پربار و آرزوی توفیق روزافزون، به عرض می‌رساند در شماره 166 به تاریخ شنبه 9 شهریورماه 1392 مطلبی تحت عنوان «وزیر جدید به دنبال مبارزه با فساد» درج فرمودید که موارد زیر در رابطه با سازندگان قابل تأمل می‌باشد.

جناب آقای دکتر آخوندی وزیر محترم راه و شهرسازی در نخستین بازدید از شهر جدید پردیس در نهایت ناباوری برای سازندگان، فرمودند که «وزارت راه و شهرسازی قراردادهایی با پیمانکاران و مشاوران دارد که باید به تعهدات خود پایبند باشد و از طرف دیگر مشاوران و پیمانکاران هم باید براساس قرارداد به تعهدات خود وفادار باشند و برای جلب اعتماد بین دو طرف اجرای تعهدات می‌تواند اولین کار باشد که در این مرحله افزایش قیمت و چانه‌زنی برای این مسئله جایی ندارد».

هرتعهد، زمانی اجرایی است که شرایط ثابت، یا دچار تغییراتی اندک شود درحالی‌که به دلایل زیر تغییرات فاحش به وجود آمد که سازندگان هیچ نقشی در آن نداشته و ندارند و توان اجرایی آنها را به حداقل ممکن رسانده است.

در تفاهم‌نامه سه جانبه بین سازندگان و شرکت عمران شهر جدید پردیس و بانک مسکن قیمت هر مترمربع سه میلیون و سیصد هزار ریال قید گردید و گفته شد که برای هر مترمربع چهارصد هزار ریال بر اساس بند 3 مصوبه شماره 155272/ت 45360/ن مورخ 11/07/89 به قیمت فوق‌ افزوده خواهد شد. پس بهای هر مترمربع تفاهم‌نامه منعقده در سال 92 مبلغ سه میلیون و هفتصد هزار ریال می‌باشد. (ریز محاسبات پیوست می‌باشد)

بر اساس شاخص‌های اعلام‌شده به وسیله دفتر معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست‌جمهور که خود ارگانی دولتی است شاخص سه ماهه چهارم سال 91 که مبنای فهرست بهای سال 92 می‌باشد نسبت به شاخص سه ماهه چهارم سال 85 که مبنای فهرست بهای سال 86 می‌باشد در رشته ابنیه 176 درصد و در رشته برق 200 درصد و در رشته تأسیسات مکانیکی 222 درصد و در نهایت با تأثیر ضریب وزنی تقریبی رشته‌ها به شاخص کل 182درصد افزایش می‌رسیم در صورتی که قیمت سه میلیون ریال برای هر مترمربع در سال 1386 که سال شروع مسکن مهر می‌باشد را مبنا قرار دهیم بهای سال 1392 باید حدود هشت میلیون و چهارصد و شصت هزار ریال باشد که قیمت تفاهم‌نامه (سه میلیون و هفتصد هزار ریال) حدود 44 درصد عدد فوق می‌باشد.

از جناب وزیر که سابقه چندساله در وزارت مسکن و شهرسازی سابق دارند و وزیر دو وزارتخانه بزرگ عمرانی در هم ادغام‌شده در دولت تدبیر و امید هستند انتظار می‌رفت با بخش خصوصی (انجمن شرکت‌های ساختمانی و یا انجمن انبوه‌سازان مسکن و یا ... ) و یا حداقل با همکاران خود در دفتر معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست‌جمهور مشورت می‌کردند و بعد در مورد قیمت‌ها و تعهدات اظهارنظر می‌فرمودند.

در قسمت دیگری فرمودند که «تمامی تلاش‌ها و زحمات برای رفاه شهروندان است».

پرسش این است مگر سازندگان از شهروندان نیستند؟ قیمت یک مترمربع مسکن مهر در اولین سال تحویل آن به شهروندان در بازار آزاد چقدر ارزش داشت و امروز چقدر می‌ارزد؟ می‌توان با استعلام از دفاتر املاک این افزایش را پیدا کرد که قطعاً قابل توجه است. این ارزش افزوده به وسیله چه کسانی به وجود آمده و سهم سازندگان چقدر است؟ نادیده گرفتن این حقیقت، جفا به سازندگانی است که با عشق به خدمت می‌خواهند به همان شهروندانی که آقای دکتر آخوندی به صورت تئوری از آنها حمایت می‌کنند، خدمت نمایند.

به جناب وزیر عرض می‌کنم که سازندگان، موتور محرکه وزارتخانه شما هستند چه در راه‌سازی و چه در شهرسازی و اینگونه نابود کردن آنها نه به نفع وزارتخانه شماست و نه به نفع میهن اسلامی مان.

در قسمت آخر گزارش قید فرمودید که یکی از سایت‌های اینترنتی از اصطلاح «گروگان گرفتن پروژه‌های ساختمانی مسکن مهر برای افزایش قیمت» به وسیله سازندگان استفاده کرده بود.

دو مؤلفه اصلی احداث هر ساختمان مصالح و دستمزد می‌باشد و سال 86 سال آغاز ساخت مسکن مهر، آیتم تأثیرگذار در مصالح، آهن‌آلات بخصوص میلگرد و سیمان می‌باشد . متوسط قیمت میلگرد در سال 86 کیلویی 6000 ریال بود، در سال 92 کیلویی 20000 ریال می‌باشد یعنی 33/3 برابر و قیمت سیمان فله‌ای از حدود تنی 390000 ریال به حدود تنی 880.000 ریال یعنی 2/26 برابر افزایش یافته و حداقل دستمزد اعلام‌شده به وسیله وزارت کار و .. در سال 86 ماهیانه مبلغ 1.830.000 ریال در سال 92 ماهیانه مبلغ 4.871.250 ریال یعنی 66/2 برابر می‌باشد و عملاً دستمزد یک کارگر میدانی در سال 86 روزانه 100.000 ریال و در سال 92 روزانه 450.000 ریالی یعنی 5/4 برابر گردید.

حال قضاوت بفرمایید که پروژه‌های مسکن مهر به وسیله سازندگان به گروگان گرفته شدند یا سازندگان، گروگان قیمت‌ها و مسئولین هستند.

متأسفانه با افزایش قیمت‌ها در اواخر دولت دهم، هم توقف مسکن مهر و هم ادامه آن با قیمت روز در هر حال نارضایتی شهروندان را موجب می‌شود و تحمل آن برای همه مشکل است و در این میان چه دیواری کوتاه‌تر از دیوار سازندگان.

با احترام ظاهری

* ریز محاسبات مربوط به مقایسه قیمت سال 86 با سال 92 بر اساس شاخص‌های اعلام‌شده در دفتر نشریه موجود است.

* پیام ساختمان آماده درج پاسخ وزیر محترم راه و شهرسازی یا مشاوران ایشان به این نامه وارده در نشریه می باشد