افزایش وام ساخت مسکن روستایی

شمار نشریه : 168


معاون بازسازی بنیاد مسکن با اشاره به اینکه پیشنهاد افزایش ۳۰درصدی تسهیلات مسکن روستایی به شورای عالی مسکن ارائه‌شده ، گفت: به طور قطع امسال مبلغ وام مذکور از ۱۲.۵ میلیون تومان به ۱۶ میلیون تومان افزایش می‌یابد.

عزیزالله مهدیان تصریح کرد: بر اساس مصوبه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی باید سالانه 15 درصد به سقف تسهیلات مسکن روستایی افزوده شود، بنابراین با توجه به اینکه در سال‌های 90 و 91 مبلغ تسهیلات افزایش نیافته است ، پیشنهاد افزایش 30 درصدی این تسهیلات، اوایل اردیبهشت امسال به شورای عالی مسکن ارسال شد.

وی با اشاره به پیگیری‌های فراوان برای تصویب این پیشنهاد، اظهار کرد: تسهیلات کنونی 12.5 میلیون تومانی پوشش سابق را ندارد و این مسئله باعث شده تا مردم تمایل چندانی به استفاده از آن را نداشته باشند. بنابراین رقم تسهیلات حداقل باید 3.5 میلیون تومان افزایش یابد تا حدود 80 درصد از هزینه نوسازی مسکن روستایی را پوشش دهد.

مهدیان با بیان اینکه قرار بود هفته آخر تیرماه امسال پیشنهاد افزایش 30درصدی تسهیلات مسکن روستایی در شورای عالی مسکن بررسی شود، گفت: متأسفانه این جلسه برگزار نشد و بررسی این پیشنهاد به هفته دوم مردادماه موکول شد که در نهایت نیز این جلسه برگزار نشد تا پرونده افزایش تسهیلات مسکن روستایی به دولت یازدهم برود.

معاون بازسازی بنیاد مسکن انقلاب در پاسخ به این پرسش که آیا طولانی شدن بررسی افزایش تسهیلات مسکن روستایی روند بازسازی را مختل نمی‌کند، گفت:‌ هنوز 50 درصد از تسهیلات سال 91 باقی مانده است، ضمن آنکه ما معمولاً پیشنهاد افزایش تسهیلات را نیمه دوم سال به شورای عالی مسکن می‌بریم. مهدیان افزود: امیدواریم در شش ماه دوم سال مصوبه افزایش تسهیلات را بگیریم تا از سال آینده تسهیلات 16 میلیون تومانی برای نوسازی مسکن به روستائیان پرداخت شود.