نشریه شماره   167   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ساخت سازه‌های عظیم در فضا


ناسا با هدف احداث سازه‌های غول‌پیکر در فضا در پروژه استفاده از یک چاپگر سه بعدی عنکبوتی سرمایه‌گذاری کرده است.

با وجود خطرات متعدد در فضا از جمله کمربند ذرات پر انرژی، پرتوهای فرابنفش و خطرات بالقوه شهاب‌سنگ‌ها به دلیل نبود گرانش، امکان اجرای ایده‌های مختلف طراحی در فضا تسهیل می‌شود. نبود هوا مانع از زنگ زدن مواد می‌شود و فضولات پرندگان و حشرات نیز اختلالی در مراحل طراحی ایجاد نمی‌کند که در این حالت فضا به ایده آل ترین منطقه برای طراحان تبدیل می‌شود.

علاوه بر اين شاتل فضایی از فضای کافی برای انتقال تجهیزات به فضا برخوردار است، اما سرهم‌بندی قطعات در فضا بسیار دشوار است.طرح ربات چاپگر عنکبوتی که از سوی محققان ارائه شده است، ساخت سازه‌های غول‌پیکر در فضا را امکان‌پذیر می‌کند.

چاپگر سه بعدی خودکار SpiderFab یک ربات عنکبوتی غول‌پیکر است که با کمک چند بازوی بلند به ساخت سازه‌های غول‌پیکر در فضا اقدام می‌کند.

با کمک این چاپگر سه بعدی، داربست‌ها و دیوارهای سازه‌های بزرگ در فضا ساخته‌شده و تنها قسمت‌های عملکردی پیچیده از زمین ارسال می‌شوند؛ به طور مثال پایه اصلی آرایه‌های خورشیدی به طول بیش از 800 متر در فضا توسط ربات چاپگر عنکبوتی ساخته می‌شود.

جزئیات دقیق از نحوه عملکرد ربات عنکبوتی از جمله عملکرد این چاپگر سه بعدی در خلأ و تجهیزات دقیق مورد نیاز ناسا اعلام نشده است.

یافتن مواد قابل چاپ با قابلیت مخلوط شدن سریع در فضا در عین داشتن استحکام لازم در خارج از جو از دیگر مشکلات پیش روی محققان برای اجرای این طرح عنوان می‌شود.

با این وجود، سیستم ساخت فضایی SpiderFab مورد توجه مقامات ناسا قرار گرفته و بودجه‌ای بالغ بر 500 هزار دلار برای توسعه این طرح از سوی ناسا اختصاص یافته است.