هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   167   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تسریع در انتقال پادگان‌ها از کلانشهرها


گروه ساخت‌وساز: وجه‌تسمیه نام‌گذاری تعدادی از مناطق و محلات قدیمی شهر تهران، وجود پادگان‌ها و مناطق نظامی است که زمانی فضای شهری را اشغال کرده بودند. هرچند کمتر شهری است که عامل پدافند را در شهرسازی نادیده بگیرد اما فضای کالبدی شهرهای جدید دیگر چنین چیزی را نمی‌پذیرد.از همین روی طرح انتقال پادگان‌ها از محدوده کلانشهرها در سال 88 به تصویب نمایندگان مجلس رسید و تعدادی از این اماکن در اختیار شهرداری گذاشته شد.

آقای آخوندی می‌تواند

دلیل تأخیر در اجرای این طرح را از عباس فلاحی باباجان عضو کمسیون عمران مجلس جویا شدیم که ایشان در جواب گفت: شهرهای ما ‌بهویژه کلانشهرها با کمبود فضا مواجه‌اند و در تعریف کاربری‌های نظامی هم آمده است که باید در خارج از شهرها مستقر باشند. در نظر داریم جلسه آینده که آقای آخوندی در کمیسیون عمران حضور دارند، این بحث را مطرح کنیم.

پیام ساختمان: به نظر شما دلیل اصلی این تأخیر طولانی مدت چیست؟

این مسائل فضای آرامی را می‌طلبد. متأسفانه در خاورمیانه از نظر امنیتی تهدیداتی وجود دارد و همسایگان شرقی و غربی ما آرام نیستند دلیل توجیه این تأخیر احتمالاً فضای پُرابهامِ خاورمیانه است.

پیام ساختمان: از بعد کارشناسی این طرح را چگونه می‌بینید؟

طرح خروج پادگان‌ها طرح بسیار ارزشمندی است.کمبود فضا در تهران ایجاب می‌کند که ما از این فضاها استفاده کنیم. البته احتمالاً طرح انتقال پادگان‌ها از نظر زمانی محدودیت داشته‌اند، چراکه از نظر تخصصی شهر تهران نیاز مُبرم به فضاهای شهریبیشتری دارد.

پیام ساختمان: آیادر دولت جدید می‌توان شاهد تسریع در اجرای طرح انتقال پادگان‌ها بود؟

عباس فلاحی باباجان:شخصاً چندین مرتبه با آقای آخوندی دیدار داشته‌ام و ایشان را فردی جدی یافتم و اطمینان دارم به وعده‌هایی که داده‌اند عمل خواهند کرد. پیشنهادی که به آقای آخوندی دادیم و دوستان ما اصرار زیادی بر آن دارند،جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی بهویژه‌ در پروژه‌های نیمه‌تمام کشور است.

مشکل اصلی بودجه است

ایمان رفیعی کارشناس شهرسازی درباره ملاحظات کارشناسی طرح انتقال پادگان‌ها به خارج از شهرها، حضورپادگان‌ها را خطرآفرین ندانست و افزود: حتی لازم است در زمان حوادث طبیعی و وضعیت فوق‌العاده این نیروها در شهر حضورداشته باشند زیرا خدای ناکرده ممکن است زلزله‌ای در شهر تهران اتفاق بیفتد یا شورشی رخ دهد. بنابراین حتی اگر این پادگان‌ها از شهر خارج شوند باید دفاتر و نیروهایی در شهر داشته باشیم.

به نظر من آنچه موجب شده تا حالا این مصوبه اجرا نشود بیشتر بحث بودجه و هزینه کلانی است که باید صرف انتقال این پادگان‌ها شود. مضاف بر اینکه خود این بخش‌های نظامی لزومی برای انتقال نمی‌بینند و نهادهای دیگری خواهان انتقال این پادگان‌ها هستند. سومین نکته‌ای در انتقال پادگان‌ها این است که نمی‌شود پادگان را به هرجایی در بیرون از شهر منتقل کنیم چرا که دسترسی نیروهای نظامی در مواقع خطر بسیار مهم است.

پيام ساختمان: آیااین انتقال می‌تواند ذیل طرح آقای آخوندی با نام طرح پاک قرار بگیرد؟

بله اما مستلزم صرف هزینه‌های سنگین است،چون برای انتقال پادگان باید تأسیسات زیادی که در این پادگان‌ها مستقر است نیز منتقل شود. برای همین من فکر می‌کنم مهم‌ترین موضوع بحث بودجه است. دومین نگرانی این است که وقتی شما می‌خواهید پادگانی را انتقال بدهید و چنین مجموعه‌ای را ایجاد کنید، باید با شهرداری و وزارت مسکن و شهرسازی هماهنگ باشید که اجازهساخت‌وساز در نزدیکی پادگان‌ها را ندهند. مخصوصاً برای تهران انتقال نیروهای نظامی از شهر جزو واجبات است، چون جنگ که هیچ، اگر زلزله‌ای روی دهد، نیروهای نظامی مستقر در شهر به داخل شهر دسترسی ندارند اما اگر بیرون شهر باشند دسترسی آنها بسیار آسان‌تر است و قابلیت جابه‌جایی و تحرک بیشتری دارند.