يك قانون و چند اجرا

شمار نشریه : 167

 ساخت‌وساز را بدون شهرداری نمی‌توان تصور کرد چرا که ارتباط با شهرداری از مراحل اولیه آغاز کار تا اتمام آن همواره برقرار است و تقریباً هیچ‌چیز از چشمان تیزبین شهرداری‌ها پنهان نمی‌ماند. البته این تیزبینی زمانی که همراه با کسب درآمد برای شهرداری‌ها باشد، با شدت بیشتری صورت می‌گیرد و شاید به همین خاطر است که بسیاری از افراد قبل از انجام کوچک‌ترین کاری به صورت داوطلبانه به شهرداری مراجعه می‌کنند. در ادامه سلسله گزارش‌های پیام ساختمان از شهرداری‌ها، امروز هم به یکی دیگر از مناطق شهرداری در تهران سری زدیم و با مراجعه‌کنندگان به گفتگو پرداختیم تا دلایل مراجعه آنها را جویا شویم.

جريمه؛ سرانجام تخلف

اولین کسی که سوژه گزارش ما شد، پیرمردی بود که می‌گفت برای اخذ مجوز استفاده از بوفه در جلوی مغازه‌اش آمده است. وی در این رابطه به خبرنگار پیام ساختمان گفت: چندین ماه است که برای اجاره یک بوفه چوبی کوچک به شهرداری مراجعه می‌کنم و هر بار دچار مشکلات متعددی می‌شوم. یک‌بار می‌گویند ؛ طبق قوانین شما می‌توانی از این بوفه استفاده کنید و یک‌بار دیگر می‌گویند به دلیل عرض کم پیاد‌ه‌رو، کار شما غیرقانونی است. ضمن اینکه چند مغازه در راستای مغازه بنده وجود دارد که اقدام مشابه انجام داده‌اند. آن چنان که بنده هم مطلع شدم در نهایت باید جریمه و یا به قول خودشان عوارض این تخلف قانونی را بدهم و خلاص شوم.

گزارش گود‌برداري به 110

مراجعه‌کننده دیگری که بسیار عصبانی بود، به خبرنگار ما گفت: ساختمان مجاور ما یک ملک 300 متری است که حدود 10 روز از شروع عملیات ساخت آن می‌گذرد و تازه وارد مرحله گودبرداری شده است. از همان روز اول که شروع به ساخت‌وساز نمودند، احساس کردم مجری انتخابی‌شان از تخصص لازم برخوردار نیست، چون خودم پیمانکار هستم و ریز و درشت ساختمان‌سازی را می‌دانم. به مجری گفتم که خاک اینجا، دستی است و لازم است تدابیر لازم را برای جلوگیری از حوادث احتمالی بیندیشند. متأسفانه مالک ساختمان اخطارهای مرا به حساب این موضوع گذاشت که بنده از انتخاب پیمانکار دیگری به جای من ناراحت هستم. خلاصه اینکه بدون توجه به الزامات و مقررات ملی ساختمان، کار در حال اجراست و جالب اینکه هیچ خبری از مهندس ناظر نیست. بنابراین مجبور شدم به شهرداری منطقه مراجعه کنم و موضوع را پیگیری کنم. هر چند با توجه به بوروکراسی حاکم بر شهرداری‌ها بعید می‌دانم که به این زودی‌، بتوانند جلوی کار را بگیرند. البته چنانچه ظرف 24 ساعت جلوی کار گرفته نشود ما مجبوریم که موضوع را به پلیس 110 گزارش کنیم زیرا جان تمام ساکنان ساختمان در خطر است.

حريم خصوصي كجاست؟

شهروند دیگری به خبرنگار ما گفت: بنده پروانه تخریب و نوسازی از شهرداری گرفته و قصد شروع کار را داشتم که پلیس ساختمان در محل حاضر شد و به قطع درختی که در حیاط ساختمان بنده است، گیر داد . آنطور که بنده فهمیدم باید مبلغی را هم بابت قطع درخت داخل حیاط خودم بپردازم. البته این فقط یک حدس است و هنوز به شهرداری مراجعه نکرده‌ام ولی در هر صورت باید بابت درختی که خودم در حیاط و حریم خصوصی خودم کاشته‌ام، پاسخگو باشم.

بدل ناظر ساختمان

مراجعه‌کننده دیگری که زیر لب غرغر می‌کرد، به خبرنگار ما گفت: حدود دو ماه پیش ناظر ساختمان بنده مشخص شد و در طول این دو ماه ، دو بار از ساختمان سرکشی کردند. البته لازم به ذکر است که این دو بار با هزار خواهش و تمنا قدم رنجه کردند و گر نه تا اتمام ساختمان خبری از ایشان نمی‌شد. بار آخر که تماس‌ گرفتم تا یک بار دیگر چشممان به جمالشان روشن شود، در کمال تعجب با شخص دیگری که ادعا می‌کرد از طرف آقای ناظر آمده روبه‌رو شدم. وقتی قضیه را جویا شدم، فهمیدم که آقای مهندس ناظر خودشان وقت ندارند و یکی از دوستان را برای رفع مسئولیت به ساختمان بنده فرستاده‌اند. وقتی هم محل اقامت ایشان را جویا شدم، فهمیدم که در کوچه مجاور ما زندگی می‌کنند. تازه جالب است بدانید که عنوان می‌کردند این امر طبیعی است و نباید نگران چیزی باشم. حالا آمده‌ام ببینم که این کار قانونی است، یا خیر. کسی که تا به حال ساختمان را ندیده چگونه می‌تواند عیب و ایرادات را به بنده توضیح دهد.

رابطه ساخت‌وساز و تاريكي خانه

یکی دیگر از مراجعه‌کنندگان به آپارتمان‌سازی در مجاورشان معترض بود و می‌گفت: ساختمان مجاور ما سه طبقه است و قبل از اینکه ما ساختمان‌سازی کنیم، ساخته شده بود. ظاهراً در محله ما تا پنج طبقه هیچ منع قانونی ندارد و به همین خاطر ایشان در حال ساخت دو طبقه دیگر هستند. مشکل ما این است که هر اندازه طبقات ساختمان همسایه بلندتر می‌شود خانه‌های ما تاریک و تاریک‌تر می‌شوند و تقریباً جلوی نور آفتاب به اتاق‌های ما را گرفته است. ظاهراً بر اساس قانون این کار خلاف است و جلوی آن باید گرفته شود. بنده هم برای این کار مراجعه کردم اما عنوان می‌کنند که شکواییه باید به امضای تمام ساکنان ساختمان برسد. از بد روزگار ساکنان ساختمان ما با ساختمان مجاور فامیل هستند و به هیچ‌وجه حاضر به امضای این شکواییه نیستند. بنده هم این وسط شدم آدم بد قصه‌ها. اکنون هم از شهرداری درخواست کرده‌ام که قبل از هرکاری خودشان مأمور بفرستند و مشکل را گزارش کنند. گزارشی که متأسفانه تاکنون نوشته نشده است.

معضل اجتماعي خانه‌ خالي

مراجعه‌کننده دیگری با انتقاد از املاک خالی از سکنه به خبرنگار ما گفت: در کوچه ما ملکی وجود دارد که سال‌ها خالی مانده و رفته‌رفته تبدیل به متروکه شده است.از طرفی این ملک طبق قوانین در طرح شهرداری قرار دارد. متأسفانه با گذشت سال‌های متمادی شهرداری اقدامی برای تخریب آن نمی‌کند و در حال حاضر تبدیل به مکانی برای معتادان خیابانی شده است. الآن هم مراجعه کردم می‌گویند صاحب ملک در خارج کشور زندگی می‌کند و شهرداری مجوز تخریب ملک را ندارد و لازم است مالک ساختمان برای طی کردن مراحل اداری در کشور حضور داشته باشد. خلاصه اینکه ما باید چوب آقای خوش‌گذران را بخوریم و برای جان و مال و ناموسمان دردسر و اضطراب داشته باشیم.

برخورد دو گانه

آخرین مراجعه‌کننده هم از برخورد دوگانه شهرداری گلایه داشت و می‌گفت: متأسفانه در بسیاری از مواقع به ویژه در ساختمان‌سازی شاهد برخوردهای دوگانه شهرداری‌ها هستیم، برخی با اخذ جریمه و عوارض اجازه کار را می‌دهند و برخی مناطق یک قدم از مواضعشان کوتاه نمی‌آیند. در واقع مصداق "یک شهر و چند قانون" را می‌توان در تهران به وضوح دید.