زلزله نكشد، آتش مي‌كشد

شمار نشریه : 167


گروه ساخت‌وساز: بافت‌های فرسوده همواره به عنوان یکی از مهم‌ترین موضوعات در مدیریت بحران مطرح بوده‌اند و تقریباً تمامی مدیران و دست‌اندرکاران ساخت‌وساز کشور در ادبیات رسمی خود از این واژه بهره می‌برند. پیام ساختمان هم در ادامه سلسله گزارش های خود از سطح شهر مشکلات و چالش‌های ساکنان این بافت‌ها را به همان شیوایی به گوش مسئولان می‌رساند تا شاید گشایشی حاصل شود.

«این کوچه مجهز به دوربین مداربسته می‌باشد» جمله‌ای بود که ناخودآگاه ما را به سمت آن کوچه برد. اولین چیزی که جلب توجه می‌کرد، مصالح ساختمانی بود که تقریباً تمامی عرض معبر را به خود اختصاص ‌داده بود. چند متر جلوتر ساختمانی در حال ساخت را دیدیم که صدای «اوستا نهار آورده‌ام، بیایید پایین» ما را بر آن داشت تا در زمان صرف نهار، سؤالاتمان را بپرسیم.

ماجراي كوچه مجهز به دوربين مدار بسته

مالک ساختمان با خوش‌رویی از ما خواست که تمام سؤالات را از او بپرسیم تا بنای ساختمان آسوده باشد. ما هم به عنوان اولین سؤال از تابلوی دوربین مداربسته روی دیوار پرسیدیم. مالک ساختمان قهقهه بلندی زد و پاسخ داد: برادر من این فقط یک عامل بازدارنده برای کسانی است که در بافت‌های فرسوده به دنبال فرصتی می‌گردند تا هر جور شده ساختمان‌ها را غارت کنند. همین چند روز پیش دستگاه جوشکاری ما را دزدیدند و بنده هم مجبور شدم این دروغ بزرگ را روی دیوار بنویسم. البته ظاهراً بعد از چاپ نشریه شما کاربرد خود را از دست می‌دهد.

تشكيل كميته حقوقي در بافت فرسوده

از مالک ساختمان در مورد مشکلات حقوقی بافت‌های فرسوده پرسیدیم که پاسخ داد: اگر قرار باشد فقط یک مشکل بافت فرسوده را بازگو کنم، قطعاً به مشکلات حقوقی اشاره می‌کنم. به دلیل اینکه قدمت این بافت‌ها حتی به 50 سال پیش هم می‌رسد، یا مالکان اصلی آنها فوت‌شده‌اند یا فاقد سند هستند و برخی از املاک وجود دارند که به دلیل اختلاف ورثه‌ها،‌ سال‌هاست که بدون استفاده مانده‌اند.

وی ادامه داد: تا زمانی که مشکلات حقوقی خانه‌ها برطرف نشود، هیچ سرمایه‌گذاری جرأت حضور در بافت فرسوده را ندارد. اعتقاد دارم ؛در تمامی بافت‌های فرسوده که اصولاً مساحت زیادی را به خود اختصاص داده‌اند باید دفاتری متشکل از نماینده شهرداری، وزارت راه و شهرسازی و قوه قضائیه برای حل و فصل تمام مشکلات وجود داشته باشند.

بي ميلي سرمايه‌گذاران

این شهروند به مشکلات دیگری برای سرمایه‌گذاران در بافت فرسوده هم اشاره کرد و گفت: اگرچه نوسازی املاک باعث ایجاد ارزش افزوده می‌شود اما واقعیت این است که املاک واقع در بافت فرسوده به واسطه کوچه‌های تنگ و تاریک و موقعیت قرارگیری آن، سود قابل‌توجهی را نصیب سرمایه‌گذار نمی‌کند. آنچه باعث می‌شود سود قابل‌توجهی نصیب سرمایه‌گذاران شود، محلی است که ملک در آن واقع شده است؛ بنابراین سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند در املاکی که موقعیت مکانی خوبی دارند، سرمایه‌گذاری کنند.

توقع بيجا مانع از باز شدن معابر

مالک ساختمان در مورد نقش شهرداری‌ها در نوسازی بافت فرسوده گفت: شهرداری‌ها بر اساس قانون می‌توانند ملکی را تملک کنند و بسازند اما متأسفانه کمتر شاهد این مهم هستیم. در یک دوره چند شرکت از طرف شهرداری مأمور تملک و ساخت‌وساز شدند اما فعالیت آنها به بیراهه رفت. در حال حاضر هم شهرداری در این رابطه فعالیت قابل‌توجهی انجام نمی‌دهد. در همین محله ما اگر دو ساختمان با قیمت خوب از مالکان خریداری شوند، وضعیت ساخت‌وساز کل محله به طرز مشهودی تغییر می‌کند. چرا که عبور و مرور وسایل نقلیه به راحتی امکان‌پذیر می‌شود. البته برخی از مالکان هم توقع بی‌جایی از شهرداری‌ها دارند . مثلاً انتظار دارند ملکشان به دو برابر قیمت واقعی محاسبه شود. قبول داریم که مالکیت خصوصی افراد محترم است اما این مالکیت نباید موجب سوءاستفاده برخی افراد شود.

بانك‌ها مردم را كلافه كرده‌اند

این مالک بافت فرسوده در رابطه با مشکلات و معضلات ساکنان بافت‌های فرسوده به خبرنگار ما گفت:‌ دلیل اصلی که باعث ‌شد من خانه‌ام را بسازم، آتش‌سوزی بود که برای ما به دلیل سهل‌انگاری همسایه‌ها اتفاق افتاد. تمام ماجرا از آتش‌سوزی خانه همسایه ما به دلیل اتصالی سیستم‌های برق شروع شد. این اتصال به سرعت به خانه ما نفوذ کرد و بسیاری از وسایل خانه قربانی حریق شد. حتی این آتش‌سوزی به همسایه دیگر ما نفوذ کرد چرا که برخی دیوارهای ما و همسایه مشترک است. خلاصه اینکه احساس کردم زلزله ما را نکشد، آتش‌سوزی می‌کشد. خوشبختانه از دولت هم وامی نگرفتم و با اندک پس‌اندازی که داشتم کارم را شروع کردم. ماجرای گرفتن وام فقط در خواست و تأیید آن نیست. بانک‌ها مردم را کلافه کرده‌اند و واقعاً غیرقابل‌تحمل است.

نوسازي يعني عقب نشيني

وی به کاهش متراژ ساختمان به دلیل عقب‌نشینی هم اشاره کرد و گفت: هر کسی بخواهد در بافت فرسوده خانه بسازد باید چند متر عقب‌نشینی کند. گاهی این عقب‌نشینی آنقدر زیاد است که ساخت‌وساز اصلا نمی‌صرفد و بهتر است که شخص یا در همان خانه بماند یا با زرنگی تمام به یک نفر قالب کند. بنده در زمان شروع ساخت‌وساز به دفاتر نوسازی محله مراجعه کردم و گفتم که اگر قرار باشد بنده دو متر عقب‌نشینی کنم، ساختمان من خیلی کوچک می‌شود. شما لطفاً مرا راهنمایی کنید. مسئولی که آنجا حضور داشت ،گفت: تمام متراژی را که عقب‌نشینی می‌کنید از حیاط شما کسر می‌شود و مشکلی برای زیربنای شما به وجود نمی‌آورد.

مالک ساختمان اضافه کرد: پاسخ آقای مسئول واقعاً خنده‌دار است به دلیل اینکه اگر قرار باشد علیرغم عقب‌نشینی بنده مقدار زیربنا را کاهش ندهم، فاصله در حیاط تا ورودی پذیرایی بنده به حدود نیم متر می‌رسد. بنابراین من مجبورم قید چند متر زیربنا را بزنم .

جاي بازي كودكان كجاست؟!

وی در پایان به انتقاد از عملکرد نیروی انتظامی در بافت فرسوده پرداخت و گفت: قبول داریم که آمد و رفت به بافت فرسوده در بسیاری از مواقع مقدور نیست اما متأسفانه نیروی انتظامی فضای سبز بافت فرسوده را هم به حال خود رها کرده و همین الآن می‌توانیم معتادانی را به شما نشان بدهیم که در روز روشن مشغول مصرف مواد مخدر هستند. با این وضعیت جای بازی کودکان ما کجاست؟