هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   167   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

آسمانخراش های گردان


یک معمار ایتالیایی از طرح ساخت آسمانخراشی رونمایی کرده که نه تنها منظره‌ای خارق‌العاده به شهر می‌دهد بلکه این ساختمان هریک و نیم ساعت به علت گردش و مناظر آن تغییر می‌کند. اين طرح قرار است درهمة شهرهای بزرگ دنیا به بهره برداري برسد.طرح ساخت برج‌های دینامیک به شکلی است که طبقات جداگانه آن 360 درجه و هر 90 دقیقه دور یک مرکز بتنی می‌گردد. اولین برج‌ها قرار است در دبی و مسکو ساخته شود و برج‌های بعدی در لندن، میلان، پاریس، رم، نیویورک و میامی ساخته می‌شوند.

این برج‌های گردان ایده دکتر دیوید فیشر از فلورانس بود که مدیر و مالک شرکت فناوری برج گردان است. وی در اين خصوص گفته است : "وقتی از آپارتمان دوستم به منظره اي از نیویورک خیره شده بودم به فکر ساختن چنین آسمانخراش هایی افتادم."

این معمار ایتالیایی در وب‌سایت خودنوشته:" اکنون عصر جدید معماري است و برای نخستین بار ساختمان‌ها می‌توانند بخشی از زندگی باشند."

هرکدام از این برج‌های دینامیک طوری طراحی‌شده‌اند که از نظر تأمین انرژی به خود وابسته هستند و می‌توانند از انرژی خورشید و باد، برق تولید کنند. بیش از 79 توربین بادی در هر طبقه نصب می‌شود تا انرژی کافی برای تأمین برق مورد نیاز ساختمان تولید شود.

فیشر همچنین مدعی شده که این ساختمان‌ها می‌توانند تغییرات جو و دمای هوا را شناسایی کرده و انرژی را از طریق سطح ساختمان تنظیم کنند. ساختمان‌های هوشمند می‌توانند دمای داخلی اتاق‌ها را به طور اتوماتیک تنظیم كرده، آنها را در تابستان خنک تر و در زمستان گرم تر کند. با کنترل خودکار این ساختمان‌ها، می‌توان از راحتی در فضای داخلی و همچنین کاهش مصرف انرژی اطمینان حاصل کرد.

فیشر معتقداست: طی دو دهه آینده زیرساخت انرژی درگیرتغییراتی شبیه به تغییراتی می‌شود که صنایع، رسانه و ارتباط از راهِ دور را طی 20 سال گذشته تغییر داده اند. درست شبیه تحولات تلفن‌های همراه در اوایل دهه 1990 که نسل اول ارتباطات راه دور بی‌سیم به سرعت شبکه آنالوگ را اشباع کرد. دیجیتالی شدن در بخش خرید، تولید، حمل‌ونقل و استفاده از تمام انواع انرژی، چنین تغییر و تحولی ایجاد خواهد کرد.

پروژه برج‌های گردانِ دکتر فیشر در طراحی و معماری، یک نوآوری و ابتکار است. اما از سوی دیگر، این پروژه به محیط‌زیست و فرآیند تولید صنعتی نیز به عنوان نکات مهم در شهرهای آینده توجه داشته است. هرکدام از این برج‌ها، استخرِشنا، باغ و آسانسورهایی برای اتومبیل‌ها خواهد داشت. به این معنا که ساکنان این برج‌ها می‌توانند اتومبیل‌های خود را کنار خانه‌هایشان پارک کنند.

برج 80 طبقه دبی با بودجه 545 میلیون دلار و برج 70 طبقه مسکو توسط گروه میراکس با بودجه نهایی نامعلوم ساخته می‌شود. جزئیات برج‌های دیگر از جمله تاریخ آغاز به کار و پایان آنها مشخص نشده است.