رونمایی از سینماتئاتر شناور

شمار نشریه : 167


گروه معماری و دکوراسیون: شرکت معماری دوگان موریس با همکاری مرکز UP Projects سال جاری میلادی از "سینمای شناور" رونمایی خواهد کرد که تا پایان سپتامبر در آبراه‌های شرق لندن میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

برای اجرای این پروژه، شرکتِ دورگان موریس طرح ممتازی را ارائه داد که یک کرجی را به سینمای شناگر تبدیل كرده است. سینمای شناورِ جدید نسخه ارتقا یافته خانه سینمای شناور اولیه، متعلق به UP Projects است که در سال 2011 آغاز به کار کرد، اما به دلیل آغاز بازی‌های المپیک در سال 2012 متوقف شد.

سینمای جدید از طریق یک موتور هیبریدی، نیرو دهی می‌شود که این موتور با استفاده از سوخت زیستی کار می‌کند. این سینما میزبان طیفی از مناسبت‌های تابستانی شامل نمایش فیلم در فضای باز، گفتگوها و کارگاه‌ها خواهد بود و هم‌اکنون از خلال آبراه‌های شهری لندن در حرکت است.

همچنين نورافکنی واقع در بالای عرشه، در درون یک سازه مکعبی نیمه مات قرار دارد كه در غروب و درزمانِ پخش فیلم، روشن خواهد شد. علاوه بر تئاتر سینمای آنبورد کوچک، فیلم‌ها همچنین از درون کابین مکعبی بر روی سطح ثابت بیرونی نورافکنی می‌شوند و امکان لذت بیشتر از تجربه تصویر متحرک در هوای آزاد و همچنین غروب‌ را به اهالی لندن می‌دهد.

سالن آنبورد مجهز به تجهیزات نورافکنی، سیستم‌های ديداري - شنیداری ، تئاتر سینمای کوچک برای نمایش فیلم یا مناسبت‌های شناور است.

سینمای شناور UP Projects تنها تئاتر سینمای شناور در حالِ حاضر نیست و "فیلم‌های شناور" لندن که یک کلوپ فیلم است، بر عرشه یک کشتی کلاسیک قرار دارد. اين كشتي متعلق به سال 1920 به نام SB Repertorبوده و هم‌اکنون در اسکلت سنت‌ کاترین لندن، طیفی از فیلم‌ها را در تئاتري با 40 صندلی ، در فضای بسته خود به نمایش می‌گذارد.

همزمان، سینمای Archipelago واقع در ساحل Yao Noi تایلند نسخه‌ای مهیج از یک سینمای فضای باز شناور است. از این پروژه سال گذشته و طی جشنواره Rocks Yao Noi رونمایی شد و صفحه نورافکن شناور بزرگ و یک قایق شناور را با هم ترکیب می‌کند.