هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   167   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نقش جهان چشم انتظار حل اختلاف


گروه معماری و دکوراسیون:از زمانی که برج جهان‌نما بر بالای ميدانِ نقش جهان سبز شد، بخش فرهنگي سازمان ملل متحد(يونسكو) تهديد كرد : اگر اين برج تخريب نشود، " ميدان نقش جهان "را از فهرست ميراث جهاني حذف خواهد كرد. از همان زمان براي علاقه‌مندانِ ميراث فرهنگي نگراني فراهم شدو تلاش فعالان اين حوزه به اين نتيجه رسيد كه برج تخريب شود و سازمان ميراث فرهنگي، استانداري و دولت ، خسارت آن را پرداخت كنند. خسارت سه ميلياردتومان برآورد شد كه بخشي از آن پرداخت شد واكنون بخشي ديگر باقي مانده است.

از آن زمان تا كنون عمر سه دولت می‌گذرد. در این میان بحث‌ و چالش‌های جدی میان مسئولان شهری و استانی با میراث فرهنگی و دوستداران این حوزه ادامه دارد. در تمام این سال‌ها "نقش جهان" با قدرت ایستاد و کوتاه نیامده است. اما به نظر می‌رسد متولیان برج جهان‌نما تا یکی دو میلیارد دیگر نگیرند کوتاه نخواهند آمد. رقمی که مسئولان سازمان میراث فرهنگی از پرداخت آن شانه خالی می‌کنند و سرنوشت "میدان نقش جهان اصفهان" را بلاتکلیف باقی می‌گذارند.

پاي سخن مسئولان شوراي شهر

به رغم آنكه حدود 90درصد از برج جهان‌نما حذف شده، اما هنوز نگرانی‌های کارشناسان میراث فرهنگی نسبت به تعدیل طبقات اضافی باقی است.

مسئولان شورای شهر اصفهان از معوقات و بدهی 2 میلیارد تومانی میراث فرهنگی و استانداری به شهرداری می‌گویند. رقمی که ریاست‌جمهوری نیز متعهد به پرداخت یک میلیارد از آن شده بود اما با پایان دولت دهم نیز این وعده محقق نشد و سبب شد که دوباره سرنوشت نقش جهانِ اصفهان در هاله‌ای از ابهام فرو رود.

با این وجود کریم داوودی، نایب‌رئیس شورای شهر اصفهان ، وضعیت نقش جهان را نگران‌کننده اعلام نمی‌کند، چرا که به اعتقاد او 90 درصد از طبقات اضافی برج ،کوتاه شده است.

وی در گفت وگو با خبرنگار ما گفت: "90 درصد از طبقات اضافی برج‌جهان نما تعدیل شده و تنها 4 ستون باقی مانده است که حساسیت چندانی ایجاد نمی‌کند. این درحالی است که باوجود اقدامات صورت گرفته، سازمان میراث‌فرهنگی و استانداری هنوز به وعده‌های خود عمل نکرده‌اند."

داوودی می‌افزاید: "طبق تعهدات انجام گرفته میان شهرداری با سازمان میراث‌فرهنگی و استانداری قرار شده بود که سازمان میراث‌فرهنگی و استانداری 3 میلیارد تومان براي کوتاه کردن جهان‌نما به شهرداری بپردازند اما شهرداری از رقم توافق شده تاکنون یک میلیارد دریافت کرده و تکلیف مابقی مبلغ هنوز مشخص نیست."

نایب‌رئیس شورای شهر اصفهان با اشاره به اینکه 2 میلیارد تومان مبلغ چندانی نیست، اما آبروی ایران است و نهادهای طرف قرارداد ملزم به پرداخت آن هستند، تاکید کرد: " برج جهان‌نما تا زمانی‌که سازمان میراث‌فرهنگی و استانداری مبلغ مشخص شده را پرداخت نکنند، به‌طور کامل کوتاه نمی‌شود. بنابراین بهتر است این ارگان‌ها بدهی خود را بپردازند تا آبروی ایران به خطر نیفتد."

رئيس ميراث فرهنگي پاسخ مي دهد

اظهارات نایب‌رئیس شورای شهر اصفهان سبب شد که خبرنگار ما علت عدم پرداخت مبلغ مورد نظر شهرداری و تعهدات طرفین را از محسن مصلحی، رئیس اداره میراث فرهنگی اصفهان جویا شود. مبلغی که یک میلیارد اختلاف در پرداخت آن وجود دارد .

مصلحی می‌گوید: "در رابطه با مسائل مالی شهرداری و میراث‌ بحث و مناقشه وجود دارد. سازمان میراث‌فرهنگی و استانداری 2 میلیارد به شهرداری پرداخت کرده اند و مابقی تعهدات به‌عهده ریاست‌جمهوری است که جامه عمل نپوشيد."

به اعتقاد رئیس اداره میراث فرهنگی اصفهان سهمی که قرار بوده میراث فرهنگی و استانداری جهت کوتاه شدن جهان‌نما بپردازند، پرداخت شده است.

وی مي گويد: "پایان دولت دهم سبب شد که پرداخت یک میلیارد، تا این لحظه محقق نشود، اما سازمان میراث‌فرهنگی تا پایان کار دولت دهم این موضوع را پیگیری کرد."

رئیس اداره میراث فرهنگی اصفهان ادامه داد: "به نظر من کوتاه نکردن 4 ستون اضافی برای دریافت مابقی پول بهانه خوبی نیست، زیرا این‌طور به نظر می‌رسد که شهرداری درصدد است یک اثر ثبت جهانی را فدای رقم یکی دو میلیاردی ‌کند. در هر صورت پرداخت این مبلغ جزو تعهدات بوده و با تعاملی که میان شهرداری و میراث‌ و استانداری وجود دارد مبلغِ باقی‌مانده بالأخره پرداخت می‌شود بنابراین درست نیست شهرداری وقت را تلف كرده و از کوتاه کردن کامل برج جهان‌نما خودداری کند."