هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   167   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

امید به رونق در بازار فولاد


گروه بازار ساختمان: بسياري از فعالان بازار فولاد و حتي تولیدکنندگان فولاد در گفتگوهای رسانه‌ای خود نيمه دوم سال جاري را زماني براي گريز از ركود حاكم بر بازار فولاد ارزيابي می‌کردند. در حال حاضر چند عامل موثر بر بازار فولاد به عنوان عاملی برای ممانعت از رشد قیمت‌ها و كاهنده تقاضا مطرح است. اول سرنوشت مسکن مهر، دوم کاهش بودجه عمرانی کشور و سوم آثار مترتب بر تحریم‌ها در کنار عدم تأمین نقدینگی به عنوان سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و در نهایت جنگ احتمالی در خاورميانه که می‌تواند موجب رویکرد فعالان بازار به سیاست احتیاط شود. در کنار این تردیدها کارشناسانی نیز هستند که نظری دقیق تر بر حسب واقعیت‌های عینی مطرح می‌کنند.

برای تحلیل دقیق تر باید همه مؤلفه‌ها را در نظر داشت علی‌اصغر بهرامی،کارشناس بازار فولاد با بیان اینکه «تنها رگه‌هایی از اميد به رشد معاملات در بازار فولاد ديده می‌شود و اين روند هنوز به معناي رونق در بازار فولاد نيست، تاكيد كرد: «بازار برای آینده فعالیت خود با دید تردید می‌نگرد ولي احتمال تأثیر منفی جنگ در خاورميانه را نمی‌توان عاملی برای وجود مشکل در بازار فولاد دانست. همانگونه كه در زمان جنگ عراق و نيز جنگ افغانستان نيز شرايط احتياط در بازار فولاد حاكم بود ولي ديديم كه تحت تأثیر اين جنگ‌ها بازار با تأثیر منفي مواجه نشد. اكنون هم برخي از فعالان بازار معتقدند اتفاق خاصي در بازار فولاد روي نمي دهد» .

اين كارشناس ارشد اقتصاد ادامه داد: علاوه بر دلايل فوق شرکت‌های دخیل در پروژه‌های عمرانی ( چه سازندگان و چه آنها که برای فعالیت اقتصادی خود به نتيجه ساخت‌وساز نیاز دارند) نمی‌توانند بیش از این دست روی دست بگذارند و طبعاً آنها نیز باید در عرصه اقتصاد فعالیتی داشته باشند. همچنين شرکت‌های سهامي عام هم بايد پاسخگوي سهامداران خود باشند و نمی‌توانند بيش از اين سرمايه سهامداران شركت را راكد نگه‌دارند. از این رو رکود در بازار فولاد را نمی‌توان بیش از این انتظار داشت و رسيدن بازار به كف قيمت و نياز متقاضيان به خريد، رگه‌هایی از اميد به رونق را در بازار آزاد فولاد ايجاد كرده است.»

بنابراين صبر براي كاهش قيمت بيش از اين نخواهد بود. اين مبناي حركت اخير متقاضيان در بازار فولاد است. تداوم ركود در بازار بيش از اين براي متقاضيان فولاد امکان‌پذیر نخواهد بود و براي عرضه‌کنندگان نيز كاهش قیمت‌ها به كف رسيده است تا جايي كه قيمت كمتر ديگر صرفه اقتصادي نخواهد داشت.

بهرامي در پیش‌بینی وضعيت بازار فولاد گفت: «قیمت‌ها با شيب بسيار ملايمي افزايش خواهد يافت مگر اينكه توليدكنندگان فولاد، قیمت‌های خود را باز هم کاهش دهند. این هم وابسته به این است که توليدكنندگان مواد اولیه يا همان شمش فولاد کاهش قيمت محصولات خود را بپذيرند. اگر قیمت شمش فولاد بیش از این کاهش یابد و مثلاً فولاد خوزستان كاهش قیمت محصولات خود را بپذيرد در نتیجه می‌توان انتظار داشت که قیمت مقاطع فولادی باز هم کاهش می‌یابد.

بهرامی تاكيد كرد: «شرکت‌های بزرگ مانند ذوب‌آهن اصفهان که از گندله براي تولید فولاد نهایی استفاده می‌کنند قادر به تحمل قیمت پایین تر، براي محصولات خود هستند اما شرکت‌هایی که از قراضه براي توليد فولاد مياني استفاده می‌کنند با مشکل مواجه خواهند بود.»

بهرامي دو دليل براي بارقه هاي اميد به رونق در بازار آزاد فولاد اعلام كرد؛ اول كاهش موجودي انبارها و دوم ترس متقاضيان از افزايش قیمت‌ها. وي دليل دوم را از آن جهت داراي اهميت بالايي دانست كه قیمت‌ها در بازار آزاد کمتر از این نمی‌شود مگر اینکه تولیدکنندگان بپذیرند که شرایط رکود همچنان استمرار خواهد داشت. به بيان ديگر اگر قيمت فولاد نهايي بيش از اين كاهش يابد ادامه توليد اين محصول راهبردي حتي براي تداوم حضور در فعالیت‌های اقتصادي هم ديگر امکان‌پذیر نخواهد بود.

اين نكته را بيشتر فعالان بازار نيز می‌دانند از اين رو بسياري از متقاضيان فولاد به تدريج براي خريد اقدام كرده اند.

با اين همه علیرغم اینکه شرکت‌های بسيار بزرگي چون ذوب‌آهن بايد از سود خود بكاهند، هنوز هم نكات خوبي در بخش فولاد كشور ديده می‌شود . از مواردی که موجب تداوم فعالیت تولیدکنندگان فولاد شده ، وجود ال سی ریالی 90 روزه است که می‌تواند فعالیت آنها را تسهیل کند.