هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   167   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

چالش‌های انتقال بتن


گروه بازار ساختمان: بتن آماده صنعتی است که با سلامت ساختمان ارتباط تنگاتنگی دارد و نمی توان نقش بتن استاندارد را در ساخت خانه‌های ایمن دور از نظر داشت. اما همه عوامل وابسته به نحوه تولید بتن و روند حرکت بتن سازان نیست . آنها در سخنان خود مشکلاتی را بیان می‌کنند که می‌تواند در مسیر فعالیت شان چالش زا باشد.

«ما مي توانيم بتن آماده را سالم توليد كنيم اما امكان رسيدن این کالا بعد از تولید به محل مصرف در کارگاه ساختمانی، به صورت صحيح تا چه میزان وجود دارد؟ ما بايد مشكلات اين مسير را برطرف كنيم.» اين سخن مهندس حسین فروتن مهر رئيس انجمن صنفی بتن آماده و قطعات بتني ايران است. وی در گفت‌وگو با پيام ساختمان چالش‌های صنعت بتن آماده را بیشتر توضیح می‌دهد و از مسئولان می‌خواهد که نه به خاطر ما بلکه برای ارتقای سلامت ساختمان و ایمنی بیشتر خانه ها به حل این مشکلات توجه ویژه ای داشته باشند.

پیام ساختمان :شما توانستيد قيمت بتن را از حالت ثابت و مصوب سازمان حمايت خارج كنيد اما درعین‌حال قيمت بتن آماده نيز افزايش يافته است. اين موارد چه تأثیری بر بازار بتن داشته است؟

در گذشته مشكل قیمت‌گذاری سازمان حمايت بر بتن وجود داشت كه دراین‌باره معتقدم ؛ نمی‌توان محصول همه کارخانه‌های بتن را با يك چشم ديد و بايد كيفيت را در اولويت قرار داد. به بيان ديگر بتني كه با مواد اوليه بهتر تولیدشده طبعاً بايد از قيمت بالاتري برخوردار باشد. تعيين قيمت بتن بر اساس كيفيت كار مهمي بود كه با همكاري سازمان حمايت از مصرف‌کنندگان در سال جاري به نتيجه رسيده است. از ابتدا نيز اينكه بتن‌ها را با کیفیت‌های متفاوت به صورت يكسان قیمت‌گذاری می‌کردند اقدامي نادرست بود زیرا بتن شركتي که براي كار خود ارزش قائل است و شن و ماسه را مثلا تني15هزار تومان مي خرد با محصول شركتي كه شن و ماسه را با قيمت هر تن 6یا7 هزار تومان مي خرد برابر نيست.

پیام ساختمان :با اين حال وضعيت بازار بتن آماده، با رونق همراه است؟

اگر چه مشكلات زیاد است و تا شرايط ايده آل فاصله بسياری داریم ولي در 17 سال گذشته توانستيم در زمينه استانداردسازی توليد بتن آماده، شاهدِ ارتقای جايگاه بتن آماده باشيم. اين درست است كه بيشتر بتن سازان، بازار سنتي خودشان را دارند اما همه مؤلفه‌ها به قيمت و تقاضاي بالا بستگي ندارد. به اين نكته نيز بايد توجه داشت كه قیمت بتن آماده در حال حاضر به مترمکعبی 100 هزار تومان رسيده است. افزايش قيمت بتن آماده می‌تواند در كيفيت ساختمان‌ها تأثیرگذار باشد چرا كه با افزايش هزينه نهاده‌های توليد بتن مانند: سيمان ، شن و ماسه يا كرايه حمل بتن، طبعاً بتن هم با افزايش قیمت مواجه می‌شود و اين امر بر بازار ساخت‌وساز تأثیر می‌گذارد. ممكن است انگيزه براي استفاده از بتن‌های غیرقابل استاندارد فراهم شود، اما ما بايد به پايداري ساخت و سازها توجه كنيم.

زماني كه قيمت بتن آماده افزايش می‌یابد، نمی‌توان انتظار داشت عدم رعايت تناسب آب به سيمان و يا نسبت حجمي بتن و يا ساير تخلفات كه در نتيجه استفاده از بتن دستي صورت می‌گیرد، رخ ندهد و سلامت ساختمان نيز تضمين گردد. بنابراین در مورد قیمت‌گذاری نهاده‌های توليد بتن بايد به كيفيت آن توجه داشت چرا كه با ارتقای كيفيت بتن به همان ميزان پايداري سازه‌های عمراني می‌توان اطمينان حاصل كرد. همچنين بايد مشكلات ساده كه عرصه را بر توليد بتن آماده تنگ كرده برطرف كرد.

پیام ساختمان :مثلاً چه مشكلاتي در مسیر تولید و انتقال بتن آماده وجود دارد؟

برای آنکه موضوع بیشر روشن شود به یکی از مشکلات اشاره می‌کنم ؛ آیین‌نامه مورخ 7/04/1353 براي حمل‌ونقل بتن وجود دارد كه وزن كاميون با بار بايد 26 تن باشد اما شخصی نیست اين آیین‌نامه مربوط به كدام كاميون است، كاميوني كه مربوط به سال 1353 است یا تراك ميكسر هاي فعلی كه فناوري ساخت آنها پيشرفت كرده و دارای وزن بالاتری هستند. متأسفانه همچنان اجراي همان آیین‌نامه قديمي ادامه دارد و فعالیت‌های ما براي تغيير اين آیین‌نامه به نتيجه نرسيده است. اين مشكلات را در وزارت صنعت معدن و تجارت، اداره راهنمایی و رانندگی ، سازمان حمل‌ونقل و ترافيك و ..... عنوان و با وزير صنعت و معدن و معاون ایشان هم صحبت كردیم اما پرونده در اختيار اشخاصي قرار گرفت كه اطلاعات فني كافي نداشتند و بعد از شش ماه پاسخ دادند كه نيروي انتظامي بايد اين آیین‌نامه را تغيير دهد و پليس هم می‌گوید ما مجري قانون هستيم نه قانون‌گذار.

پیام ساختمان :مشکلات دیگری که صنعت بتن با آن درگیر است،کدامند؟

يكي ديگر از چالش‌های توليد و انتقال بتن آماده مربوط به ساخت و سازهايي است كه در مجاورت بافت فرسوده قرار دارد و ما به اين دليل كه نمی‌توانیم ماشین‌های سنگين را از كوچه و پس کوچه‌های قديمي عبور دهيم ابتدا پمپ ثابت را به وسيله خاور به همراه لوله‌های 80 تا 90 و 100 متر به يك پاركينگ در نزديكي محل مصرف بتن می‌بریم و لوله‌ها ی 5 اينچ را به هم وصل نموده و 50 تا 150 متر آن را امتداد می‌دهیم تا به محل مصرف در كارگاه ساختماني برسانیم. اما نيروي انتظامي آن را غیرمجاز دانسته و با اين كار مخالفت می‌کند . در نتيجه مجبور شديم پمپ را از روي شاسي باز كرده و روي كاميون نصب كنيم . نيروي انتظامي اين اقدام را تغيير وضعيت می‌داند و هر جا كه ماشيني با اين وضعيت ببيند ، آن را توقيف می‌کند. جالب است بدانيد به‌شخصه دو نوع پمپ مونتاژ کرده‌ام كه تا 200 و 250متر طول را می‌تواند پمپاژ كند.

مشکل دیگر اینکه پليس راهور در مورد چگونگی انتقال بتن اعلام كرده كه كارت ماشین‌های حمل بتن بايد به پمپ انتقال بتن تغییر کند و مدت دو سال و نيم است كه در اداره استاندارد و راهنمایی و رانندگی براي اين کار تلاش می‌کنیم.

پیام ساختمان :پس چگونه توانستيد اين مشكل را برطرف كنيد؟

رهيافت آخر ما اين بود كه روی كاميون كاويان كه می‌تواند 9 تن بار ا حمل كند ، پمپ‌های 3 تني نصب كرديم تا بتوانيم بتن را به كارگاه ساخت‌وساز ببريم.

سخن من اين است كه همه مشكلات مرتبط با وام و ارز نيست بلكه با مديريت صحيح می‌توان مشكلات را برطرف كرد. اگر شما و ساير رسانه‌ها بتوانيد اين موارد را اطلاع‌رسانی کنید تا مسئولان بدانند چالش‌های ما چيست، كمك بزرگي به سلامت ساختمان و صنعت ساخت‌وساز کرده‌اید. ما با مشكلاتي دست و پنجه نرم می‌کنیم كه رفع آن مشكلات نيازي به ارز و تسهيلات بانكي و تحریم و مواردي مانند آن ندارد و با كمي توجه و دقت نظر می‌توان بخشي از مشكلات را برطرف كرد.

پیام ساختمان :ظاهراً در مورد مجوز عبور از محدوده‌های طرح ترافيك نيز با مشکلات ديگري مواجه بوديد ؟

ما از راهنمايي و رانندگي خواهش كرديم به تراك ميكسرها مجوز تردد 24 ساعته داده شود زیرا عمر بتن در تابستان بيش از 90 دقیقه نيست كه البته تاکنون حدود 400 مجوز داده‌اند و علاوه بر تهران اين اقدام در ساير شهرستان‌ها هم صورت گرفته است. الآن در تشکل‌ها و سازمان‌های دولتي تنها يك دغدغه داريم و آن كيفيت بتن آماده است.