هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   167   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

قيمت مسكن بايد كاهش يابد


گروه بازار ساختمان

بيشتر فعالان صنعت ساختمان اظهارات وزير راه و شهرسازي سپس وزير اقتصاد و دارایي درباره تاثير مسكن مهر بر وضعيت اقتصاد كشور را نشنيده‌اند. سخناني كه چندي بعد توسط سومين وزير كابينه دولت يازدهم تكرار شد. هاشمي وزير بهداشت درمان و آموزش پزشكي نيز از اختصاص بودجه بخش سلامت كشور به مسكن مهر سخن گفته است. اينكه مسكن مهر موجب رشد پايه پولي كشور شد را نمي‌توانیم منكر شویم ولي چگونه مي توان از مسائل ديگري مانند تاثير تحريم ها، آثار هدفمندي يارانه‌ها ، عدم پرداخت 10 درصد از سرمايه صندوق توسعه ملي براي تامين مالي بخش صنعت كشور و نيز تغییرات قوانين، به ويژه در بخش تجارت خارجي كشور بگذريم و همه مشكلات را تنها ناشی از مسكن مهر بدانيم .

با اين حال پس از جلسه دكتر آخوندي وزير راه و شهرسازي در مجلس و پاسخ وي به سوالات اعضاي كميسيون عمران مهرداد بائوج لاهوتي عضو اين كميسيون در گفت و گو با خبرنگار پيام ساختمان به تشريح دلايل اعضاي كميسيون عمران در حمايت از مسكن مهر پرداخت كه با هم مي خوانيم.

پيام ساختمان: كميسيون عمران مجلس چه نظري درباره اظهارات وزراي منتقد مسكن مهر دارند؟

ما انتظار داشتيم آقاي آخوندي كه مسئول مسكن كشور هستند از حوزه كاري خود دفاع كنند ، در ديداري هم كه با وزير راه و شهر سازي در كميسيون عمران مجلس داشتيم اين نكته را به وي اعلام كرديم. به هر حال هر دولتي برنامه اي دارد و مثلا در دوراني كه دولت وقت «طرح اجاره به شرط تمليك « را اجرا مي كرد ما از آن هم دفاع كرديم. من به شخصه از موافقان راي مثبت به عباس آخوندي بودم و در دفاع از وي سخن گفتم، اما اعضاي كميسيون عمران اظهارات وزراي راه و شهرسازي و نيز اقتصاد و دارايي را نظر درستي نمي‌دانند چرا كه حجم نقدينگي سرگردان در كشور حدود 450 هزار ميليارد تومان و كل تسهيلات اخذ شده در مسكن مهر در حد 30 هزار ميليارد تومان بوده است . از اين رو اين دو عدد تناسبي با يكديگر ندارند. از طرف ديگر بيش از 400 شغل در ارتباط با ساخت مسكن در كشور فعاليت دارند. از اين رو مسكن مهر نمي تواند موجب تورم در جامعه شود.

پيام ساختمان: بالاخره پايه پولي كشور رشد كرده ، در اين خصوص عامل ديگري را موثر مي دانيد؟

در جريان هدفمندي يارانه‌ها دولت به جاي اينكه يارانه نقدی به مردم بدهد مي‌توانست يارانه کالایي بدهد و اين كار موجب افزايش ميزان خريد مردم شد و در نتيجه تورم را افزايش داد. اما اين تاثير را نمي‌توان به مسكن مهر تعميم داد چرا كه ما در جريان مسكن مهر اقدام به افزايش توليد و ايجاد اشتغال كرديم و هم خانه ساخته شد. همچنين ميزان توليد كالاهايي مانند فولاد و سيمان و ... رشد كرد كه اين امر به افزايش ميزان اشتغال منجر شد. از اين رو نمي توان آن را دليل افزايش تورم دانست. بنا بر اين بايد توجه داشت كه نقدينگي در چه جهتي در جامعه تزريق مي‌شود.

پيام ساختمان: ولي منتقدان معتقدند كه هنوز هم مسكن مهر به سرمايه گذاري نياز دارد تا همه پروژه هايش به پايان برسد در اين خصوص چه نظري داريد؟

چنان كه مي دانيد مسكن مهر داراي دو بخش زمين دولتي و بخش خود مالكي بود که بيش از 70 درصد بخش خود مالكي آن به پايان رسيده است و در بخشي كه با اعطاي زمين دولتي ساخته مي شود در مجموع دو ميليون و 100 هزار واحد بايد ساخته شود كه از اين ميزان بيش از يك ميليون و 200 هزار واحد تحويل شده و مابقي آن نيز با درصد پيشرفت متفاوت در مسير ساخت قرار دارد و برخي از پروژه‌ها 90 درصد پيشرفت داشته است.

پيام ساختمان: درباره اين نظر كه ساخت مسكن به جاي استقراض از بانك مركزي بايد از طريق تسهيلات بانكي صورت مي‌گرفت موافق نيستيد؟

با توجه به اينكه كشور به يك و نيم ميليون واحد مسكوني در سال نياز دارد آيا بانك‌ها حاضر بودند تسهيلات لازم براي ساخت مسكن مهر را تامين كنند؟ اصولا اين اقدام امكان پذير است؟ در نشست با اعضاي كميسيون عمران آقاي آخوندي اعلام كرد: «طرحي براي بخش مسكن دارد كه بيشتر بر محور مسكن اجتماعي متمركز است و تا حدودي شبيه مسكن مهر مي باشد.» ما نيز منتظر هستيم كه اين طرح را ايشان ارائه كنند.

پيام ساختمان: در مجموع مسكن مهر به هدف اصلي خود در مهار قيمت مسكن رسيده است؟

من مسكن مهر را طرح بسيار خوبي مي‌دانم كه تا حدودي به هدف اصلي خود رسيده است البته مسكن مهر داراي ايراداتي هم بود . براي مثال عمده مشكلات ما در بخش مسكن در كلان شهرهاست و بايد به آن توجه مي شد همچنين بايد به مكان يابي‌ها بيشتر توجه مي شد. البته با برنامه هاي آقاي آخوندي همه موافق هستیم ومنتظريم برنامه هاي وي به كميسيون بيايد و ما هم كمك کنیم.

پيام ساختمان: تا آنجا كه مي دانيم، قيمت مسكن در دولت دهم افزايش يافت، شما اين افزايش قيمت را انكار مي كنيد؟

اين افزايش قيمت بايد اتفاق مي افتاد چرا كه چند سال قيمت‌ها اصلاح نشده بود و بخشي از اين افزايش قيمت كه در سال هاي 90 و 91 روي داد كاذب بود، به همين دلیل مشتري ندارد و به سمت اصلاح پيش مي رود. از اين رو در سال 92 بخشي از قيمت مسكن كاهش يافته كه به صورت كلي مي توان آن را 12 درصد دانست و ما انتظار داريم كه قيمت مسكن حداقل بايد 20 درصد در سال 92 و 93 كاهش يابد. حتي ما معتقديم دولت جديد با برنامه هايي كه برای ايجاد فضاي جديد دارد مي تواند قيمت مسكن را بيش از اين هم كاهش دهد. در صورتي كه دولت جديد هم مانند دولت قبل براي بخش مسكن اهتمام ورزد.