هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   167   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

پردیس را ویژه پیگیری می‌کنیم


گروه گزارش: کارشناسان می گویند هر شهر جدید، اجتماع برنامه ریزی شده ای است كه در پاسخ به اهدافی از پیش تعیین شده ایجاد می شود. اما عمده ترین هدف، جلوگیری از گسترش بی رویه شهرهای بزرگ و جذب سرریز جمعیت آنها و نیز جذب مهاجرین احتمالی است. روند پیچیده شدن مسائل شهر و شهرنشینی به ویژه مسئله مسكن طی دهه های اخیر سبب شد تا سیاست گذاران آمایش زمین های شهری از اواسط دهه ۶۰ به ایجاد موجی از طرح های آماده سازی زمین و نیز ایجاد شهرهای جدید در سطح كشور دست بزنند.

برای ایجاد شهرهای جدید اهداف بسیار مهمی پیش بینی شد كه هر یك از این اهداف، ناشی از تنگناها و نیازهای موجود عرصه های شهری بود. با این حال پس از گذشت بیش از یک دهه از آغاز عملیات احداث شهرهای جدید ، هنوز این سؤال مطرح است: ایجاد شهرهای جدید چگونه می تواند پاسخگوی اهداف پیش بینی شده باشد؟ آیااین راه حل می تواند مطلوب و مفید واقع شود و یا احیاناً كارایی خود را از دست می دهد و به صورت معضل جدیدی در می آید. از آنجا که قاعدتا موضوع شهرهای جدید در كنار بهسازی و احیای بافت قدیم و فرسودة شهرها، باید از سیاست های اصلی وزارت راه و شهرسازی محسوب شوند، به منظور کسب اطلاع از وضعیت فعلی شهرهای جدیدِ اطراف کلانشهر تهران، به سراغ بالاترین فردی که با مسئله فنی و عملی ساخت و واگذاری در این شهرها درگیر است رفتیم. مهندس فريدون پيرلورن علاوه بر مشاور معاونت برنامه ریزی و افتصاد، نماینده وزارت راه وشهرسازی نيز در امور نظارت بر واگذاری واحدهای مسکن مهر در پردیس و پرند نیز هست.

پیام ساختمان: شهرهای جدید اطراف تهران چه قدر برای شما اهمیت دارند؟

آن قدر که من خودم هر هفته یکی دو بار به هر کدام از شهرهای جدید مراجعه و بر فرایند انجام کارها نظارت می کنم. البته انجام کارها در شهر جدید پردیس را به علت حساسیت آن، پیگیری ویژه می کنیم. در اوایل کار مسکن مهر، شهر جدیدِ پرند پایلوت کار بود و خطاها در آنجا مشخص می شد و برای اصلاح آنها برنامه ریزی می‌کردیم و به خاطر همین، این شهر جدید اهمیت بیشتری داشت ولی چون در پرند واگذاری ها بیشتر شده و تعداد واحدهای کمتری مانده، کار کمتری داریم. در حال حاضر کارهای مرتبط با شهر جدید پردیس، به خاطر این که متقاضیان آن مستاجران پایتخت هستند، بیشتر و مهم تر است.

پیام ساختمان: آخرین وضعیت مسکن مهر در شهر جدید پردیس چگونه است؟

لابد مستحضر هستید که ما در پروژه فاز 11 شهر جدید پردیس 35 هزار واحد توسط شرکت «کوزوپارس» در حال ساخت داریم، در دره بهشت هم 35 هزار واحد و در پروژه معروف به انبوه سازان حدود 10 هزار واحد. از کل 35 هزار واحد فاز 11 برای حدود 10 هزار واحد قرارداد پیش فروش منعقد شده و از 35 هزار واحد پروژه دره بهشت، حدود سه هزار و 500 واحد؛ ولی در پروژه انجمن انبوه سازان که 10 هزار واحد در فاز 5 و 9 است هنوز انعقاد قرارداد پیش فروش شروع نشده که انشاالله به زودی انعقاد قرارداد پیش فروش آنجا را هم شروع می کنیم. مردم نگران نباشند.

پیام ساختمان: چرا برخی پروژه ها مثل پروژه انجمن انبوه سازان از برنامه عقب است؟

انجمن انبوه سازان ،در حال انجام کارهاست و به هیچ عنوان کار متوقف نشده است، البته پیشرفت کار پیمانکاران تا به حال کند بوده، به علت این که زمین را دیرتر تحویل گرفتند و زمین پروژة آنها کوه و سنگ بود. به نحوی که مجبور بودند کوه را ببرند تا بتوانند کار را شروع کنند! چون اساسا زمینی که به انبوه سازان تحویل شد با زمین سایر پروژه ها از نظر زمین شناسی فرق می کرد این گروه با تاخیر به زمین رسیدند و کارشان هم با تاخیر شروع شد. البته با مذاکراتی که صورت گرفته فکر می کنم ظرف یک ماه آینده قرارداد پیش فروش این بخش هم شروع خواهد شد.

پیام ساختمان: خبری از افزایش قیمت‌ها که نیست؟!

خیر، مطلع هستید که به تازگی آقای دکتر آخوندی از شهر جدید پردیس بازدید و اعلام کردند که افزایش قیمت ساخت منتفی است و به هیچ عنوان افزایش قیمت نخواهیم داشت و پیمانکاران موظفند به تعهداتشان عمل کنند.