هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   167   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بیم و امیدهای افزایش وام مسکن


گروه بازار مسکن: موضوع افزایش وام خرید در دولت هاي نهم و دهم به دلیل تورم‌زا بودن و ایجاد دور باطل در بازار مسکن کنار گذاشته شد. زيرا افزایش وام خرید (با تاخیر یک ساله)منجر به افزایش قیمت مسکن ‌شد.اكنون كارشناسان معتقدند: افزایش قدرت خرید در شرايطي اتفاق مي افتد كه عرضه مسکن، بیش از تقاضای آن باشد. اما در بازار مسکن ایران به دلیل انباشت تقاضاهای گذشته و عدم عرضه پایدار مسکن این راه‌کار منجر به تورم بیشتر خواهد شد. این در حالی است که حسین عبده تبریزی، مشاور امور مالی وزیر راه و شهرسازی از احتمال افزایش تسهیلات خرید مسکن خبر داده است. اين موضوع را با كارشناسان ودست اندركاران مسكن مطرح كرده و گزيده پاسخ هريك را در مطلب زیر آورده ایم:

افزایش قدرت خرید گروه كم درآمد

حسین عبده تبریزی، مشاور امور مالی وزیر راه و شهرسازی در توضيح طرح پيشنهادي خود مي گويد: با توجه به اینکه توان مالی گروه‌های کم‌ درآمد و زوج‌های جوان کم است باید به منظور افزایش قدرت خرید این اقشار، تسهیلات بلند مدت برای خرید مسکن از سوی دولت پرداخت شود؛ به طوری که با صدور مجوز بانک مرکزی، همه بانک‌های تجاری بتوانند صندوق‌های سپرده‌گذاری ایجاد کنند و به خریداران، وام‌های بلند مدت بپردازند.

بانك مسكن آماده است

نادر قاسمی ،رئیس اداره طرح و برنامه بانک مسکن با اشاره به اینکه باید دید سیاست و دیدگاه دولت یازدهم چیست، ادامه داد: دیدگاه وزیر راه‌وشهرسازی دولت دهم این بود که وام ساخت مسکن افزایش یابد، اما وام خرید مسکن هیچ افزایشی نداشته باشد. وی اضافه کرد: وام خریدی که با آن می‌توان 3 تا 4 متر خانه خرید، نمی‌تواند چندان بر بازار و قدرت خرید تاثیرگذار باشد، اما به هر حال اگر دولت و وزیر جدید مساعدت نشان دهد بانک مسکن هم آمادگی پرداخت و افزایش وام خرید را دارد.

قاسمی در پاسخ به این سؤال که آیا بانک مسکن توان افزایش سقف وام خرید مسکن را دارد، گفت: به هر حال بانک مسکن به منابع خود نگاه می‌کند و بر اساس آن تصمیم می‌گیرد. رویکرد بانک مسکن، رویکرد مثبتی در زمینه افزایش سقف وام خرید مسکن است.

بانک‌ها توان مالی ندارند

بیت‌الله ستاریان، کارشناسِ مسکن ضمن بیان این مطلب که تنها مشکلِ کم بودن میزان وام کمک‌خرید مسکن نیست، بلکه در این میان نکات دیگری هم مطرح است. افزود: اینکه دولت یازدهم باید قیمت مسکن را کاهش دهد و از آن طرف هم وامِ خرید مسکن را افزایش دهد، یک بحث است و دخالت دولت در بازار مسکن یک بحث‌ دیگر. دخالت و سیاست‌گذاری دولت در بازار مسکن حد و حدودی دارد و نمی‌توان تنها با ابزار افزایش وام خرید، بازار مسکن را متحول کرد.

ستاریان ادامه داد: حتی اگر فرض را بر این بگیریم که میزان وام خرید مسکن به 60 یا 70 میلیون تومان هم برسد باز هم مشکل حل نخواهد شد. زیرا دستِ‌کم قیمت یک مسکن مناسب در تهران اکنون 300 میلیون تومان است و 60-70 میلیون تومان باز هم مشکلی را حل نمی‌کند. درثانی مشکل مهم‌تری هم در این میان وجود دارد و آن هم انتظار طولانی‌مدت متقاضیان، برای دریافت وام کمک‌خرید مسکن است. این پروسه در خوش بینانه‌ترین حالت 6 ماه طول می‌کشد و این موضوع موجب می‌شود کسانی که متقاضی واقعی بازار مسکن نیستند به سمت این وام‌ها بروند و متقاضیان تاثیرگذار و واقعی بی‌نصیب بمانند. خطرِ دیگری هم که وجود دارد واکنش بازار به افزایش وام خرید مسکن است که می‌تواند قیمت ها را افزایش دهد.ستاريان تاكيد كرد: بهترین راه، استفاده از منابع مالی خارجی‌است و اگر دولت یازدهم موفق به بهبود روابط با کشورهای خارجی شود می‌توان از این منابع در بازار مسکن به‌طور بهینه‌ای استفاده کرد.

فقط افزايش وام ساخت وساز

موسی الرضا ثروتی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، فقط افزایش وام ساخت و ساز مسکن را مناسب دانست و ادامه داد: با توجه به تورم موجود در کشور، قیمت مسکن با درآمدهای فعلی افراد متناسب نیست. لذا فقط افزایش وام ساخت و ساز مسکن یکی از راه‌های متعادل ساختن بازار مسکن است که به نظر می‌رسد این موضوع به نفع اقشار ضعیف جامعه باشد.نماینده مردم بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم و گرمه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وام ساخت و ساز برای تولید و عرضه مسکن در نظر گرفته شده و این وام در اختیار خریداران مسکن قرار نخواهد گرفت، بنابراین نمی‌توان انتظار داشت که این موضوع باعث دلالی در بازار مسکن شود.

مخالفت با افزايش وام خريد

باقر میلانی،کارشناس اقتصادی مسکن ضمن مخالفت با افزایش وام خرید مسکن به خبرنگار ما گفت: اگرچه افزایش وام خرید مسکن موجب هجوم تقاضای مصرفی یا سرمایه‌ای و افزایش تقاضاهای سوداگرانه می‌شود، اما اختصاص وام به قسمت تولید و عرضه ساختمان، ضمن جلوگیری از بروز تورم، عرضه ساختمان را در کشور تقویت می‌کند. وي در پاسخ به این پرسش که آیا با وجود تورم فعلی، افزایش وام مسکن منطقی به نظر نمی رسد، گفت: اگرچه در مقاطعی ارائه وام خرید الزامی بوده، اما در شرایط فعلی، وضعیت نقدینگی در کشور به قدری نابسامان است که وام خرید مسکن نباید افزایش یابد و نظر مساعدی نسبت به این امر ندارم.

نباید وامی به خریداران بدهیم

قادری ، نماینده شیراز در مجلس نهم با بیان این مطلب که افزایش وام خرید در حال حاضر فقط می تواند تقاضا را برای خرید مسکن افزایش دهد به خبرنگار پیام ساختمان گفت: این افزایشِ تقاضا باعث برهم زدن تعادل نسبی بازار می شود. ما نباید وامی به خریداران بدهیم زیرا سالیان سال این موضوع روشن شده که این وام‌ها نتوانسته مردم را خانه دار کند، اما مطمئنآ افزایش وام ساخت می تواند موثرتر از وام خرید باشد، اگر به تولید کنندگان تسهیلات خوبی داده شود، می توان ره آوردِ افزایش عرضه را انتظار داشت .

موافق افزايش وام خريد

فرهاد بشیری، نماینده پاکدشت با بیان این مطلب که افزایش نقدینگی افزایش تورم را درپی دارد ،افزود: من موافق افزایش وام خرید هستم اما باید برنامه های منسجمی برای این وام داشته باشیم تا به طور کاذب باعث افزایش قیمت ها نشود در ثانی باید همراه با افزایش وام برنامه هایی نیز برای حفظ قیمت مسکن داشته باشیم تا شاهد حباب در مسکن نباشیم .

مخالفت با افزایش وام

دکتر بابک حاجیان،کارشناس دیگر ضمن مخالفت با افزایش وام گفت: اگرچه ارائه وام می‌تواند مشوقی برای خرید یا ساخت مسکن باشد، اما با وجود حاکمیت تورم بسیار بالای کنونی در بازار مسکن حتی تخصیص وام 50 میلیون تومانی ساخت هم نمی تواند چندان موثر باشد..وی همچنین در خصوص دلیل مخالفت مسئولان دولتی با افزایش وام خرید مسکن گفت: اگرچه وام خرید مسکن، موتور محرکه خرید و فروش مسکن را به چرخش درمی‌آورد، اما از آنجایی که این پول به واسطه‌ای برای دلال‌بازی تبدیل می‌شود، مخالفت دولتمردان با این قضیه قابل درک است. در شرایط کنونی، به دلیل پایین بودن نقدینگی در بانک‌های دولتی، منابع مالی باید در راستای تولید مسکن و در نهایت فروش اقساطی آنها صرف شود. افزایش وام خرید مسکن نیز به دلیل محدودیت بودجه، نیازمند مشارکت بانک‌ها و بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در خرید مسکن است. به گفته این کارشناس اقتصادیِ مسکن، با اختصاص وام به تولید مسکن، در نهایت این منابع به طور مستقیم به بخش مسکن تزریق می‌شود و با تقسیط به خریداران منتقل می‌شود.