هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   167   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ركود بازار به معناي توقف معاملات نيست

محمد پارسا نجفی

با وجودي كه ماه هاست بازار فولاد از تب و تاب افتاده و فعالان بازار دائم از ركود معاملات خبر مي دهند، اما معاملات هفتگي فولاد در تالار فلزات بورس كالا برقرار است و توليد كنندگان نيز به توليد خود ادامه داده وگاه عرضه هاي خيره كننده اي نيز به بازار دارند. با اين حال آنچه در خصوص ركود بازار گفته مي‌شود دقيقا چه معنايي دارد.

وضعيت بازار

مهندس محمد صادق چيت ساز عضو هيئت رئيسه اتحاديه كشوري آهن و فولاد درگفت و گو با خبرنگار پيام ساختمان در خصوص ركود بازار چنين توضيح داد: ركود در بازار معاملات فولاد به معناي توقف معامله نيست و ما در هر ماه در حدود يك ميليون تن فولاد مصرف مي‌كنيم اما ميزان ورودي فولاد به بازار در حد يك ميليون و 200 هزار تن است. اين در حالي است كه در سال هاي قبل نه تنها با عرضه مازاد بر نياز مواجه نبوديم ، بلكه ناگزير فولاد از خارج وارد مي شد تا نياز روز افزون بازار تامين شود.

بنابراین بازاری که در گذشته برای تامین تقاضا به واردات متوسل می شد اکنون کمتر از میزان تولید داخلی مصرف می کند.

اين كارشناس بازار فولاد در خصوص تحرکی که در بازار فولاد دیده شده جواب می دهد: افزايش نرخ ارز در اثر تحولات منطقه خاورميانه از يك طرف و نيز احتمال تخصيص بخشي از بودجه عمراني در نيمه دوم سال، انگیزه‌ای شد تا برخي از متقاضيان فولاد با تصور اينكه در آينده تقاضا افزايش خواهد یافت و در نتيجه قيمت فولاد نيز افزايش مي‌يابد اقدام به خريد مقاديري فولاد کردند. از طرف ديگر دقيقا توليد كنندگان نيز با همين انديشه و با این فرضیه که متقاضيان مجبور به خريد هستند ،قيمت كالاهايي مانند ميلگرد را افزايش دادند. تحركات اخير بازار فولاد چنين ماهيتي داشت .

وی ادامه داد: از آنجا كه توليد كنندگان به تولید مقادير بالايي از فولاد اقدام كرده اند ، احتمالا به اين دليل كه نياز به تامين مالي دارند، اقدام به عرضه این محصولات بيش از ميزان تقاضا به بازار كرده اند. اما آنچه رکود دوباره بازار را موجب شد ، كاهش دوباره نرخ ارز بود تا علاقه براي رشد تقاضا باز هم سير نزولي به خود بگيرد . وی تاکید کرد :در حال حاضر بازار فولاد با چنين نوساناتي مواجه است و از این رو رونقي نمی توان در آن دید.

راهکار صادراتی

چیت ساز معتقد است: براي آنكه توليدكنندگان بتوانند به فعاليت خود ادامه دهند بايد براي فروش 200 تا 300 هزار تن فولاد مازاد بر نياز بازار داخلي ، راهكاري بیندیشند كه بهترين راه آن صادرات است. چرا که هر ماه، بازار با 200 تا 300 هزار تن فولاد مازاد بر نياز روبه رو است .این در حالی است که دولت با تقاضاي توليد كنندگان فولاد براي صادرات 300 هزار تني مخالفت كرده و تنهاصادرات 30 هزار تن به صورت سهميه اي موافقت کرده است.

این کارشناس بازار فولاد ادامه داد: از آنجا كه اين 30 هزار تن نيز براي صادرات مقرون به صرفه نيست در نتيجه صادراتي انجام نشد . اکنون همين ميزان فولاد مازاد در بازار رسوب كرده. به بيان ديگر توليد كنندگان، به دليل ممنوعيت صادرات فولاد، نمي توانند 200 هزار تن فولاد مازاد بر نياز بازار داخلي را در بازارهاي كشور هاي ديگر به فروش رسانند. از اين رو كاهش تقاضا ، كاهش قيمت فولاد را در پي داشت .

قيمت فولاد صادراتي

چیت ساز در پاسخ به اين سوال كه چرا دولت با تقاضاي صادرات فولاد موافق نبوده اظهار داشت: ميزان توليد فولاد ايران در حال حاضر در مقایسه با تولید کنندگان جهانی مانند روسیه ، اوکراین ، قزاقستان و اخیرا چین، زیاد نیست و از آنجا که حداكثر مقداري كه تولید کنندگان مي توانستند صادركنند در حد همان 200 هزار تن در ماه است نه بيشتر، پس نمی توانند قدرت مانور بالایی برای رقابت داشته باشند.

وی افزود : فولاد ايران به دليل كيفيت بالاتر گران تر از فولاد چين و روسيه است و از اين رو هر تن فولاد صادراتي ايران بالاي 700 دلار و فولاد اين كشورها زير 670 دلار در هر تن است. در نتيجه غير از بازار عراق و تا حدي افغانستان نمي توان روي بازارِ ديگر كشورها حساب كرد.

بهاي فولاد در انتهاي تابستان

اين كارشناس بازار فولاد قيمت فولاد را در روز 19 شهريور ماه جاري چنين اعلام كرد: در اواسط شهريور ماه عرضه هاي هر کیلو شمش فولاد خوزستان در بورس برای سلف یک ماهه با ال سی سه ماهه 1560 تومان بود. اين در حالي است كه قيمت هر كيلو گرم شمش فولادي وارداتي از بندر انزلي با احتساب 6 درصد، ماليات بر ارزش افزوده ، و 2.5 درصد سود معامله سلف به قيمتي معادل 1770 تومان خواهد رسيد.در معاملات 19 شهريور ماه جاري هر كيلوگرم ميلگرد سايز 14 تا 25 فولاد خراسان تحويل در كارخانه 1900 تومان هر شاخه تيرآهن سايز 14 با قيمت 316 هزار تومان ، هر شاخه تير آهن سايز 16 با قيمت 380هزار تومان ، هر شاخه تيرآهن سايز 18 با قيمت 462 هزار تومان ، هر كيلو گرم ورق گرم فولاد مباركه نمرات 8 و 10 و 12 و 15 با قيمت 1790 تومان ، هر كيلوگرم ورق 20 تا 40 فولاد اكسين خوزستان 1935 تومان ، در بازار معامله شدند.