هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   167   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

فروش تراکم باید ساماندهی شود


گروه ساخت‌وساز: پس از کش و قوس‌های فراوان، سرانجام شورای شهر تهران، دکتر قالیباف را به عنوان شهردار انتخاب کرد. واقعیت این است که شهردار تهران وضعیتی متفاوت از سایر کلان‌شهرها دارد و از جنبه‌های گوناگونان حائز اهمیت است؛ بنابراین تمرکز رسانه‌ها بر روی موضوع انتخاب شهردار تهران امری طبیعی به نظر می‌رسد. در این شماره از نشریه سراغ محمدمهدی تندگویان، عضو شورای چهارم شهر تهران رفته‌ایم تا در رابطه با انتظاراتی که از قالیباف دارد و همچنین وضعیتی که بر شورای شهر تهران حاکم است، گفتگویی با وی داشته باشیم:

پیام ساختمان: شهردار تهران در دوره حاضر چه کارهایی را باید در اولویت قرار دهد؟

عمده مباحثی که در حال حاضر از طرف شورا مورد بررسی قرار می‌گیرد، فرهنگی- اجتماعی است. معتقدیم که در زیرساخت‌های عمرانی کارهای مفیدی انجام شده است اما درمسائل اجتماعی با مشکلات عدیده‌ای مواجه‌ایم که البته تمام این نقصان را نباید ناشی از سهل‌انگاری شهرداری دانست. شهرداری کارهایی نظیر ایجاد فرهنگ‌سراها انجام داده است ولی این اقدامات کافی نیست و لازم است نهادهای دیگری هم در کنار شهرداری برای تحقق این مهم فعالیت کنند. ما در شهرداری طرح جامع عمرانی داریم اما طرحی جامع برای فرهنگ نداریم و بیشتر کارهای مناسبتی انجام می‌شود. ضمن اینکه برنامه‌های مردم‌سالاری دیده نمی‌شود و نظرات مردم کمتر در آن دخیل است، بنابراین اعتقاددارم باید در فعالیت‌های شهرداری محله محوری هم دیده شود.

پیام ساختمان: یکی از مهم‌ترین چالش‌های موجود بافت‌های فرسوده است، شهرداری چگونه باید با این مشکل برخورد کند؟

اعتقاددارم؛ در درجه اول باید تفکیک بافت فرسوده از بافت تاریخی را جدی بگیریم. ما تحت عنوان نوسازی بافت فرسوده، خیلی از مکان‌های تاریخی شهر را هم از بین برده‌ایم و بسیاری از محله‌ها در حال نابودی است، درحالی‌که می‌توان برخی از بافت‌ها را با سبک و سیاق جدید حفظ کرد. در مرحله دوم بحث بافت فرسوده و عواملی که باعث شده تاکنون نتوانیم در احیا و نوسازی آن موفق باشیم، باید مورد بررسی قرار گیرد.اعتقاددارم چنانچه می‌خواهیم بافت فرسوده‌ای را نوسازی کنیم باید به هویت آن محله توجه کنیم و نباید اجازه بدهیم هر پیمانکاری به اسم نوسازی هر طوری که می‌خواهد ساخت‌وساز کند چون هر محله اصالت‌ خاص خودش را دارد. بنابراین به طور کلی می‌توان گفت که بافت فرسوده نگرش جدیدی می‌خواهد.

پیام ساختمان: ارتباط دولت دهم با شهرداری تهران، ارتباط مطلوبی نبود فکر می‌کنید در دولت یازدهم این مشکل برطرف می‌شود؟

آنطور که مشخص است، ارتباط مطلوبی بین دولت و شهرداری در دوره حاضر ایجادشده ، چرا که دولت یازدهم، دولت تدبیر و امید است و قطعاً پس ازا ینکه حکم شهردار توسط وزیر کشور تأیید شود، کابینه از ایشان استقبال می‌کند. من فکر می‌کنم تعامل خوبی در این دوره بین شهرداری و دولت شاهد خواهیم بود.

پیام ساختمان: ترکیب شورای شهر را چگونه می‌بینید؟

ترکیب شورای شهر به نظر من تقریباً متناسب با اتفاقی است که در انتخابات ریاست جمهوری افتاد؛ یعنی رویکردی که مردم در انتخاب آقای روحانی داشتند، با نمود کوچک‌تری در انتخابات شورای شهر تهران اتفاق افتاد. در دوره سوم بافت شورای شهر تهران تک‌ حزبی شده بود اما در این دوره بهبود یافته است و خوشبختانه تمامی اعضای شورای شهر متفق‌القولند که نباید به سمت مسائل سیاسی برویم چرا که مردم به دنبال خدمات بهتر هستند. منکر این نیستیم که تنش‌هایی همواره در انتخابات شهرداری پیش می‌آید، اما به شما اطمینان می‌دهم که گذراست و وقت شورا را نمی‌گیرد.

پیام ساختمان: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها، کیفیت ساخت و سازهای شهری است که در بیشتر موارد فارغ‌ از رعایت استانداردها و مقررات ملی ساختمان، بناهای مختلفی ساخته می‌شود. این معضل ریشه‌ای چگونه حل می‌شود؟

به نظر من اصل مشکل به این برمی‌گردد که تعریف جامع و مطلوبی از ساختمان‌سازی نداریم. ما تعریف جامع شهری داریم اما باید به تعریف جزئیات و وظایف هر بخش بپردازیم درحالی‌که در بسیاری از موارد اصلاً وارد جزئیات نشده‌ایم. مثلاً همین الان شاهد هستیم پیمانکارانی ساختمان را می‌سازند که ممکن است مالک ساختمان به هیچ‌وجه نتواند آنها را پیدا کند. یا به طور واضح‌تر؛ مهندس ناظر ساختمان کمترین نظارت بر ساختمان را دارد و با این وجود مورد مواخذه قرار نمی‌گیرد. به نظر من اولین کار این است که ضمن مشخص کردن جزئیات دقیق وظایف هر کدام از افراد و نهادها، از ورود افراد فاقد صلاحیت برای اجرای ساختمان جلوگیری کنیم.

پیام ساختمان: همان طور که اطلاع دارید، بخش زیادی از درآمد شهرداری تهران از راه فروش تراکم ساختمانی تأمین می‌شود و انتقادهایی به این روش درآمدزایی توسط شهرداری همواره وجود دارد. شورا در این رابطه چه اقدامی صورت می‌دهد؟

به دلیل اینکه هنوز کمیسیون‌ها تشکیل نشده است، نمی‌توان اظهارنظر قاطعی در مورد عملکرد شورای شهر کرد. به هر حال درآمد شهرداری برای اداره شهر باید تأمین شود که بخشی از آن به وسیله دولت و بخش دیگر آن به وسیله فروش تراکم و سایر عوارض دیگر تأمین می‌شود. ما مشکلی با اصل فروش تراکم نداریم بلکه معتقدیم این کار باید ساماندهی شود. اما اینکه با توجیه ضعف‌ مالی شهرداری در هر منطقه به هر میزان تراکم بفروشیم، مخالفیم. به طور مثال نباید در کوچه‌های تنگ و تاریک تراکم‌های بالا داده شود.

پیام ساختمان: شناسنامه‌دار بودن ساختمان‌های تهران از نظر شما تا چه اندازه حائز اهمیت است؟

اگر بخش نظارت در شهرداری تهران ساماندهی شود، به طور قطع اتفاق خوبی است یعنی اگر نظارت درستی بر اجرای این شناسنامه وجود داشته باشد، مفید خواهد بود و در غیر این صورت فقط هزینه‌ای از مالکان دریافت می‌شود و در عمل شاهد بهبود وضعیت ساختمان نخواهیم بود.