نشریه شماره   166   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

وزير نيرو تنها نمي‌ماند


گروه تاسيسات: پيمانكاران به عنوان نمايندگان بخش خصوصي در خط مقدم جبهه سازندگي قرار دارند و بسياري از طرح‌هاي عمراني كشور توسط آنها به بار نشسته است، با اين حال بسياري از فعالان اين بخش در سال‌هاي اخير با مشكلات عديده‌اي مواجه شده و اغلب تغيير شغل داده‌اند. شايد بتوان بيشترين تاثيرگذاري پيمانكاران را در اجراي پروژه‌هاي وزارت نيرو مشاهده كرد ولي مسئله اصلي شناخت و باور توانمندي‌هاي آنها در راستاي دستيابي به آرمان بزرگ خودكفائي است.

عضو هيات مديره انجمن صنفي پيمانكاران استان تهران به خبرنگار پيام ساختمان گفت: بيشتر مشكلات پيمانكاران مربوط به عدم پرداخت مطالبات آنهاست. اين در حالي است كه قيمت تجهيزات هر سال افزايش مي‌يابد و عليرغم تعديل مجدد باز هم پاسخگوي هزينه‌هاي نيست.

رضا گودرزي فراهاني افزود: در چند سال گذشته پيمانكاران توانمند به خاطر مشكلات اقتصادي و عدم پرداخت مطالبات بيشترين آسيب را متحمل شدند زيرا تمام دارايي آنها به ريال تبديل شد كه در حال حاضر به كمترين ارزش ممكن رسيده است. با اين حال ذره‌اي از اراده آنها براي سازندگي كشور كاسته نشد و براي اجراي پروژه‌هاي عمراني آمادگي دارند.

گودرزي كه در كميسون برق انجمن پيمانكاران نيز عضويت دارد، تصريح كرد: فراهم بودن امكانات و تجهيزات لازم و پرداخت مطالبات معوقه از مواردي است كه براي تسريع در اجراي پروژه‌هاي مختلف لازم داريم. ضمن اينكه، پيمانكاري در بخش توزيع برق، به دليل ارتباط مستقيم با جامعه و مصرف كننده، حساسيت‌هاي ويژه‌اي دارد و هر گونه اشتباه و تعلل در انجام كار بازخوردهاي ناگواري خواهد داشت.

وي، با تاكيد بر ساماندهي بازار كار پيمانكاران، افزود: پرداخت مطالبات، مديريت قراردادها و هماهنگي با بخش خصوصي مي‌تواند باعث پيشرفت بيشتر كارها مي‌شود. اگر شرايط مساعد شود و دولت به بخش خصوصي اعتماد كند، قيمت كالاها و خدمات كاهش پيدا كرده و كارها با سرعت انجام مي‌شود. فقط كافي است دولت پيشقدم شود تا پيمانكارها با اشتياق وارد عمل شوند. خوشبختانه مهندس چيت‌چيان با درك درست مسائل اقتصادي، بر استفاده از ظرفيت‌هاي بخش خصوصي در اجرا و بهره‌برداري طرح‌هاي عمراني و اجرايي تاكيد مي‌كند. وزير نيرو مي‌خواهد اصلاحاتي در شبكه‌هاي برق و آبرساني انجام دهد، انجمن پيمانكاران ضمن استقبال از اين طرح آمادگي هر گونه همكاري براي تسريع در انجام پروژه‌ها را دارد و اجازه نمي‌دهد وزير نيرو در اجراي برنامه‌هاي خود تنها بماند.

گريدبندي و مشكلات آن

ارتقاي پايه پيمانكاران تابع شرايط خاص است و اغلب آنها براي انعقاد قرارداد و افزايش ظرفيت كار با مشكل مواجه هستند. اين در حالي است كه اغلب پيمانكاران تعهدات خود را به درستي انجام مي‌دهند.

عضو انجمن پيمانكاران استان تهران ضمن بيان اين مطلب گفت: گريدها طبقه‌بندي شده هستند كه از پايه پنج شروع شده و به پايه يك ختم مي‌شوند. براي دريافت گريد پنج بايد يك مهندس برق سه سال سابقه كار داشته باشد. البته كارشناس‌هاي مرتبط ولي توانمند هم مي‌توانند براي دريافت گريد اقدام كنند.

گودرزي افزود: گريدهاي مختلف معمولاً سقف قرارداد دارند. براي مثال، به دارندگان گريد پنج، 5 ميليارد و 280 ميليون تومان، گريد چهار 15 ميليارد و 48 ميليون تومان، گريد سه 30 ميليارد تومان، گريد دو 60 ميليارد و گريد يك 120 ميليارد تومان متناسب با توان، تعهد و ظرفيت كاري در طوال يك سال، پروژه‌هاي اجرايي واگذار مي‌شود. البته در صورت اتمام تعهد دوباره مي‌تواند همين ميزان را تقاضا كنند.

وي تاكيد كرد: پيمانكاراني كه خواهان دريافت گريد هستند لزوماً بايد داراي تخصص و توانمندي باشند و مدارك لازم را ارائه دهند. بهترين و كم هزينه‌ترين شيوه براي دريافت گريد مراجعه به انجمن پيمانكاران ساختمان است. برخي از پيمانكاران به شركت‌هاي خدماتي مراجعه مي‌كنند كه علاوه بر تحميل هزينه‌ها زياد به درستي پاسخگو نيستند. جالب اينكه پس از دريافت مدارك از متقاضيان، پيگري كارها را به انجمن پيمانكاران واگذار مي‌كنند.

به گفته گودرزي، پيمانكاران براي اجراي پروژه‌هاي مختلف لزوماً بايد گريد داشته باشند در غير اين صورت امكان انعقاد قرارداد وجود ندارد. براي اين منظور فعالان اين بخش ابتدا بايد يك شركت را به ثبت برسانند و در مرحله بعدي براي دريافت گريد به انجمن پيمانكارن مراجعه كنند تا با تكميل فرم مشخصات و تاييد صلاحيت آنها براي تعيين گريد اقدام شود.

شرط مناقصه و تعهد كاري

عضو هيات مديره انجمن صنفي پيمانكاران استان تهران تاكيد كرد: در قراردادهاي پيمانكاري الزامات تضمين درستكاري قيد شده است. بنابراين پيمانكاراني كه در مناقصه شركت مي‌كنند لزوماً بايد تضمين‌هاي لازم را ارائه دهند كه مي‌تواند واريز وجه به حساب مناقصه‌گر، بلوكه كردن حساب پيمانكار، ضمانت نامه بانكي و يا ارائه چك رمزدار باشد.

وي اظهار داشت: بيشتر كالاها به طور مستقيم از توليد كننده و كارخانه‌دار تهيه مي‌شوند و معمولاً 70 درصد از مبالغ قراردادها مربوط به تهيه اجناس است كه قيمت تمام شده دارد. البته در مناقصات نوسان قيمت‌ها لحاظ شده و براي آنها تعديل در نظر گرفته شده است. معمولاً ليست توليدكنندگان و كارخانه‌دارها تعيين صلاحيت شده در شركت توزيع وجود دارد و پيمانكاران اجناس خود را از آنها خريداري مي‌كنند.

گودرزي تصريح كرد: در قراردادهاي پيمانكاري ذكر شده، با توافق شركت توزيع مي‌توان قسمتي از كار را به شركت ديگر واگذار كرد. با اين حال، پيمانكاران شركت‌هاي توزيع برق، كمتر شاهد واگذاري كارها هستيم و با توجه به سود كم، كسي از آن استقبال نمي‌كند. بنابراين پيمانكار اصلي ترجيح مي‌دهد با گروه خودش كارها را انجام دهد.

به اعتقاد گودرزي، ارائه قيمت‌هاي پايين نظارت‌ها را كاهش مي‌دهد. قيمت‌‌گذاري بايد به گونه‌اي باشد كه پيمانكار بتواند دفتر كار، كارمند و ناظر پروژه باشد. از اين طريق مي‌توان نگراني‌هاي مربوط به اجراي نادرست پروژه‌ها را در آينده كاهش داد، همه اين موارد بايد در فهرست بها مشخص شود.

عضو هيات مديره انجمن صنفي پيمانكاران استان تهران در پايان تاكيد كرد: ايران كشور ثروتمندي است كه تخصص، علم و امكانات را در كنار هم دارد و تنها به مديريت و اعتماد نياز داريم تا كارها روال عادي خود را در پيش بگيرد. خوشبختانه با سياست‌هاي دولت جديد مي‌توانيم شاهد رشد و شكوفايي روزافزون كشور باشيم. دكتر روحاني قول داده كه انجمن‌ها را شكوفا كند، صحبت‌هاي رئيس جمهور باعث دلگرمي پيمانكاران ساختمان شده است.