هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   166   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تجاری سازی ایده، در حوزه آسانسور


گروه تاسيسات: اولین مرکز رشد فناوری آسانسور و بالابر در ایران و خاورمیانه با مجوز معاونت پژوهشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری در جوار دانشگاه علمی- کاربردی دماوند فعاليت خود را آغاز کرد.

دكتر روزبه ميرعبدالله‌ياني، رئيس دانشگاه علمي- كاربردي آسانسور به خبرنگار پيام ساختمان گفت: دانشگاه علمی- کاربردی دماوند به عنوان نخستین دانشگاه تخصصی این رشته در ادامه طرح توسعه خود از ابتدای مرداد ماه سالجاری، با مجوز وزارت علوم و تحقیقات و فناوری ایران، اقدام به تاسیس نخستین مرکز رشد فناوری در این حوزه تخصصی نموده است. بر همین اساس اساتید، دانشجویان و صاحبان ایده ایرانی و خارجی در این حوزه تخصصی می‌توانند با ارائه درخواست خود در این مرکز پذیرفته شوند.

تسهيلات و آموزش‌هاي ويژه

وي افزود: طول مدت دوره مقدماتی بین 6 تا 9 ماه پیش‌بینی شده که در این مدت صاحبان ایده با مشاوره و حمایت مرکز رشد، اقدام به تاسیس شرکت دانش بنیان با شخصیت حقوقی نموده و زیر ساخت‌های حقوقی لازم را برای دریافت تسهیلات تامین می‌نمایند. در این مرحله یک دفتر کار با امکانات کافی اداری و استفاده از امکانات دبیرخانه مرکزی در اختیار این شرکت‌های دانش بنیان قرار گرفته و شرکت‌ها می‌توانند ضمن استفاده از تمامی آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های تحقیقاتی مرکز بر روی ایده خود تحقیق نمایند.عبدالله‌ياني ادامه داد: این شرکت‌ها پس از طی دوره مقدماتی و انجام تکالیف تعیین شده به مرحله رشد وارد شده و علاوه بر دفتر کار یک کارگاه اختصاصی برای نمونه‌سازی و تولید محدود از مرکز رشد دریافت می‌نمایند. دوره رشد بین 3 تا 4 سال به طول انجامیده و در این بین شرکت‌های دانش بنیان به بانک‌ها و موسسات مالی معرفی و از تسهیلات دولتی استفاده مي‌كنند. در پایان دوره رشد، شرکت‌هایی که موفق به تجاری سازی ایده خود شده باشند، می‌توانند به عنوان مستاجر در واحدهای تولیدی شهرک مستقر و به تولید و فروش محصول خود بپردازند. ضمن اينكه تمام شرکت‌ها از ابتدای دوره رشد مقدماتی تا زمانی‌که در شهرک باقی بمانند، از معافیت‌های مالیاتی و گمرکی و تسهیلات کم بهره دولتی برخوردار خواهند بود.

برنامه‌ تجاري‌سازي ايده‌ها

رئیس مرکز رشد فناوری آسانسورها و بالابرها با اعلام اينكه قرار است در یک دوره 5 ساله بیش از 32 شرکت دانش بنیان از مرحله رشد مقدماتی به تجاری‌سازی دست یابند، تصريح كرد: به منظور حمایت از این شرکت‌ها، مرکز رشد با ایجاد یک شرکت هلدینگ مرکزی و ایجاد یک برند بین‌المللی در صنعت آسانسور، قصد دارد با شرکت‌های ممتاز مرکز رشد، مشارکت اقتصادی نموده تا به عنوان اعضای فعال و با حمایت مادی و علمی شرکت هلدینگ به کار و فعالیت بپردازند.

دکتر میرعبداله‌یانی افزود: الگوی این شهرک‌ها و مراکز رشد فناوری، از کشور آمریکا برداشته شده و نتایج آن چشمگیر خواهد بود. در این شهرک‌ها نماینده سازمان‌ها و موسسات خدماتی مستقر شده و شرکت‌های مستقر در این شهرک از امتیاز هم افزایی علمی و مالی برخوردار خواهند بود. همچنین با توجه به قرارگیری این شهرک تحقیقاتی در مجاورت دانشگاه امکان جذب و اشتغال بخش عمده‌ای از فارغ التحصیلان دانشگاه در شهرک فرآهم خواهد شد.

دکتر میرعبدالله‌یانی اظهار امیدواری کرد: با توجه به آنکه این مرکز رشد نخستین مرکز رشد در نوع خود و نخستین مرکز رشد فناوری در شهرستان دماوند است، از سوی فرمانداری شهرستان دماوند و سایر دانشگاه های شهرستان نیز مورد حمایت قرار گرفته و از ردیف بودجه شهرستان در نیمه دوم سال جاری نیز بهره‌مند گردد وی افزود سازمان‌ها و وزارتخانه‌های مرتبط با موضوع به خصوص وزارت صنعت معدن و تجارت، وزارت راه مسکن و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی و نظام کاردانی ساختمان می‌توانند با حمایت و ارتباط تنگاتنگ با این دانشگاه و مرکز رشد موجبات توسعه سریع و بهبود صنعت آسانسور را در ایران فراهم نمایند.

استقلال مهندسان آسانسور

رئيس دانشگاه علمي-كاربردي آسانسور گفت: در حال حاضر بحث نظارت و بازرسی آسانسورها توسط مهندسان عضو سامان نظام مهندسی ساختمان با رشته های مختلف از جمله مهندسی مکانیک، برق و الکترونیک انجام می‌پذیرد و این عزیزان با گذراندن فقط یک دوره 24 ساعته مبحث 15 مقررات ملی به این حوزه وارد می‌شوند در صورتی‌که مهندسان آسانسور فارغ التحصیل در این دانشگاه پس از چند سال تحصیل آکادمیک مرتبط و تخصصی در این حوزه از توانایی‌های بالفعل بیشتری برخوردار هستند. این مهندسان می‌توانند با عضویت در سازمان نظام مهندسی ساختمان به عنوان بازوی تخصصی و قابل اعتماد سازمان به مسئله آسانسور در صنعت ساختمان سر و سامان دهند.

وي افزود: این مجموعه آموزشی از سال 1380 تاکنون اقدام به آموزش و تربیت منابع انسانی منحصر به فردی در این صنعت نموده است، به طوري‌که یک فرد علاقه‌مند می‌تواند با حدود 10 سال آموزش مستمر آکادمیک، از سطح اول دبیرستان به کارشناسی ارشد برسد. تکنسین درجه دو (کمک نصاب) پس از دو سال آموزش در مقطع متوسطه به دریافت دیپلم کاردانش رسمی نصب و تعمیر آسانسور نائل می‌شود. تکنسین درجه یک (نصاب و تعمیرکار) آسانسور پس از پذیرش در این دانشگاه و طی دو سال و نیم به مدرک کاردانی فنی آسانسور و پله برقی نائل می‌گردد و مهندس آسانسور و بالابرها (طراح و محاسب) پس از ورود به دانشگاه در مقطع کارشناسی پس از دو سال و نیم به مدرک مهندسی دریافت می‌کنند.عبدالله‌ياني ادامه داد: این دانشگاه با مجوز شورای عالی گسترش وزارت علوم تحقیقات،فناوری و در جهت توسعه آموزش عالی، از ابتداي سال جاري در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجو پذيرش خواهد كرد. به این ترتیب می‌توان ادعا نمود زنجیره تامین منابع انسانی ماهر در این صنعت كامل شده و جزو معدود صنایعی است که از بار علمی و تکنیکی مناسب برخوردار است. بنابراين لازم است مسئولین محترم ضمن بازنگری در قوانین در استفاده از پتانسیل بالفعل و در حال توسعه اين صنعت بهره لازم را ببرند.

بانك جمع‌آوري ايده‌ها

رئیس مرکز رشد فناوری آسانسورها و بالابرها اظهار داشت: به منظور بررسی و کارشناسی طرح‌های صاحبان ایده، بانک اطلاعاتی تحت عنوان «بانک ایده» ایجاد شده که صاحبان انديشه و طرح‌هاي نوين با تکمیل فرم‌های الکترونیکی آمادگی خود را براي همکاری با مرکز رشد اعلام می‌كنند. این ایده‌ها توسط هیئت امنای مرکز رشد بررسی و صاحبان بهترین ایده‌ها به مرکز فراخوانده مي‌شوند.

شايان ذكر است؛ این مرکز رشد در 40 کیلومتری شهر تهران و بین بزرگراههای ارتباطی شمال – جنوب و غرب به شرق ایران قرار گرفته است. همچنین قرارگیری این مرکز در شعاع 50 کیلومتری 6 شهرک صنعتی فعال استان تهران، پتانسیل استفاده از واحدهای صنعتی این شهرک‌ها را نیز فراهم ساخته است. انتظار مي‌رود با مساعدت مسئولان وزارتخانه راه و شهرسازي و همچنين سازمان نظام مهندسي و شهرداري، شاهد استفاده بهينه از توانمندي‌هاي مبتكران اين مركز در رونق صنعت ساختمان كشور باشيم.