هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   166   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تهران ميزبان 560 صنعتگر تاسيساتي


گروه تاسيسات: نمايشگاه‌ها به عنوان ويترين اقتصادي هر كشور، تاثير مهمي در رشد و توسعه اقتصادي دارند و علاوه بر نمايش اقتدار صنعتگران و توليدكنندگان كشور نشان مي‌دهند در يك حوزه صنعتي تا چه اندازه مي‌توان بازار را تحت تاثير قرار داد. به همين خاطر بسياري از شركت‌ها همواره سوداي حضور در نمايشگاه‌ها را در سر مي‌پرورانند. دوازدهمين نمايشگاه بين‌المللي تاسيسات و سيستم‌هاي سرمايشي و گرمايشي 25 تا 28 مهرماه امسال در تهران برگزار مي‌شود. اثرات مثبت برگزاري اين رويداد بزرگ در سال‌هاي گذشته باعث شد تا مسئولان برگزاري، تدارك گسترده‌اي براي حضور مناسب شركت‌ها و بازديكنندگان در نظر بگيرند. پيام ساختمان در فرصتی مغتنم با دكتر عبدالكريم جلالي، مديرعامل شركت نمانگر و رئيس ستاد برگزاري دوازدهمين نمايشگاه تاسيسات تهران گفتگوي مفصلي انجام داده كه قسمت اول آن را در ادامه مي‌خوانيد.

پیام ساختمان: در خصوص دوازدهمين نمايشگاه بين‌المللي تاسيسات صحبت كنيد، از كجا شروع كرديد و به كجا رسيديد؟

به دليل برخي محدوديت‌هايي كه در سال گذشته با آن مواجه بوديم، بلافاصله بعد از پايان يازدهمين نمايشگاه تاسيسات، كارهاي مقدماتي را شروع كرديم تا شركت‌كنندگان فرصت بررسي و انتخاب بيشتري داشته باشند. در بخش داخلي، از اواخر سال 91 اطلاع‌رساني اوليه انجام شد و از اوايل ارديبهشت ثبت نام قطعي را شروع كرديم. جالب اينكه 90 درصد از ظرفيت نمايشگاه در اوايل ثبت نام تكميل شد. در ادامه با توجه به استقبال خوب شركت‌هاي تاسيساتي، دو سالن را هم اضافه كرديم و توانستيم تعداد بيشتري از شركت‌ها را جذب کنیم. اين در حالي است كه، ثبت‌نام نمايندگي‌هاي خارجي از اوايل سال 2013 آغاز شد، يعني بلافاصه بعد از پايان نمايشگاه قبلي. اگرچه درخواست‌هاي زيادي از كشورهاي اروپايي و آمريكايي داشتيم ولي اكثر آنها حضور خود را منوط به اين كرده بودند كه شرايط سياسي حاكم بر كشور منعطف‌تر شده و از بار تحريم‌ها كاسته شود.

پیام ساختمان:چه تعداد از شركت‌ها در نمايشگاه حضور پيدا كردند، آيا احتمال اضافه شدن آنها وجود دارد؟

تاكنون560 شركت داخلي به طور قطعي ثبت نام كرده‌اند. در حال حاضر ظرفيت اين بخش تكميل شده است ولي اميدواريم در جانمايي نهايي غرفه‌ها بتوانيم برخي از متقاضيان را پذيرش كنيم. ولي در بخش معرفي شركت‌هاي خارجي با يك سري محدوديت‌هايي مواجه هستيم و ليست آنها هنوز نهايي نشده‌ است. نمايندگان ما در خارج از كشور، وظيفه جذب شركت‌هاي خارجي را برعهده دارند. ما فضا را در اختيار نمايندگي‌ها قرار داديم ولي مشخصات شركت‌ كننده‌هاي قطعي و اطلاعات نهايي را يك ماه قبل از برگزاري نمايشگاه دريافت خواهيم كرد.

پیام ساختمان:فضاي اختصاص يافته براي برگزاري نمايشگاه چقدر است، آيا اين ميزان نيازهاي شركت كنندگان را تامين مي‌كند؟

نمايشگاه تاسيسات در ابتداي فعاليت با 5 هزار متر مربع برگزار مي‌شد ولي با گذشت بيش از 10 سال اكنون به 25 هزار متر مربع رسيده است. بخش مهمي از اين اقدام در راستاي تامين نظر شركت‌ها بوده است ولي اگر بخواهيم به همه درخواست‌ها پاسخ دهيم فضاي موجود از اين مقدار هم بالاتر خواهد بود. ما براي نمايشگاه امسال، سالن‌هاي مركزي و غربي نمايشگاه را در اختيار داريم كه حدود 15 سالن را شامل مي‌شود. البته معتقدم، مراحل توسعه سالن‌هاي نمايشگاه بايد در يك مسير مشخص باشد. رشد جهشي ممكن است به كيفيت برگزاري نمايشگاه آسيب وارد كند. ما با توجه به نظرسنجي‌های عمومي و بازديدهايي كه داريم سالن‌ها را انتخاب مي‌كنيم و مي‌خواهيم با افزايش كيفيت خدمات، رضايت مشاركت كننده‌ها و بازديد كننده‌ها را فراهم كنيم. با تمام اين اوصاف شركت‌هاي مختلف تاسيساتي از چگونگي برگزاري نمايشگاه در سال‌هاي مختلف رضايت داشتند كه قبل از همه نشانگر به ثمر نشستن برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده براي برگزاري با كيفيت نمايشگاه است.

پیام ساختمان:انتخاب و چينش غرفه‌ها بر چه اساسي است؟ در سال‌هاي گذشته برخي از شركت‌ها از مكاني كه به آنها اختصاص يافته بود رضايت كافي نداشتند.

برخلاف نمايشگاه‌هاي ديگر كه معمولاً برگزار كننده غرفه‌ها را تعيين مي‌كند، ما در يك فرايند زمان‌بر شرايطي فراهم كرديم كه شركت‌ها خودشان غرفه‌ها را انتخاب كنند. مي‌توان از اين موضوع به عنوان يكي از ويژگي‌هاي مثبت و موثر نمايشگاه تاسيسات در مقايسه با ساير نمايشگا‌ه‌ها نام برد. البته ما در نمايشگاه با يك سري محدوديت‌ها مواجه هستيم كه بر اساس آنها بايد غرفه‌ها را چينش كنيم. در برخي از نمايشگاه‌ها رعايت گروه كالايي به صورت جدي انجام مي‌شود ولي در نمايشگاه تاسيسات به دلايل مختلف نمي‌توانيم اين كار را انجام دهيم، يكي از آنها محدوديت‌هاي فيزيكي در نمايشگاه است. ارتفاع برخي از سالن‌ها و در ورودي آنها كوتاه است يا اينكه ستون‌هاي متعدد دارند كه به راحتي نمي‌توان تجهيزات تاسيساتي را در آنجا مستقر كرد، در حالي كه سنگين‌ترين و حجيم‌ترين بارهايي كه وارد فضاي نمايشگاهي مي‌شود مربوط به شركت‌هاي تاسيساتي است. اين موارد باعث مي‌شود تركيب گروه‌هاي كالايي به هم بريزد و عليرغم برنامه‌‌ريزي قبلي در اجرا با مشكل مواجه مي‌شويم. با اين حال تلاش مي‌كنيم شركت‌هاي مرتبط در حوزه‌هاي مختلف تاسيساتي را در كنار هم قرار دهيم.

پیام ساختمان:ظاهراً مقرر شده نرخ تعرفه ريالي اجاره غرفه‌هاي نمايشگاه در سال 92 پس از 8 سال ثبات افزايش يابد، در اين خصوص توضيح مي‌دهيد؟

يكي از نكات جالب برگزاري نمايشگاه در كشور اين است كه تعرفه ريالي اجاره غرفه‌ها از سال 84 ثابت مانده است. اين در حالي است كه در بخش ريالي دچار مشكل هستيم زيرا در اين سال‌ها هزينه‌هاي ما به شدت افزايش پيدا كرده و متعاقب آن، مجريان برگزاري نمايشگاه با شركت سهامي نمايشگاه‌هاي كشور مكاتباتي داشتند و خواهان افزايش قيمت بخش ريالي بودند. توقع داشتيم بخش دولتي افزايش قيمت نداشته باشد تا بتوانيم بخشي از هزينه‌هاي خود را پوشش بدهيم. در چنين شرايطي ناچار هستيم بخشي از سرفصل‌هاي هزينه را تعديل كنيم. اين موضوع براي تمام نمايشگاه‌هاي تهران طي دو سال گذشته وجود داشت. البته شركت سهامي نمايشگاه‌ها اقدامات لازم را انجام داده و رسيدگي به درخواست‌ها مراحل نهايي را طي مي‌كند و ما منتظريم در صورت تصويب افزايش قيمت تعرفه‌هاي جديد اعلام كنيم. اين مسئله در سال 91 تاييد نشد، امسال هم علي‌الحساب نرخ را اعلام كرديم و با توجه اينكه هنوز ابلاغيه‌اي صادر نشده به ناچار بر اساس قيمت‌هاي سال گذشته عمل مي‌كنيم. اميدواريم دولت جديد اين معضل را حل كند زيرا در شرايط فعلي برگزاري نمايشگاه با ضرر و زيان مواجه است و تدوام مسئله به اقتصاد كشور آسيب مي‌زند. البته در بخش ارزي موافق اين قضيه نيستم زيرا در مقايسه با ساير كشورها شرايط مطلوبي نداريم، حتي شايد نياز باشد قيمت‌ها تا حدودي كاهش هم داشته باشد.

پیام ساختمان:در انتخاب شركت‌ها براي نمايشگاه دچار محدوديت نبوديد؟

ما ناچار هستيم. يك سري ضوابط و فرايند‌هاي قانوني و دائمي داريم و سازمان توسعه تجارت بر اساس آن چارچوب حركت مي‌كند. با اين حال تحت فشار هيچ سازمان يا نهادي نبوديم و الزامات محدود كننده نداشتيم. هر كدام از شركت‌هاي تاسيساتي اگر به موقع اقدام مي‌كردند، شانس حضور در نمايشگاه را داشتند. ضمن اينكه اعلام مي‌كنم؛ ما در نمايشگاه تاسيسات ليست سياه نداريم. اگر شركت صاحبنامي در نمايشگاه حضور ندارد به خاطر ممنوعيت‌هاي اعمال شده نيست، شايد شرايط را براي حضور خود مناسب تشخيص نداده باشد. براي مثال، برخي از اصناف با عدم حضور خود مي‌خواهند انحصار خود را تقويت كرده و يا سهميه بازار خود را حفظ كنند. خوشبختانه روابط خوبي با انجمن‌هاي مرتبط با صنعت تاسيسات داريم و كمتر با اين موضوعات مواجه مي‌شويم.

پیام ساختمان:به نظر مي‌رسد در برگزاري نمايشگاه بيشتر جانب شركت‌ها را مي‌گيريد تا بازديدكننده‌ها را.

ما نمي‌خواهيم شركتي كه در نمايشگاه حضور پيدا كند، بازديدكننده‌اي نداشته باشد. ممكن است بازديدكننده‌هاي ما توقعات خاصي داشته باشند ولي از آنجا كه نظرات بازديدكننده‌ها را جمع‌آوري مي‌كنيم، بازخوردها مثبت بود و معمولاً اكثر خواسته‌هاي آنها در نمايشگاه برآورده مي‌شود. يكي از درخواست‌هاي بازديدكننده‌ها جاي خالي شركت‌هاي اروپايي و آمريكايي در نمايشگاه است، البته اين موضوع مختص نمايشگاه تاسيسات نيست زيرا به خاطر شرايط تحريم، همه نمايشگاه‌ها در اين رابطه دچار محدوديت‌ هستند. اميدواريم در نمايشگاه جديد فضاي رقابتي‌تري ايجاد شود تا بازديدكنندگان با تنوع بيشتر محصولات مواجه شده و انتخاب بهتري داشته باشند.

پیام ساختمان:سال گذشته با چه مشكلاتي مواجه بوديد و براي جلوگيري از تكرار آنها چه برنامه‌اي داريد؟

نوسان نرخ ارز يكي از چالش‌هاي جدي بود كه در سال گذشته با آن مواجه بوديم محصولات صنعتي در بخش توليد و واردات با محدوديت‌هايي مواجه بودند. اگرچه شركت‌هاي مختلف اين مشكلات را مديريت كردند ولي توقف فعاليت‌هاي عمراني تاثير جدي در اين حوزه بر جاي گذاشت. از طرف ديگر يك سري از موارد را هم بايد در مجموعه خودمان بررسي كنيم؛ با توجه به اينكه نرخ فروش غرفه در ابهام بود لذا در جذب شركت‌ها و ثبت نام با تاخير مواجه بوديم. خوشبختانه با تثبيت نرخ ارز كارها را با جديت بيشتر دنبال كرديم و در حال حاضر همه چيز براي برگزاري مطلوب دوازدهمين نمايشگاه صنعت تاسيسات فراهم است.