هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   166   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

اخبار تاسیسات


یادداشت تفاهم ایران و عمان

ایران و عمان یادداشت تفاهمی در زمینه صادرات گاز ایران به این کشور امضا کردند . این تفاهم نامه که دوشنبه شب بین بیژن نامدار زنگنه و محمد بن حمد الرمیحی ‌عمانی در مجموعه تاریخی و فرهنگی سعد آباد امضا شد، تفاهم نامه های قبلی در این زمینه را تسریع می کند.وزرای نفت ایران وعمان توافق کردند عملیات احداث خط لوله گاز ایران به عمان سریعتر آغاز شود. این تفاهم نامه یکی از مهمترین دستاوردهای سفر سه روزه هیئت عالیرتبه عمان به تهران است.

بهره برداری از حوزه های پالایش و پخش در هفته دولت

با اعتباری نزدیک به 12 هزار میلیارد ریال و 5.7 میلیون یورو ، 47طرح زیربنایی و ساختمانی حوزه های مختلف پالایش و پخش فرآورده های نفتی در هفته دولت به بهره برداری رسید.در گرامیداشت هفته دولت امسال 19 طرح پالایشگاهی،17 طرح خطوط لوله و مخابرات، همچنین پنج طرح در شرکت ملی مهندسی و ساختمان و پنج طرح در شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در شرف بهره برداری قرار خواهد گرفت.بنا بر اعلام رسمی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، این طرحها در پالایشگاه شهید تندگویان (تهران) ، بندرعباس،امام خمینی(ره) شازند، آبادان، کرمانشاه، تبریز و اصفهان مورد بهره برداری قرار

گرفت.

انتصاب در وزارت نفت

با صدور حکم مهندس نامدار زنگنه ، سیدرحیم عقیق به عنوان مشاور وزیر و مدیرکل بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت نفت منصوب شد. وزیر نفت همچنین مهندس محسن پاک نژاد را به سمت سرپرست اداره کل نظارت بر صادرات و مبادلات مواد نفتی معرفی کرد. محسن پاک نژاد متولد سال ١٣٤٥ در تهران و دارای مدرک تحصیلی لیسانس مهندسی برق از دانشگاه تهران در سال ١٣٦٧و فوق لیسانس مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی امیر کبیر در سال ١٣٧٧ است.

مهندس زنگنه دکتر منصور معظمی را به عنوان سرپرست معاونت امور بین الملل و بازرگانی وزارت نفت منصوب کرد.

سرپرست معاونت امور بین الملل منصوب شده دارای دکترای مدیریت استراتژیک ، استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی ایران است . دکتر معظمی معاونت منابع انسانی وزارت نفت و سفیر ایران در برزیل راهم درکارنامه خود دارد.

دو انتصاب در وزارت نیرو

با حکم وزیر نیرو، کیومرث حیدری نماینده تام الاختیار وزیر در امور خصوصی سازی و تابع جماعت نیز به عنوان مدیر کل دفتر وزارتی منصوب شدند.

از جیب مردم هزينه نكنيم

عضو کمیسیون انرژی مجلس نسبت به خاموشی برق در سال جاری هشدار داد و گفت: هزینه تمام شده برق باید از منابع عمومی دولت پرداخت شود در غیر این صورت به مشکل تولید و خاموشی دچار می‌شویم.

حسین امیری خامکانی گفت: قبل از هدفمندي، یارانه برق و آب مستقیماً به توانیر و آب منطقه‌ای داده می‌شد ولي بعد از هدفمندی یارانه‌ها چون دولت افزایش قیمت‌ها را هزینه می‌کرد پرداخت يارانه قطع شد. ضمن اينكه، سال گذشته مبلغی که به برق داده شد کمتر از عددی بود که قبل آن پرداخت می‌شد و یارانه برق از30 تومان در هر کیلو وات ساعت به 24 تومان رسید.

وی افزود: صنعت برق و آب در 3 سال گذشته به خصوص بعد از هدفمندی از جیب هزینه کرده و اكنون در حال زمین گیر شدن است. حتی از مبلغ فیش برقی که مردم می‌پرداختند برای پرداخت یارانه استفاده مي‌شد يعني دولت از حساب توانیر برداشت می‌کرد و حتی آن 24 تومان را هم به برق نمی‌دادند.

نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی افزود: نباید هزینه برق را ازجیب مردم بپردازیم بلكه دولت هزینه تمام شده برق را باید حتما از منابع عمومی بپردازد در غير اين صورت دچار مشکل تولید و خاموشی می‌شویم و توانایی بازسازی تاسیسات و شبکه توزیع فرسوده برق را نخواهيم داشت.

خامكاني تاكيد كرد: هزینه توزیع برق بیشتر از آن چیزی است که به تولید کننده پرداخت می‌شود. در حالي كه دولت باید هزینه تمام شده برق را به شرکت‌های تولید کننده بپردازد ولي از آنجا كه هزینه تمام شده چند برابر درآمد آنهاست احتمال ورشكستگي آنها وجود دارد. اگر اوضاع به همين منوال پيش برود وقوع خاموشي در سال جاري دور از ذهن نيس

 

صنعت آب در انتظار تحول

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای تهران گفت: اصلاح قیمت فروش و بهره گیری از فناوری های نوین در تامین و تصفیه آب، تحول بزرگی در این حوزه اقتصادی ایجاد می کند.

خسرو ارتقایی افزود: تحول جدی در قیمت واقعی آب ضروری است و اگر با وضعیت فعلی پیش برود به طور قطع طرح های تامین با مشکل مواجه می‌شوند.

وی ادامه داد: چنانچه قیمت فروش آب به همراه قیمت تمام شده تامین اصلاح شود شاهد تحولی بزرگ در صنعت آب و فاضلاب خواهیم بود.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای تهران با تاکید بر اينكه، استفاده از فناوری های نوین در تامین آب گفت:استفاده از سرمایه گذاری بخش خصوصی در رابطه با اجرای طرح های بزرگ آبی کشور یکی از برنامه های وزارت نیرو در دوره جدید است که ما نیز به دنبال آن هستیم.

ارتقایی اظهار امیدواری کرد با اصلاح قیمت تمام شده آب و استفاده از روش های نوین و کارشناسی، این مایه حیاتی با هزینه ای به صرفه تامین شود.

 

نخستین نشست کارگروه نجات درياچه اروميه

مهندس "حميد چيت چيان" از نخستين نشست "كارگروه نجات درياچه اروميه" خبر داد.وزیر نیرو گفت : در این نشت بررسي های اولیه انجام مي شود و طي دو ماه آينده پيشنهادها و راهكارها اختيار دولت ومردم قرار می گیرد. مهندس چیت چیان وضعیت درياچه اروميه را موضوعی پيچيده خواند وتاکید کرد : براي نجات درياچه اروميه، مي توان ميزان آب سدها به سمت درياچه اروميه راتنظيم كرد و اگر واقعا از لحاظ فني و اقتصادي به اين نتيجه رسيديم كه لازمه نجات درياچه اروميه ، تخريب يك سد است، چنین خواهیم کرد.اما اين راه حل، فعلا برنامه ما نيست.

واحد بخار نیروگاه آبادان به شبکه سراسری برق پیوست

همزمان با هفته دولت ، نخستین بخش واحد بخار نيروگاه سيكل تركيبي آبادان به ظرفيت 160 مگاوات، به شبكه سراسري برق كشور پیوست.

این نیروگاه در قالب چهار واحد گازی و دو واحد بخار ، در مجموع به ظرفیت 815 مگاوات در کیلومتر 9 جاده آبادان - ماهشهر در زمینی به مساحت 100 هکتار ساخته شده است.

نيروگاه سيكل تركيبي آبادان توسط گروه کارخانجات مپنا ساخته شده و طراحی، اجرا، نصب و راه اندازی آن توسط متخصصان ایرانی صورت گرفته است. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، واحد دوم بخش بخار این نیروگاه در زمستان سال جاری به بهره برداری می رسد.