ایده های پارچه ای

شمار نشریه : 166


گروه معماری و دکوراسیون: ایده‌هایی که در این مطلب برایتان نام برده‌ایم با استفاده از پارچه درست می‌شوند و با اینکه بسیار ساده هستند، اما به زیبایی دکوراسیون خانه کمک می‌کنند.

آباژور گل‌دار و نیم پرده

برای اینکه روح تازه‌ای به آباژور بدهید، طرحی از کلاژ گل‌های مختلف را پیدا و آن را روی پارچه چاپ کنید. یا پارچه مناسب با طرح شلوغ خریداری کنید و روی روکش قبلی آباژور بکشید. در کنار آن برای پنجره نیز به جای پرده کامل، نیم پرده‌ای انتخاب کنید که طرح گل دارد.

2.بالشت سرمایی

با استفاده از چندین بالشت کوچک و کوسن، احساسی از آسایش و راحتی را به بیننده القا می‌کنید. این راحتی را زمانی می‌توانید دو برابر کنید که پلیور پشمی تن کوسن کرده باشید. برای این کار، پلیور قدیمی خود را به اندازه کوسن برش دهید و روی آن بدوزید. برای اینکه این لایه پشمی از هم باز نشود، پس از برش، لبه‌های آن را با دست کوک بزنید.

3.پادری از جنس تی‌شرت

این پادری راحت و جالب از تی‌شرت‌های قدیمی تهیه‌شده و برای هر اتاقی در خانه مناسب است. برای تهیه آن، باید یک لایه کرباس را به صورت گرد برش دهید. لبه‌های آن را به اندازه 2.5 سانتی متر تو بگذارید. با چرخ خیاطی مخصوص پارچه‌های ضخیم، آن را تمیز بدوزید. تی‌شرت‌ها را به صورت نوارهای باریک با عرض 5 سانتی متر و طول 15 سانتی متر برش دهید. نوارهای تی‌شرت را از وسط تا کنید. نوارها را از قسمتی که تا کرده‌اید به لبه کرباس بدوزید. بهتر است دوخت نوارها را از مرکز دایره به لبه‌های آن ادامه دهید.

4.نوارهای آب مانند

دستمال‌های سفره در طرح‌های مختلف در فروشگاه‌ها وجود دارند، اما بد نیست به جای خرید نمونه‌های آماده، خودتان نمونه‌ای شیک بسازید.

برای این منظور، رنگ مخصوص پارچه و آب را با هم حل کنید تا رقیق شود. سپس، با قلم‌موی تخت، در طول دستمال‌های ساده و سفید، نوارهایی باریک بکشید. رنگ پس از خشک شدن حالتی از آب را تداعی خواهد کرد.

5.روکش صندلی

صندلی‌های رنگ و رو رفته قدیمی که بدنه سالم دارند را دور نریزید. خیلی راحت با پارچه‌ای زیبا و کمی خلاقیت می‌توانید آنها را نونوار کنید. با توجه به اندازه صندلی برای آن پیراهن بدوزید و پشت آن نیز یک گل زیبای پارچه‌ای نصب کنید.

6.آباژور چین‌دار

گلبرگ‌های زیبا به این آباژور شکل تازه و زیبایی بخشیده‌اند. برای ساخت آن، به پارچه کرباس به رنگ دلخواه نیاز دارید. سپس، دایره‌های 5 تا 7.5 سانتی‌متری روی پارچه بکشید و برش دهید. دایره‌ها را تا کنید و از قسمتی که تا شده ، آن را به دیواره آباژور بچسبانید. می‌توانید لبه‌های آباژور را رنگ‌های تیره و قسمت‌های بالایی را با رنگ‌های روشن تر پر کنید. این کار نمای زیباتری با آباژور می‌دهد.

7.قاب جیب‌دار

مجله یا کتاب مورد علاقه خود را می‌توانید در یک جیب پارچه‌ای به نمایش بگذارید. یک تخته چند لایه را با پارچه ضخیم کاور کنید. از همان پارچه، یک لایه دیگر به لایه زیرین بچسبانید (با چسب چوب) و از محکم بودن آن اطمینان حاصل کنید. تخته با روکش پارچه‌ای را قاب کنید. برای اینکه خیلی هم ساده نباشد، با کارت‌پستال یا طرح‌های چاپی دیگر گوشه و کنار قاب را تزئین کنید.

8.بالشت دریایی

برای اینکه به بالشت ساده خود ظاهر تازه ببخشید لازم به هزینه زیاد نیست. برای ایجاد طرح جلبک‌های دریایی، به پارچه‌های نمدی نیاز دارید. رنگ سبز تیره و روشن و آبی انتخاب کنید و آنها را به شکل برگ‌های بلند برش دهید. با چسب حرارتی این تکه‌ها را به پارچه بالشت بچسبانید و برخی از آنها را نیز می‌توانید با کمک چرخ خیاطی از وسط بدوزید.

9.هم رنگ بقیه شدن

نوارهای پارچه‌ای از پارچه‌ای با جنس مناسب برای لوستر تهیه کنید. آنها را به رنگ دلخواه تیره و روشن رنگ کنید و به طورت سایه‌ای از یک رنگ واحد، از بدنه فلزی لوستر آویزان کنید. نوارهای پارچه را تا و حدود یک سانتی متر پایین تر از محل تا، آنها را بدوزید. میله را از داخل پارچه‌ها عبور دهید تا در جای خود محکم شوند.

10.قلب طلایی

درست کردن این کوسن با قلب طلایی بسیار آسان است. فقط کافی است دکمه‌های مختلف در اندازه‌های متفاوت تهیه کنید. آنها را طلایی رنگ کنید. روی لایه رویی کوسن طرح قلب بکشید و دکمه‌ها را با فاصله‌های مشخص در کنار هم بدوزید.