هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   166   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

طراحی اتاق بازی مناسب بچه


الهام محمودی - مترجم

کودکان با محدودیت‌هایی برای کاهش انرژی خود مواجه‌اند و نیاز به زمان کافی برای بازی دارند. بهترین راه حل برای این مهم پیدا کردن فضایی جداگانه برای آنهاست که به طور طبیعی برای خودشان به‌کاربرده شود و در نهایت این کار منجر به ایجاد طراحی و دکوراسیون داخلی برای اتاق بازی آنها خواهد شد. دستورالعمل‌هایی که برای این کار نیاز خواهید داشت ، عبارتند از :

_ تدارک دیدن اتاق و نقاشی و رنگ‌آمیزی آن

_ کفپوش سطح اتاق

_ مبلمان و صندلی‌هایی مناسب با سن کودک

_ صندوقچه و سطل اسباب‌بازی

_ به کار بردن قفسه‌های دیواری

_ اسباب‌بازی‌های مورد نیاز

تقریباً هر فضا و مساحتی می‌تواند تبدیل به یک محدوده بازی برای بچه‌ها شود . برای این کار بهتر است یک فضا جدای از فضای اتاق‌خواب ، مثلاً اتاق کوچک زیر شیروانی یا اتاقی در زیرزمین را انتخاب کنید. اگر نمی‌توانیم اتاقی جداگانه برای بازی آنها در نظر بگیریم، می‌توانیم در فضای بدون استفاده‌ای از خانه برای آنها قلعه درست کرده و آن محدوده را به آنها اختصاص دهیم.

سعی کنید اتاق را خیلی دور از دسترس کودک به اتاق‌خوابش انتخاب نکنید. اتاق بازی فضایی است که می‌تواند شبیه به یک فروشگاه اسباب‌بازی شود و بچه‌ها تنها برای استراحت و یا رفتن به اتاق‌خواب آن را ترک نمایند. بنابراین اتاقی با فضای کافی و نور مناسب انتخاب کنید . حداقل یک یا دو پنجره باید در اتاق وجود داشته باشد .

مهم‌ترین اصول برای یک طراحی و دکوراسیون تأثیرگذار در اتاق بازی را می‌توان " قابلیت دستیابی پذیری " و "چگونگی سازمان‌دهی آن " نام برد. این اتاق باید وظیفه‌اش را برای حضور و بازی بچه‌ها در خود به درستی ایفا کرده و به راحتی در دسترس استفاده‌کنندگان خود باشد. طراحی و دکوراسیون برای کودکان یک فرصت تفریحی برای ما بزرگ‌ترها محسوب می‌شود، به طوری که می‌توان تمام ذوق و سلیقه یک فرد را در پایان دکوراسیون به وضوح مشاهده کرد.

برای دیوارهای اتاق بازی از رنگ‌های مقاوم و قابل شستشو استفاده کنید، برای این کار می‌توان از رنگ‌های ترکیبی، چند رنگ مختلف یا فقط یک رنگ استفاده کرد ولی اتاق‌های رنگارنگ بیشتر مورد دلخواه بچه‌ها است. می‌توان یک دیوار را به یک صفحه طراحی بزرگ برای بچه‌ها تبدیل کرد، به طوری که بتوانند با استفاده از گچ یا ماژیک‌های طراحی، نقش‌های مورد علاقه خود را روی دیوار به جای بگذارند و به آسانی آن را پاک کرده و طرحی دیگر را روی آن نقاشی کنند. به عقیده بسیاری از طراحان دکوراسیون اتاق کودک، این یک سرگرمی جذاب برای آنها محسوب می‌شود. هميشه بهتر است قبل از انتخاب ساير وسايل اتاق، ابتدا رنگ مورد نظر خود را برگزينيد. نظريه سنتي اين است كه اگر كودك دختر است "صورتي" و اگر پسر است "آبي" را انتخاب كنيد. اما اگر شما يك دختر و يك پسر داشتيد بايد چه كار كنيد؟ نگران نباشيد، می‌توانید از تركيب رنگ‌های دخترانه و پسرانه استفاده كنيد. به اين منظور می‌توانید از کاغذدیواری‌های طرح داري استفاده كنيد كه در آن رنگ‌هایی مثل سبز، زرد، ليمويي، هلويي، و ارغواني به‌کاررفته باشد.

برخی دیگر از موضوعاتی که می‌توانید از آنها برای دکوراسیون دیوار اتاق بازی کودک استفاده نمایید عبارتند از: اشکال بامزه حیوانات مختلف, اشکال هندسی رنگارنگ, اشکالی از کاراکترهای یک کارتن زیبا و مورد علاقه کودک و.... البته نوع این دکوراسیون تا حد زیادی به جنسیت کودک نیز بستگی دارد و طرح‌های مناسب دختر بچه‌ها با پسربچه‌ها در برخی موارد متفاوت است

از کف پوش‌های مقاوم و قابل شستشو استفاده کنید

کف پوش‌های نرم مانند فرش فضای راحتی را برای کودکان ایجاد می‌کنند. سعی کنید کفپوش ها را مانند دیوارها رنگارنگ انتخاب کنید. مبلمان و صندلی‌هایی مناسب سن کودک خریداری کنید. وجود مبلمان مناسب در اندازه کوچک بسیار عالی است ، زیرا که علاوه بر احساس راحتی، کودک می‌پندارد که این فضا واقعاً متعلق به خود اوست. همچنین شما می‌توانید از صندلی‌های کوچک در فضای پیرامون اتاق استفاده کرده و فضایی را برای رقصیدن بچه‌ها، نمایش‌ها و تئاترهای خیمه‌شب‌بازی آنها ایجاد کنید. با این کار تصورات خیالی آنها به صورت زنده به اجرا در آمده و به صورت یک فعالیت به ظهور می‌رسند. اتاق بازی برای کودک باید برای او به منزله یک منطقه آزاد باشد که در آن هرگونه سر و صدا و درهم برهمی و به‌هم‌ریختگی آزاد است.استفاده از قفسه‌هایی با دکوراسیون باز یا بسته برای آسان تر تمیز شدن اتاق بسیار بهینه است. سبد، صندوقچه و قفسه‌بندی‌ها می‌توانند به بازتر شدن فضای اتاق و سازماندهی بهتر آن کمک کنند. قفسه‌ها باید قابلیت سازماندهی اسباب‌بازی‌ها را داشته باشند و شما نیز باید مطمئن شوید که کودک شما به آسانی می‌تواند به آنها دسترسی داشته باشد. براي ذخيره كردن وسايل و لوازم بازي از قفسه‌ها و سبدهاي پلاستيكي استفاده كنيد و روي آنها برچسب نام اشیائي كه بايد درون محفظه خاصي قرار بگيرند را نوشته و به سبدها الصاق كنيد. اگر كودك خواندن نمی‌داند، از تصوير وسايل كمك گرفته و يا رنگ‌های مختلفي براي سبدها انتخاب كنيد. فراموش نكنيد كه حتماً مكاني را به مطالعه و ايجاد خلاقيت بيشتر براي كودك اختصاص دهيد .

در اتاق بازی کودک، نباید تلویزیون وجود داشته باشد، اتاقی که در آن بازی‌های الکترونیکی و وسایلی مانند تلویزیون و رایانه استفاده شود مناسب نوجوان‌ها بوده و برای بچه‌ها مناسب نیست .باید به کودک اجازه داد تا هرگونه که بخواهد در اتاقش با اسباب‌بازی‌هایش بازی کرده و در پایان زمان بازی اتاقش را تمیز کرده و هر چیزی را در جای مخصوص خود بگذارد و شما می‌توانید چگونگی سازمان‌دهی اتاقش را به او یاد دهید.

منبع: www.eHow.com