هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   166   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

آرامش در مه


گروه معماری و دکوراسیون : منطقه الیمستان به طلای سبز ایران مشهور است و دارای مه غلیظ و جنگل‌های سرسبز و انبوه می‌باشد.این جنگل‌ها محل رویش گیاه " الیما " ست که در اردیبهشت‌ماه رشد می‌کند. می‌گویند نام جنگل الیمستان نیز برگرفته از آن می‌باشد.الیمستان یکی از مناطق توریستی ایران در آمل است که تورهای زیادی از جوانان برای تفریج و سفر به دل طبیعت آن می‌زنند. این منطقه نگاه عکاسان داخلی و خارجی راه به خود جذب کرده و طبیعت بکر و زیبایی جنگل‌ها و مراتع و سر سبزی آن وصف نشدنی است، ارتفاع زیاد جنگل از سطح دریا، پایین بودن دما در فصل گرما و وجود چشمه‌سارهای فراوان و پوشش جنگلی متنوع و جاذبه های و آب زلال و اسب‌های زیبا از جاذبه های این جنگل است.آب مصرفی مردم از چشمه تأمین می‌شود و محصول آن غلات، لبنيات و عسل است. اما از همه اينها گذشته، قله اليمستان هم يکي ديگر از جاذبه‌های اين روستا است که در زمستان و بهار کوهنوردان زيادی را به خود جذب می‌کند. قله‌ای که حدود ۲۵۱۰ متر ارتفاع دارد و يکي از بهترين گزینه‌های کوهنوردي در زمستان به شمار می رود

. اگر اهل کوهنوردی باشيد، اين قله با تمام جاذبه‌های طبيعی اطرافش بهترين گزينه کوهنوردي شما به شمار خواهد رفت. در کل مسير دامنه شرقي، قله دماوند در پيش چشمان ما است و هر لحظه با شما حرکت می‌کند، اما شايد از همه جالب تر منطقه نقش پاي رستم باشد که تعجب همه کوهنوردان را بر می‌انگیزد. نرسيده به قله، جای دو شهاب‌سنگ بزرگ ديده می‌شود که حفره‌هایی به عمق 10 متر ايجاد کرده‌اند. بوميان منطقه افسانه‌ای زيبا برای اين چاله‌ها دارند. آنها معتقدند اين گودال‌ها جاي زانوهای رستم است که در اين منطقه زانو زده و از آب دريا نوشيده است.دورنمای بی‌نظیر قله دماوند، مناظر زیبای جنگلی با پوشش دشت‌های پر گل، منطقه را به مکانی محسورکننده تبدیل کرده است. قبل از رسیدن به جنگل، در ابتدای ورود به الیمستان روستایی قرار دارد که "لهاش "نامیده می‌شود و در کوهستانی معتدل و مرطوب واقع شده است. از انتهای روستا اولین نشانه‌های جنگل دیده می‌شود. روستای لهاش و منطقه الیمستان، یکی از بکرترین مناطق شمالی کشور بوده که آب مورد نیاز مردم از چشمه‌های موجود در کوهستان تأمین می‌شود. بیشتر ساکنان روستا، زراعت و دامداری می‌کنند و عده‌ای هم به تولید صنایع‌دستی و شالبافی مشغولند. محصول اصلی آنان، غلات، لبنیات و عسل است. یکی دیگر از جاذبه‌های جنگل الیمستان، زرشک کوه می‌باشد که در بهار و زمستان کوهنوردان بسیاری را به خود جذب می‌کند. این جنگل منطقه‌ای است که با هوای خنک و مه آلود خود بهترین محل برای پیاده‌روی و لذت بردن از جاذبه‌های زیبایش می باشد همچنین دورنماي زيبای قله دماوند به زیبایی های الیمستان افزوده است.الیمستان ، تلفیقی از مه و جنگل و آرامش است.

راه دسترسی به جنگل الیمستان

از آمل کیلومتر 20 و از تهران، کیلومتر 140 جاده هراز، به جاده فرعی سمت راست به تابلوی امام زاده قاسم یا امامزاده لهاش برمی خورید. وارد آن شوید، در اوایل مسیر به دو راهی می رسید که باید جاده سمت چپ را دنبال کنید، جاده فرعی آسفالته باریک با پیچ و خم بسیار حدود 7 کیلومتر است که ابتدا ما را به روستای لهاش و پس از 5 کیلومتر مسیر خاکی به روستای الیمستان می رساند. از آنجا با پشت سر گذاشتن آبادی وارد جنگل می شویم.

اواسط بهار و اوایل پاییز بهترین فصل برای رفتن به جنگل است ولی مناظر زیبای زمستانی هم می‌تواند وسوسه انگیز باشد، البته به شرطی که تمامی‌اصول اینگونه سفرها رعایت شود.