اخبار معماری

شمار نشریه : 166


معماری اسلامی نداریم

دکتر فلامکی چهره ماندگار معماری ایران در خصوص معماری اسلامی ایرانی گفت: متأسفانه امروزه شاهد ساخت برج‌هایی در کشور هستیم که با فرهنگ و دین ما هیچ‌گونه هماهنگی ندارد و تنها با مشاهده این ساختمان‌ها متوجه معماری وارداتی از سوی کشورهای اروپایی می‌شویم.

دکتر فلامکی در ارتباط با معماری موجود در کشور گفت: در حال حاضر تمام معماری‌هایی که به وجود می‌آوریم تابع مقررات وضع‌شده ساختمان است اما متأسفانه هیچ یک از ساختمان‌ها، دارای مؤلفه معماری اسلامی نیست.

وی در ارتباط با بناهای موجود در کشور افزود: اینکه سازنده یک بنا مسلمان باشد، منوط به احداث معماری اسلامی نمی‌شود. به عنوان مثال می‌توان به ساختمان مجلس شورای اسلامی اشاره کرد. ساختمانی که از مهم‌ترین ساختمان‌های موجود در کشور است اما متأسفانه هیچ یک از المان‌های معماری اسلامی در آن رعایت نشده است.

75درصد دریاچۀ ارومیه خشک شده است

جواد جهانگیرزاده، نمایندۀ ارومیه در مجلس با اشاره به وخامت وضعیت دریاچه ارومیه می‌گوید: متأسفانه در حال حاضر دریاچه ارومیه به دلیل تبخیر شدید آب در بدترین وضعیت ممکن به سر می‌برد و هیچ کدام از وعده‌هایی که برای بهبود وضعیت این دریاچه وعده داده شده بود محقق نشده است.

جهانگیرزاده ادامه داد: «مردم نگران موضوع دریاچه ارومیه هستند. رنگ آب دریاچه هر روز سرخ تر می‌شود و دریاچه به نوعی تغییر ماهیت می‌دهد. حتی موجودات بسیار ریز که در این دریاچه زندگی می‌کردند در حال مرگ هستند.

نماینده ارومیه در مجلس گفت: متأسفانه کسی به فکر نجات دریاچه ارومیه نیست و با توجه به اینکه بودجه‌ای نیز برای احیای این دریاچه اختصاص پیدا نمی‌کند، تلاش‌ها برای رسیدگی به وضعیت نامطلوب دریاچه ارومیه بی‌اثر است و تا به حال ۷۵ درصد آب دریاچه ارومیه خشک شده است.

انبوه سازان مباحث فقهی فراگیرند

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با بیان اینکه در فقه شیعی و اسلامی، خصوصیات یک مسکن و خانه دینی مطرح شده است، گفت: انبوه‌سازان مسکن و ساختمان و فعالان بخش مسکن، باید یک دوره در مباحث فقهی مربوط به بخش ساخت مسکن شرکت کرده و آموزه‌های دینی موجود در این خصوص را فرا گیرند.آیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری در دیدار مجتبی بیگدلی،دبیر کل جامعه اسلامی کارآفرینان ایران اسلامی و جمعی از کارآفرینان و انبوه‌سازان مسکن و ساختمان کشور، اظهار داشت: تلاش در جهت خانه‌سازی مردم تلاشی باارزش است، اما باید توجه ویژه انبوه‌سازان مسکن و ساختمان معطوف به رعایت ضوابط معماری اسلامی-ایرانی باشد.وی افزود: دولت و مسئولان کشوری باید از انبوه‌سازان مسکن و ساختمان، کارآفرینان و هر شخص یا گروهی که سهم مهمی در اشتغال کشور دارد حمایت لازم و جدی داشته باشند، چرا که از دغدغه‌های مهم اسلام و پیشوایان دینی ما زندگی مردم است.مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به کارهای مهم صورت گرفته در بخش مسکن و ساختمان در شهر قم، گفت: اخیراً مشاهده می‌کنیم که ساخت و سازهای بسیار زیادی در منطقه پردیسان و در فاصله قم و کهک صورت گرفته به گونه‌ای است که انسان را به شگفتی وا می‌دارد اما نکته‌ای که باعث نگرانی است، عدم توجه به معماری اسلامی - ایرانی است.

آیت‌الله حسینی بوشهری تصریح کرد: ساخت و سازهای فعلی که در کشور صورت می‌گیرد، مبتنی بر معماری اسلامی-ایرانی نیست، زیرا همان‌گونه که در کتب فقهی ما آمده، ساخت‌وساز مسکن بر اساس موازین اسلامی، همراه با یک حجب و حیاء و یک حریم نگهداری از خانه و خانواده است و امروز متأسفانه این حالت در فضای ساخت‌وساز مسکن ما وجود ندارد.

ایران قطب میراث فرهنگی می‌شود

معاون میراث فرهنگی کشور گفت: ظرف سال‌های آینده باید مرکز آموزش عالی سازمان را به دانشگاه میراث فرهنگی تبدیل کنیم.

مهدی حجت، معاون میراث فرهنگی کشور در جلسه‌ای که با حضور کارشناسان و مدیران معاونت میراث فرهنگی در ساختمان مرکزی سازمان برگزار شد، افزود: مرکز آموزش عالی سازمان میراث فرهنگی باید ارتقاء یافته و به دانشگاه میراث فرهنگی تبدیل شود. وی با اشاره به اینکه با ایجاد این دانشگاه، ایران به عنوان قطب حوزه میراث فرهنگی منطقه غرب آسیا معرفی می‌شود، اظهار داشت: در آینده نزدیک دانشجویان حوزه میراث فرهنگی کشورهای منطقه جهت آموزش به کشورمان سفر خواهند کرد.

ساختمان ظهیرالاسلام اثر معماری است

سرپرست معاونت فرهنگی میراث استان تهران گفت: ساختمان ظهیرالاسلام واجد ارزش های تاریخی و معماری است.سپیده فیروز نیا افزود: سازمان تامین اجتماعی مالک این کوشک2500متر مربعی در نظر دارد آن را به پارکینگ طبقاتی تبدیل کند. وی اضافه کرد: از اواسط دهه هشتاد سازمان میراث فرهنگی از سازمان تامین اجتماعی خواست که این ساختمان را با توجه به ارزش های تاریخی و معماری، حفظ کند.سرپرست معاونت فرهنگی میراث استان تهران گفت: در همان زمان توافق شد که این پارکینگ به صورت زیر زمینی در زیر ملک ساخته شود و نقشه هایی هم برای آن تهیه شد.معاون حفظ و احیای میراث فرهنگی استان تهران افزود: سازمان تامین اجتماعی در نظر داشت که در محوطه تغییراتی بدهد که با مخالفت کارشناسان میراث فرهنگی روبرو شد و نقشه های ارسالی برای تغییر دوباره به تامین اجتماعی عودت داده می شود.وی اضافه کرد: نقشه ها دیگر به سازمان میراث فرهنگی برگشت داده نشد و مالک در این مدت علاوه بر قطع درختان و برداشتن دیوارهای آن، تا اندازه ای محوطه سازی این کوشک از بین می برد.

عدم توجه به ساخت بارگاه شمس تبریزی

معاون روابط بین‌الملل پژوهشکده مردم‌شناسی و رسوم پژوهی آکادمی علوم باکو در بازدید از بارگاه شمس تبریزی از عدم توجه مسئولین برای ساخت این بارگاه تعجب کرد.

علی شامیل در بازدید از آرامگاه شمس تبریزی در خوی، اظهار داشت: شمس تبریزی و مولانا، هر دو از عارفان مشهور و به نام جهان اسلام در دنیا هستند که در دنیای عرفان و تصوف دارای جایگاه ویژه‌ای هستند. شامیل افزود: امروز مردم جهان تشنه عرفان هستند و تصوف مورد توجه مردم دنیا قرار گرفته است. وی تصریح کرد: وجود مزار شمس تبریزی در خوی یکی از بزرگ‌ترین ظرفیت‌ها برای جذب توریست و جهانگرد است که متأسفانه چندان مورد توجه قرار نگرفته است.

شامیل با اظهار تأسف از عدم احداث بارگاهی در شأن حضرت شمس تبریزی مانند مقبره مولانا در قونیه، تصریح کرد: به نظر من ساخت این بارگاه باید زودتر از اینها به اتمام می‌رسید و من از عدم توجه مسئولین به این امر مهم متحیرم. استاد آکادمی علوم آذربایجان ادامه داد: شهرستان خوی از ظرفیت‌های خوبی همچون مزار شمس و پوریای ولی، قلعه کوراوغلو، دروازه سنگی و ... برخوردار است و ساخت و بازسازی این اماکن، رونق روزافزون و توسعه این شهر را در پی دارد.