هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   166   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

از اون هفته تا این هفته


یادش بخیر، زمانی که همه اعضای هیات تحریریه پای تلویزیون تحریریه جمع شده بودند و داشتند با شوق و ذوق صحبت های مخالفان و موافقان وزرای پیشنهادی رئیس جمهور منتخب را دنبال می کردند و بعد هم که کار به رای گیری و شماردن آرا رسید همه کاغذ و قلم به دست، داشتند اسامی وزرا و تعداد آرای موافق و مخالف را یاداشت می کردند. جدا که زمان چه زود می گذرد، انگار همین دو هفته پیش بود! بله؟ واقعا همین دو هفته پیش بود؟ جدی می فرمایید؟ دو هفته قبل؟ البته اینها از عوارض پیری و آلزایمر است دیگر، اتفاقا همین امروز یک جمله حکیمانه و خیلی زیبا درباره فراموشی خواندم که می گفت: ... ای بابا! یادم نمی آید که! حالا بگذریم، در ادامه نگاهی داریم بر وقایع گذشته، جاری و آتی اون هفته تا این هفته، سرجمع چند هفته!

شب کوتاه است و قلندر دراز!

استکبار جهانی باز هم دارد پایش را از موکتش درازتر می کند، آن قدر دراز که دارد یک سر آن تا دمشق می رسد! اینها فکر می کنند که اشغال سوریه هم چیزی در حد و حدود اشغال عراق و یا سقوط قزافی است، در حالی که شب کوتاه است و قلندر دراز! می مانیم و می بینیم که این یانکی ها چه گلی (به کسر گاف) به سر خودشان می زنند! البته همین الان دوستان از اتاق فرمان اشاره کردند که به یانکیها گیر ندهیم، چون آنها طرز فکر کردنشان این جوری است، در حالی که ما معتقدیم نخیر، آنها طرز فکر نکردنشان این جوری است! علی ایحال تاثیر جنگ در منطقه بر بازار مسکن ایران از موضوعاتی است که طی هفته های آتی بسیار درباره آن خواهید دید و شنید و خواند. این را از این جهت گفتم که فقط گفته باشم!

ره چنان رو که رهروان رفتند!

خبر کوبنده است در حد گوشتکوب: نیکزاد به جای سعیدی‌کیا در گروه توسعه ساختمان تدبیر به عنوان رئیس هیئت مدیره انتخاب شد! در جلسه ای که در تاریخ 28/5/1392 با حضور محمد سعیدی کیا، علی نیکزاد و جمعی از مدیران گروه توسعه ساختمان تدبیر و شرکتهای زیر مجموعه برگزار شد، علی نیکزاد، وزیر سابق راه و شهرسازی به عنوان رئیس هیات مدیره این گروه منصوب شد. جالب آن که در همان نشست و فی المجلس، مراسم تودیع سعیدی‌کیا، وزیر اسبق مسکن و شهرسازی که ریاست پیشین این هیئت مدیره را بر عهده داشت نیز برگزار شد! گروه توسعه ساختمان تدبیر، یکی از شش هلدینگ تخصصی زیرمجموعه «گروه توسعه اقتصادی تدبیر» است. این گروه با شش هلدینگ تخصصی و زیرمجموعه‌هایشان، متعلق به ستاد اجرایی فرمان امام و بازوی اقتصادی و درآمدزایی آن است. آگاهان معتقدند یکی از کارهای مهندس نیکزاد رصد جای پای سعیدی کیاست تا برای تصاحب و تصرف آن برنامه ریزی کند!

اظهارتی که موجب دلخوری شد

رييس‌جمهور در اظهارتی که موجب دلخوری جمعی شد گفت: حسن روحانی مثل همه آدم‌هاست و فرقی با دیگران ندارد، معجزه‌گر یا معجزه قرن و دهه نیست .معجزه را حُسن تدبیر، وحدت ملی، ایثار کارکنان نظام، هماهنگی و انسجام و وحدت ایجاد می‌کند! این اظهاراتی در حالی بیان شده که چرخ ما و عده ای از صاحبنظران ناآگاه بدون اتصال ویژه نمی چرخد!

سهم صفر درصدی!

اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده آمریکا در آخرین گزارش خود در مورد حوزه های نفت و گاز دریای خزر، آمار و اطلاعاتی از روند کشف ذخایر نفت و گاز در این حوزه و همچنین میزان تولید نفت و گاز کشورهای حوزه دریای خزر ارائه کرده است. آنچه بیش از همه در خصوص این گزارش جلب توجه می کند، سهم صفر درصدی ایران از استفاده از منابع نفت و گاز دریای خزر است، در حالی که سایر کشورهای حوزه این دریاچه، مشغول استحصال نفت و گاز این حوزه هستند. در این گزارش آمده که بر اساس تخمین های آماری میزان ذخایر نفت این حوزه برابر با 48 میلیارد بشکه نفت خام و همچنین 292 هزار میلیارد فوت مکعب گاز طبیعی است. در خصوص این گزارش نکته ای حائز اهمیت است که اصلا ربطی به صنعت نفت و گاز ندارد بلکه به موضوع ریاضیات و آمار مرتبط است. آمار و اطلاعات منتشر شده طی چند سال گذشته در کشورمان نشان دهنده این است که بسیاری از اختلافات ارقامی موجود - در همه شئون زندگی و اقتصاد ما - به علت استفاده از ریاضیات و آمار بومی سازی شده است و ربطی به سوءمدیریت و یا زبانم لال آمارسازی ندارد.

پرتغال فروش کجایی؟!

حسن روحانی طی حکمی اکبر ترکان را که پیش از این به عنوان دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی منصوب شده بود به سرپرستی موقت سازمان فضایی ایران، شورای عالی امور ایرانیان، معاونت امور بین الملل ریاست جمهوری و دبیرخانه جنبش عدم تعهد منصوب کرد تا خیالش از بابت اشتغال مشاورش راحت باشد. اما از قرار مهندس ترکان قصد دارد طی اطلاعیه ای اعلام کند که هنوز از ساعت 11 شب تا 6 صبح وقتش خالی است و آماده است تا اگر هنوز کاری بر زمین مانده آن را قبول کند. نظر ما و جمع کثیری از بیکاران جویای کار این است که بیکاری هم شغل بدی نیست فقط اشکالش این است که آدم تعطیلی ندارد! حالا از این مسائل که بگذریم می خواستیم از آقای مهندس ترکان خواهش کنیم ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان را هم قبول کنند تا به امید خدا بخشی از اوقات بیکاریشان پر شود. بعد از آن هم می توانند مقداری از وقتشان را به پیدا کردن پرتغال فروش اختصاص دهند، چون اگر ما خودمان دنبالش بگردیم ممکن است به جرم تلاش برای پیدا کردن پرتقال فروش دچار مشکل شویم.