هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   166   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

شهر می‌سازیم برای مسجد گدایی می‌کنیم


گروه گزارش: با تغییر دولت و چیده شدن کابینه با اعضا و ترکیب جدید، باید منتظر تغییرات بسیاری در تمامی زمینه‌ها بود. این موضوع در زمینۀ صنعت راه، ساختمان و امور زیربنایی نیز صدق می‌کند و دکتر عباس آخوندی که پیش از این نیز منتقد عملکرد مدیران دولت‌های نهم و دهم بوده طی دو هفته گذشته نشان داده که تغییر سایت‌های ساختمان و مسکن را با جدیت دنبال خواهد کرد. پیام ساختمان در این شماره به منظور کسب اطلاع از دیدگاه فعالان صنعت ساختمان با شماری از اعضای انجمن‌ها، اصناف و تشکل‌های مختلف این حوزه گفتگو کرده که حتماً در صفحات دیگر دیده و خوانده‌اید و با خواندن ادامه این مطلب نیز می توانید با نظرات یکی دیگر از صاحبنظران و فعالان این عرصه آشنا شوید. مجتبی بیگدلی در حال حاضر ریاست انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان را بر عهده دارد. وی همچین دبیرکل جامعۀ اسلامی کارآفرینان کشور است.

پیام ساختمان: حضور آقای دکتر آخوندی در پست وزیر راه و شهرسازی را چطور می‌بینید؟

کابینۀ دکتر روحانی کابینۀ پخته‌ای است. ایشان کسانی را از روی سابقۀ علمی و اجرایی و با توجه اهدافی که آن وزارتخانه دارد به همکاری دعوت کرده اند. آقای آخوندی 16 سال پیش که مسئولیت داشتند تفکرشان خیلی دولتی بود، البته آن زمان فضای کلی کابینه هم دولتی بود به حدی که عکس انداختن با یک سرمایه‌گذار هزار و یک حرف و حدیث به دنبال می‌آورد و سفارتخانه‌های ما منع داشتند که با یک کارآفرین یا سرمایه‌گذار ملاقات کنند. اما الآن 180 درجه فضا تغییر کرده است. ایشان در این 16 سال که از مسئولیت به دور بوده حتماً در بخش خصوصی فعالیت کرده و لذا فضای بخش خصوصی را درک کرده است. الآن از حرف‌های ایشان برمی‌آید که ما ناچار به فعالیت در فضای بازار هستیم که روح اسلام و تأکیدات بزرگان ما هم همین است. اقتصاد ما اقتصاد بازار است که در یک فضای عادلانه و مشروع همه می‌توانند فعالیت کنند. در قسمت صنعت حمل و نقل و صنعت ساختمان و مسکن هم همین استراتژی را داشتند و تأکید کردند. در کل آقای آخوندی به نظر من انتخاب بجایی بودند که به درد الآن ما که باید یک مقدار فتیله‌ها را پایین بکشیم و با تأنی حرکت کنیم، می‌خورد. در این فضا باید امثال آقای آخوندی می‌آمدند. ایشان هم در عرصۀ مجاهدت و هم در عرصۀ مسئولیت باسابقه هستند و انسان سالم و پاکی هستند و تا به حال نقطه نظرات غیرعقلایی هم نداشته‌اند.

پیام ساختمان: فکر می‌کنید چرا سرنوشت مسکن مهر در دولت جدید این شد؟

می دانید که زمانی ما روزی 4 تا 5 میلیون بشکه نفت صادر می‌کردیم که الان رسیده است به حول و حوش یک میلیون بشکه؛ یعنی درآمد نفت ما تقریباً یک پنجم شده و ارزش واحد پایۀ پولی کشور هم به شدت سقوط کرده است. در چنین شرایطی دولت دهم درهای بانک مرکزی را باز کرده بود و بدون هیچ محدودیتی هزینه می‌کردند، قسمت اصلی فوران پول هم به سمت مسکن مهر بود. البته این که ما بتوانیم روزی جشن خانه دار شدن تمام ایرانیان را بگیریم خیلی خوب است ولی این که یک‌شبه راه هزار ساله را برویم عقلایی نیست چون این ظرفیت در کشور نیست. کابینۀ آقای دکتر احمدی‌نژاد جسارت و جهش خوبی برای مسکن مهر داشت اما این که دروازه‌های بانک مرکزی بدون محدودیت باز بشود و اینچنین در این فضای به شدت بحرانی که تحریم سنگین شده‌ایم این فوران پولی را داشته باشیم عقلایی نبود. نتیجه را دیدیم که چه شد: 60-70 هزار میلیارد تومان پول به پروژه‌های مسکن مهر تزریق شد و بخاطر تورم، قدرت خرید مردم به یک پنجم تنزل پیدا کرد! دولت جدید به این نتیجه رسید با این وضعیت نمی‌تواند به اهدافش دست پیدا کند، لذا باید وزیری با تفکری متفاوت می‌آمد. سیاست آقای آخوندی تعطیلی مسکن مهر است، نه به این دلیل که مسکن مهر بد است، چون در توان کشور نیست و زیر این بار کمر مردم می‌شکند.

این کار با این پایۀ پولی ضعیف باید حداقل در 15 یا 20 سال انجام می‌شد، ما آمدیم این کار را ظرف 2-3 سال انجام دادیم. طبیعی است به شدت کشور متورم می‌شود. در این که مسکن مهر یک ابتکار بی‌بدیل و کار ارزنده‌ای بود بحثی نیست اما با توجه به مشکلاتی که کشور گریبانگیر آن بود ما بهای سختی را پرداختیم.

پیام ساختمان: شما با طرح پاک موافقید؟

تأکید دکتر آخوندی بر سیاست پاک است: پس انداز، انبوه‌سازی، کوچک‌سازی. در خصوص پس انداز باید این 400-500 هزار میلیارد تومان پول سرگردانی که در دست مردم است با سیاستی جذب شود تا در قالبی به سمت مسکن سازی برود. مسکن هم برای سرمایه‌گذار چه در قالب سپرده‌های مردمی و چه در قالب تسهیلات بانکی هیچ وقت ضررده نبوده و صنعتی است که آن را مشکلی تهدید نمی‌کند و براحتی هم مردم و هم سرمایه‌گذار و هم کارآفرین می‌توانند امرار معاش کنند. اگر درآمد ما و سطح زندگی ما مانند سوئیس و ایالات متحده و کشورهای اسکاندیناوی بود من با طرح پاک مخالف بودم اما در کشوری که سالی 5/1 میلیون واحد مسکونی جدید می‌خواهد و تحریم هم هست و درآمدی هم ندارد و ارزش پولش هم تا یک پنجم سقوط کرده است حتی باید سیاست‌های انقباضی‌تر از طرح پاک را هم به اجرا گذاشت!

پیام ساختمان: بعد از مسکن مهر سرنوشت فعالان انبوه سازی و پیمانکاری چه می شود؟

به نظرم دولت باید برای کارآفرینانی که در صنعت ساختمان سرمایه گذاری می‌کنند چتر حمایتی ایجاد کند و نگذارد این کارآفرینان به دلیل تعطیل شدن مسکن مهر تضعیف شوند. کارآفرین فردی است که با سرمایه خودش و با شهامت به میدان می‌آید. باید او را حفظ کنیم که اگر این افراد هم بروند صنعت ساختمان کاملاً تعطیل می شود و سرمایه‌های سرگردانی که همیشه به صنعت ساختمان به عنوان پناهگاه امن جذب می‌شدند، به بازار ارز و سکه و بازارهای سیاه دیگر می روند. ما باید کارآفرین‌ها را با مشوق‌های بانکی و اداری و رفع سیاست‌های انقباضی حفظ کنیم. آقای آخوندی گفت خیلی از این قوانین دست و پا گیر را ما باید بریزیم توی دریا! امیدواریم این تفکر در زمینه مقررات هم لحاظ شود.

پیام ساختمان: کدام مقررات و چرا؟

مقررات مرتبط با صنعت ساختمان و ساخت و ساز را؛ مثلا قانون نظام مهندسی که اشخاص حقیقی را به رسمیت می‌شناسد. در کشورهای دیگر فرد حقیقی نمی‌تواند برای ساختمان تضمین دهد، ما بارها گفته ایم که در خیلی از کشورهایی که در اطراف ما و به مراتب عقب‌افتاده‌تر از ما هستند اینگونه نیست. مسکن با جان مردم سر و کار دارد. کسانی که خدمات مهندسی می‌دهند باید در قالب شخص حقوقی باشند آن هم تحت شرایط خاص. این قانون به درد همان 20-25 سال پیش می خورد. آقای آخوندی اولین کارش باید اصلاح قوانین باشد و یکی از این قوانین، قانون نظام مهندسی است. این قانون کوپن‌سالاری و سهمیه‌بندی است که سیاستی سوسیالیستی ایجاد کرده و آبادانی و آبادی را کوپنی کرده است. این وضعیت باید از بین برود و اجازه بدهند مهندسان کارآمد، خدوم و آبادگر، بدون فضای کوپنی و با ابتکارات خودشان در خدمت آبادانی باشند. قوانین شهرداری‌ها هم برای حدود 100 سال پیش است. در هیچ جای دنیا الان خیابان‌های کمتر از 30 یا 40 متر دیگر طراحی نمی‌شود ولی ما هنوز در همین تهران و در شهرهای جدید مثل پردیسان، پردیس، پرند و اندیشه، کوچۀ 4 متری و 6 متری داریم! بی‌سوادترین و مریض‌ترین فکرها طراحی این‌گونه شهرسازی‌های بیمارگونه است که با معماری ایرانی و اسلامی نمی خواند و 50 سال مردم را اسیر خودش می‌کند. برای این کارها پول‌های کلانی هم گرفتند و مردم را هم اسیر کردند. همین الآن در همین شهرهای جدید شهرسازی را با کوچۀ 6 متر و 8 متر انجام می‌دهند در حالی که در دنیا دیگر طراحی خیابان کمتر از 30 متر را به استهزاء می‌گیرند. الآن هر خانواده‌ای یکی دو تا ماشین دارد و باید برای آمد و شد و پارکینگ آنها در شهرسازی جایی در نظر بگیریم. ما شهر را می‌سازیم و بعد برای ساخت بیمارستان، مسجد و فضای سبز، زمین گدایی می‌کنیم!

پیام ساختمان: و حرف آخر؟

من اگر جای آقای آخوندی بودم این فضای شهرسازی و قوانین کهنۀ 200 سال گذشته را دور می ریختم، قوانین پوسیده و کهنه‌ای که هیچ ارزشی ندارند. مهندسانی هم که خیانت کردند و این مدل‌های شهرسازی بیگانه با معماری ایرانی و اسلامی را رواج دادند به محاکمه می‌کشاندم. پول‌هایی میلیاردی را هم از بیت‌المال به اینها دادند از حلقوم‌شان بیرون می کشیدم! من از شهرها خجالت می‌کشم که بیمارستان، مسجد، پارک و فضای تفریح ندارد و خانه‌ها را در کوچه‌های 6 متری چپانده‌ایم. من از تریبون دبیرکل جامعۀ اسلامی کارآفرینان کشور اعلام می کنم که از آقای آخوندی که مطمئنیم این مسائل برای ایشان هم دغدغه است با تمام قدرت حمایت می کنیم. من صراحتاً هشدار می‌‌دهم کسی هم بخواهد جلوی این اقدامات ارزندۀ ایشان بایستد ما جلویش می‌ایستیم. امیدوارم آقای آخوندی ان شاء الله اینها را به منصۀ ظهور برساند.