هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   166   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

خطای سهوی داشتیم


معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با بیان این که نگاه ما به طرح تفصیلی نگاه درآمدزایی نیست، گفت: ارتقای کیفیت اجرای طرح تفصیلی از اهداف سال دوم اجرای این طرح است.

علیرضا جاوید در همایش آغاز فرآیند مرحله دوم تدقیق نقشه‌های طرح تفصیلی که با حضور معاونان شهرسازی و معماری مناطق 22 گانه و کلیۀ مدیران پروژه‌های شهرسازی شهر تهران برگزار شد با بیان این مطلب که رمز موفقیت هر سازمانی، همدلی و رقابت در خدمت است گفت: سالی که پشت سر گذاشتیم سالی پرتنش و پردغدغه برای معاونت شهرسازی بود.

مهندس جاوید افزود: در حد فاصل سال 87 تا 90 به خوبی فرآیند تهیه طرح تفصیلی پیگیری و دنبال شد و زمینه‌ای را فراهم کرد که در اواخر سال 90 طرح تفصیلی به همراه نقشه‌های آن تصویب شود.

وی با بیان این که از ابتدای سال 90 و در 5 فروردین ماه طرح تفصیلی به صورت اسمی ابلاغ شد اظهارداشت: عملاً آغاز اجرای طرح تفصیلی از 25 اردیبهشت ماه همزمان با مراسم رونمایی انجام شد.

وی ادامه داد: طرح تفصیلی با 8 بند اصلاحیه شورای شهرسازی و معماری تکمیل شد و در 11 اردیبهشت ماه با اعمال اصلاحات مجدد دفترچه به کمیسیون ماده 5 ارایه شد و به امضای کلیه اعضای کمیسیون ماده 5 رسید و در سایت شهرداری تهران نیز بارگذاری شد.

وی خاطرنشان کرد: طرح تفصیلی شهر تهران از 26 اردیبهشت ماه عملاً با تأیید دولت، شورای شهر تهران و شهرداری وارد فاز اجرای عملی خود شد.

معاون شهردار تهران در ادامه گفت: در شش ماه اول اجرای طرح تفصیلی مناطق 22 گانه بازخورد اجرای طرح تفصیلی را در مناطق خود سنجیدند. البته در این دوران مناطق فشار بسیاری را متحمل شدند چرا که جابه‌جایی‌هایی صورت گرفته بود و برخی پهنه‌ها به دلیل نبود فاز اجرایی از دقت لازم برخوردار نبودند و شبکه معابر هم با اشکالات جدی مواجه بود و اعتراضات مردم را به دنبال داشت که البته مناطق توانستند با آرامش این موضوعات را حل و فصل کنند.

وی اضافه کرد: در ستاد معاونت، نظارت و حمایت ستادی مناطق 22 گانه انجام شد تا بازخورد 6 ماهه اول اجرای طرح تفصیلی سنجیده شود و مناطق بتوانند به تدریج طرح را جا بیاندازند.

جاوید افزود: در نیمه دوم سال 91 جلسات تطبیق سال اول اجرای طرح تفصیلی انجام شد و در سه ماه پاییز کارگروه‌های کارشناسی در مناطق شکل گرفت و در دی ماه کارگروه فنی و در بهمن شورای هماهنگی تطبیق نقشه های طرح تفصیلی به کار خود رسیدگی کردند و در نهایت در اسفند ماه کمیسیون ماده 5 مصوبات را مورد بررسی و تایید قرار داد.

وی تصریح کرد: به لطف خدا 97 درصد از پیشنهاداتی که معاونت شهرسازی ارایه داده بود مورد تأیید و تصویب قرار گرفت که در نوع خود کم نظیر است.

جاوید در ادامه ضمن انتقاد از اعمال مصوبات نقشه‌های طرح تفصیلی در سه و چهار ماهه امسال گفت: از فاز آخر رضایت ندارم چرا که در این چند ماه 5-10 درصد خطای سهوی داشتیم و آن کنترل 100 درصدی که مورد انتظار بود انجام نشد. باید به این نکته توجه کنیم که اگر دقت لازم صورت نگیرد حق الناس است و این موارد برکت را از کار ما می‌برد و ما باید به سرعت این خطاها را جمع و جور و اصلاح کنیم.

وی اضافه کرد: نگاه ما به طرح تفصیلی نگاه درآمدزایی نیست و ما راضی نیستم که ساختمانی ساخته شود که بعدها افسوس بخوریم که کاش پروانه آن صادر نمی‌شد چرا که در عرض معبر کم ساخته شده است.

معاون شهردار تهران اظهار امیدواری کرد که شهر تهران در 8 سال پیش رو همانند دو دهه سالهای 68-76 و 84-92 بتواند به پیشرفت های لازم دست پیدا کند.