بورس كالا و بنگاه‌هاي املاك

شمار نشریه : 166


گروه بازار ساختمان

اخيراً مدیرعامل بورس کالای ایران ضمن بیان اینکه با راه اندازی بازار فرعی و ایجاد یک تابلوی جدید در این بورس قرار است معاملات اموال منقول، غیرمنقول و همچنین کالاهای خارج از گونه در بورس کالا آغاز شود اظهار داشت: آپارتمان شخصی در بورس کالا به فروش نمي‌رسد و این بورس به هیچ عنوان رقیب بنگاه‌های املاک نخواهد بود.

حسین پناهیان درعین حال تأكيد كرد: انبوه‌سازان، سازندگان بزرگ و نهادهای دولتی و خصوصی می‌توانند املاک خود را از طریق تابلوی فرعی بورس کالا به فروش برسانند.

مدیر عامل بورس از استقبال نهادهای دولتی و خصوصی برای عرضه املاک خود در بورس کالا خبر داد و افزود: بازار هدف و معیارهای بورس کالا برای معاملات املاک کاملاً از بنگاه‌های املاک متفاوت است؛ به طوری که با راه اندازی تالار فرعی بورس کالا، مزایده‌های املاک بزرگ و عمده، به بازار شفاف و کاملاً قانونمند بورس منتقل می شود و به این ترتیب بار بزرگی از روی دوش دولت برداشته می شود. چرا كه یکی از معضلات همیشگی دولت در صحنه اقتصاد، داد و ستد اموال خود از طریق مزایده‌ها و مناقصه‌ها‌ست آن هم در پروسه‌ای زمانبر، پرهزینه و غیر شفاف که با توجه به تجربیات کشورهای پیشرفته و بورس‌های کالایی بزرگ دنیا، ضرورت ایجاد بازاری برای معاملات اموال غیر منقول در کشور ما نیز بیش از گذشته احساس می‌شد.

وی افزود: از مزیت‌های تالار فرعی بورس کالا می‌توان به کاهش هزینه‌های مبادلات اموال غیرمنقول، کاهش بوروکراسی مبادلات، امکان نظارت‌های دقیق با استفاده از ابزارهای بورس و همچنین به صفر رسیدن احتمال هر گونه سوء استفاده در جریان معامله اشاره کرد.

پناهیان، با اشاره به تابلویی که همۀ شهروندان می‌توانند به صورت آنلاین آن را مشاهده کنند و به این ترتیب شفافیت این گونه معاملات بیش از هر زمان دیگری است افزود: با سازوکاری که در بورس کالا طراحی شده، اموال غیرمنقول نهادهای دولتی و خصوصی با قیمتی رقابتی، شفاف و براساس معیارها و ضوابط مشخص به فروش می‌رسد و نرخ های شفاف تابلوی معاملات، جای پاکت مزایده‌ها را می‌گیرد.

و حال چند نكته

ايجاد بازاري شفاف كه بتواند جايگزين مناقصه‌ها و مزايده‌ها شود نه تنها بد نيست بلكه اقدامي مثبت و ضروری براي بازار املاك است. سؤال اينجا است كه چرا تاكنون اين بازار راه اندازي نشده است؟ هر چند در اين مورد نيز رئيس بورس كالا اظهار کرد: «این پروژه در آغاز راه است و در ابتدا فعالان اقتصادی می‌بایست با سازوکار معاملات و پتانسیل موجود آشنا شوند و پس از انجام توافقات نهایی با نهاد‌های مذکور و افزایش حجم عرضه‌ها اقدام به افتتاح تالار می‌کنیم.» اما آیا زمان دوساله براي اجرايي شدن يك ايده كه اطلاع رساني هم شده كافي نيست؟ تا آنجا كه فعالان بازارهاي مالي مي‌دانند راه اندازي اين بازار به سال 1390 باز مي‌گردد و از آن زمان تاكنون تنها چیزی که شنیده مي‌شود راه اندازي اين تابلو در آينده است.