هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   166   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

دیپلماسی تجاری را فعال کنيد


گروه بازار ساختمان

چند ماه از واگذاري اختيارات وزارت صنعت به انجمن سيمان مي گذرد ، خوب است نگاهي گذرا به وضعيت ارزش بازار سیمان و ميزان صادرات اين كالا كه هر دو به قيمت گذاري اين كالا ارتباط مستقيم دارد داشته باشيم .

به رغم دومين افزايش قيمت سيمان در بهار امسال كه دومين افزايش قيمت اين كالاي راهبردي صنعت ساختمان در يكسال گذشته است، هنوز هم قيمت سيمان دربازار داخلي پايين تر از بازارهاي منطقه قرار دارد.

بالا بودن قيمت سيمان در بازارهاي منطقه فرصت خوبي براي صادرات محسوب مي شود و مي توان اين كالا را در بازارهاي عراق، آسياي ميانه و حتي افريقا به فروش رساند. اما چنانكه به نظر مي رسد موانعي دركار بوده،و به عوامل و مولفه هاي ديگري براي حضور جدي در بازارهاي جهاني مانند خاورميانه ، آسياي ميانه و حتي افريقا نياز است.

اولين بار كه نشريه «پيام ساختمان» صادرات سيمان به بازارهاي فرا منطقه اي را مطرح كرد، در مصاحبه با رئيس زاده - رئيس سابق هولدينگ سيماني كرمان- بود. درآنجا رئيس زاده، پيشنهاد صادرات به افريقا را جذاب دانست،اما اين اقدام را نيازمند برنامه ريزي قوي اعلام كرد. با اين وجود هنوز اقدامي در اين خصوص صورت نگرفته است.

وي اكنون رئيس كميسيون سرمايه گذاري اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران شده و توصيه كرده با هماهنگي بخش كشتيراني ، وزارت صنعت،معدن و تجارت، و نيز وزارت امور خارجه مي توان در اين زمينه تلاش كرد.

این در حالی است که مرتضی لطفی، عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان، نيز در اظهار نظري مشابه گفت: « صنعت سیمان ایران باید از هم اكنون به فکر صادرات به آفریقا باشد و در این زمینه شرکت کشتیرانی باید امکانات لازم جهت صادرات سیمان به کشورهای آفریقایی را فراهم کند.» وی افزود: امیدواریم وزارت امور خارجه دیپلماسی تجاری را فعال کندتا زمینه برای رشد صادرات سیمان ایران- طی سال‌های آینده- فراهم شود.»

اگر چه وي تاكيد كرده»صادرات سیمان کشور تا پایان سال جاری با رشد 60 درصدی به 20 میلیون تن مي رسد. « اما نگفته است كه با كدام راهبرد مي توان به اين مهم نائل شد.

انجمن راضي از واگذاري

مرتضی لطفی ،عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان، با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته به دلیل نگاه انقباضی حاکم بر صنعت سیمان ، فاصله زیادی بین سرمایه‌گذاری‌های انجام شده با ارزش بازار سیمان در کشور به وجود آمده بود، گفت: «وضعیت به گونه‌ای بود که احساس مي شد که سرنوشت صنعت سیمان به سرنوشت صنعت نساجی دهه 70 دچار شود، چرا که ارزش بازار سیمان تا قبل از سال جاری به نسبت قیمت تمام شده تولید آن بسیار پایین بود.»

مرتضی لطفی با بيان اینکه اگر قیمت گذاری سیمان به انجمن سیمان واگذار نمی‌شد در تولید و صادرات سیمان دچار مشکل می‌شدیم و دلال‌ها سود اصلی فروش سیمان را می‌بردند، افزود: « بعد از هدفمندی‌ یارانه‌ها دو صنعت فولاد و سیمان بیشترین تاثیر را پذیرفتند و به ویژه عرصه بر صنعت سیمان تنگ شد. به طوری که بسیاری از واحدها حتی در تامین هزینه‌های روزمره خود دچار مشکل شده‌ بودند. اما از زمان واگذاری اختيارات قیمت گذاری سیمان به انجمن تولیدکنندگان سیمان، ارزش بازار و سهام شرکت‌های سیمانی در سال جاری رشد چشمگیری را تجربه کرده است.»

وی خاطر نشان كرد» اكنون دوره بحران در صنعت سیمان ایران سپری شده است و در حال حاضر عرضه بر مصرف سیمان در بازار داخلی پیشی گرفته و اين در حالي است كه در سه ماهه نخست امسال صادرات سیمان کشور بالغ بر 5.3 میلیون تن شد و اكنون پیش‌بینی می‌شود امسال صادرات سیمان کشور از مرز 20 میلیون تن بگذرد . در صورت تحقق این هدف شاهد رشد 60 درصدی صادرات سیمان خواهیم بود.»

لطفي، مدیرعامل يكي از هولدینگ هاي سیماني كشور، با بيان حل كامل مشکل صادرات سیمان ایران به عراق تاكيد كرده است: «توقف چند روزه صادرات سیمان به عراق بیشتر جنبه سیاسی داشت که این موضوع حل شد.از سوی دیگر افزایش3 تا 10 دلاری قیمت هر تن صادرات سیمان باعث بهبود عملکرد صادراتی و مالی تولیدکنندگان سیمان شده است.»

گرچه در پايان بايد به اين مسئله نيز توجه كرد كه ديپلماسي صادراتي ، برآيندي از حركت كلي سياست خارجي به همراه سياست هاي اقتصادي و صنعتي كشور است و نمي توان با واگذاري اختيارات قيمت گذاري چنين امر مهمي را تنها از يك انجمن صنفي انتظار داشت.