فرصت بازسازي سوريه

شمار نشریه : 166


گروه بازار ساختمان: هر زمان كه كشوري با توليد مازاد بر نياز بازار داخلي مواجه می‌شود، لحظاتي تاریخ‌ساز براي فعالیت‌های خويش در برابر خود می‌بیند چرا كه تصمیم‌گیری صحيح و عملكرد سريع در آن نقطه عطف می‌تواند حتي سرنوشت يك كشور را تغيير دهد. اما اين انبوه‌سازی چه ارمغاني براي كشور داشته و يا می‌تواند داشته باشد. كافي است نگاهي گذرا به آنچه كه در سه چهار سال اخير رخ داد، داشته باشيم تا به نكاتي عبرت‌آموز نه براي شماتت بلكه براي حصول راهبردي پيش برنده دست يابيم.

سرمايه كشور براي رشد انبوه‌سازی كه در جريان مسكن مهر شاهد آن بوديم بسيار كلان بود و اگر چه منافعي در جهت رفاه قشری از جامعه و نيز تجربه كارهاي بزرگ و اولين گام‌ها براي صنعتي سازي را به ارمغان آورد، درعین‌حال تخصيص منابع عظيمي از تسهيلات تنها و تنها به مسكن مهر موجب شد تا ساير بخش‌ها با كم لطفي مواجه شوند .

غير از عظيم ترين انبوه سازي هايي كه در قزاقستان ظرف يك دهه قبل روي داد ، گذشته از ساخت‌وساز‌های كلاني كه در قطر براي میزبانی جام جهانی در حال انجام است و ما از آن غافل بوديم، اكنون هم تقاضا در بازارهاي خارجي و هم توانمندي صنعتي براي پيمانكاري در شركت هاي داخلي وجود دارد. بهترين مواردي كه مي تواند مورد توجه شركت هاي سازنده ساختمان باشد در همين نزديكي و كشورهاي اطراف ايران، قرار دارد . با فرهنگ هايي كه شبيه تر از آنها را در دنيا نمي توانيد بيابيد. اين قرابت در تاريخ عريق منطق تنها شعاري براي دوستي نيست بلكه از معماري گرفته تا مصالح مصرفي براي سازه و نما بسيار موثر است. لازم نيست به خودمان زحمت دهيم و دوستي را در سرزمين هاي فرا قاره اي بيابيم تا چند ساختمان در آن كشور بنا كنيم.

گرچه در بازسازي عراق چندان كوشا نبوديم اما هنوز هم زمان باقي است و خوبي ماجرا در اين است كه با گذشت زمان، اين كشور هميشه زخمي از ضربات خونين تاريخ به سمت امنيت گام بر می‌دارد و درعین‌حال تجربه ما نيز در زمینه‌های مختلف از ساز و كارهاي صدور خدمات مهندسي گرفته تا ارتقای توانایی‌های سريع و سبك سازي صنعتي، روز به‌روز در حال پیشرفت است.

حداقل فرصت را براي بازسازي سوريه از دست ندهيد . این كشور كه از دوران فنيقيه و ليدي ها، نماهايي از بناهاي تاريخي را به همراه داشته است اكنون به بازسازي گسترده نياز دارد و از شمال لاذقيه تا جنوب دمشق و از حسكه تا حمص، حلب و حما همه می‌تواند بازاري وسيع براي ساخت نه شهر و شهرك كه انبوه‌سازی يك كشور باشد.

در بهترين زمان ما براي يك دوره خوب براي صادرات خدمات فني و مهندسي قرار داريم اما فعاليت در بازارهاي جهاني تنها با توان مندي مهندسي نمي توان به هدف مطلوب نائل شد . به يقيين براي نيل به صادرات كلان به روابط بانكي و تامين مالي پروژه ها نيازي ضروري وجود دارد و چه خوب است كه از منابع صندوق توسعه ملي براي اين ضمانت ها بهره گيري كرد . به اين روش پول نفت تبديل به سود صنعتي شده و همراه تجربه فناورانه ذخيره مي شود. مهندسان كه اغلب مديران شركت هاي مهندسي و انبوه سازي را در اختيار دارند براي استفاده از فرصت هاي صادراتي مي توانند از تجارب تجار براي تجارت خدمات خود بهره برداري كنند .