هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   166   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مهم‌ترین دغدغه‌های بخش توليد

محمدپارسا نجفی

چندي قبل محمود دودانگه، مشاور عالي دكتر غضنفري، وزير سابق صنعت معدن و تجارت در گفتگو با پيام ساختمان از تخصيص و پرداخت تسهيلات سرمايه در گردش از حساب 10 درصدي صندوق توسعه ملي خبر داده بود و تاكيد داشت كه اين منابع به واحدهای صنعتي پرداخت شده است اما ظاهراً وضعيت به شكل ديگري است. در ادامه بررسي تأمین مالي واحدهای توليدي و تخصيص اين ميزان سرمايه از محل صندوق توسعه ملي نظرات دو مسئول تشکل‌های اقتصادي را با هم می‌خوانیم.

دكتر محمد نهاونديان، رئيس دفترریاست ‌جمهوری در مصاحبه اختصاصي با خبرنگار پيام ساختمان در خصوص چگونگي رفع مشكل تأمین مالي و سرمايه در گردش واحدهای توليدي و صنعتي كه قرار بود با اختصاص تسهيلات ريالي از محل 10 درصد منابع تبدیل‌شده صندوق توسعه ملي انجام شود، اظهار داشت: همان‌گونه كه اعلام‌شده، نگاه توليد محور بر كل سیاست‌های اقتصادي كشور حاكم خواهد بود كه اين امر در مورد سیاست‌های پولي و اعتباري جديد نيز صادق است.وی ادامه داد: اميدواريم با اتخاذ سیاست‌های عنوان‌شده ، بانك مركزي هم سیاست‌های پولي و اعتباري جديد را در حمايت از بخش صنعت و توليد كشور اعلام كند و اين اقدام چنانكه رئیس‌جمهور محترم اعلام کرده‌اند بخشي از تدابير دولت براي ايجاد رونق در اقتصاد كشور خواهد بود.

رئيس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران در پاسخ به اين سؤال كه براي خروج رويكرد سرمایه‌ای به بخش مسكن كشور و كاستن از واسطه‌گری‌های بيجا، سياست مسكن مهر ادامه می‌یابد يا اقدام ديگري انجام خواهد شد، تاكيد كرد: ما [در ابتدا] بايد بخش زيادي از توجه خود را به سمت ايجاد رونق اقتصادي در كشور اختصاص دهيم چرا كه بخش عظيمي از صنعت كشور يا تعطیل‌شده يا با ظرفيتي كمتر از آنچه كه بايد باشد به كار خود ادامه می‌دهد كه طبعاً با اين ايجاد رونق، تقاضاي موثر نيز در اقتصاد ايران بالا مي رود و مجموعه فضاي اقتصادي کشور رونق خواهد گرفت.

نهاونديان، در خصوص اين پرسش كه حضور شما در دولت تا چه ميزان می‌تواند به بخش خصوصي كمك كند اظهار داشت: مهم تر از حضورم، ديدگاه رئیس‌جمهور در قبل و بعد از انتخابات است كه به صراحت بر بهبود محيط کسب‌وکار و اجراي قانون آن تاكيد كردند و يكي از معيارهاي اصلي ايشان اعتماد به مردم بود. وی در توضيح اعتماد به مردم گفت : اعتماد به مردم در اقتصاد به اين معناست كه فرصت مشاركت به فعالان اقتصادي داده شود و در همه تصميمات اقتصادي از نظر فعالان اقتصادي استفاده شود. نهاونديان، تاكيد كرد: انتخاب افراد برای مسئولیت‌های اقتصادي بر اساس نگاه كلان مبتني بر موازين علمي ، اجتماعي و اقتصادي كه عناصر اصلي آن ايجاد فضاي رقابتي و راهكار آن نيز بهبود فضاي کسب‌وکار است، صورت گرفت . همچنين سازوكار حفظ هماهنگي نيز در نظر گرفته شد تا در فرايند تصميم سازي و تصمیم‌گیری اين هماهنگي مورد توجه باشد و بر اين اساس جلساتي نيز براي هماهنگي اقتصادي در نظر گرفته شد و در صد روز اول اين دولت يك گزارش صادقانه و واقع‌بینانه از وضعيت اقتصاد كشور به مردم ارائه خواهد شد.

تأمین مالی؛ خواسته بخش توليد از دولت جديد

اينكه پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش واحد‌های تولیدی تا چه ميزان براي بخش صنعت و توليد كشور مهم است را آرمان خالقي مديرعامل خانه صنعت معدن و تجارت ايران چنين اعلام كرد: با تشكيل كابينه دولت اميد و تدبير ، اين پيام به بخش صنعت داده شد كه تصميم سازی‌ها به صورت منطقي اتخاذ می‌شود كه خود اين امر به ايجاد فضاي اطمينان در بخش توليد كشور انجاميده و توانسته آستانه تحمل توليدكنندگان در برابر سختی‌ها را افزايش دهد. خالقي، در نشست خبري اين تشكل كه بيش از 50 خبرنگار حضور داشتند، تاكيد كرد: آنچه از ابتداي انتخاب دكتر روحاني از زبان ايشان شنيده می‌شد مبتنی بر اميد و تدبير بود كه خوشبختانه این اميد ایجادشده اما بايد شاهد تدبير باشيم تا بر مشكلات موجود فائق آييم.

عضو هیئت‌مدیره خانه صنعت معدن و تجارت ايران تاكيد كرد: با وجودي كه فضا براي همكاري با دولت خوب است و حمايت از بخش توليد كشور در برنامه‌های وزرا قبل از كسب رأی اعتماد نيز عنوان و با استقبال مجلس مواجه شد ، با اين حال اين سؤال مطرح است كه با توجه به معارفه وزراي جديد و تشكيل كابينه ، بخش صنعت كشور چه خواسته‌ای از دولت جديد دارد؟ عضو كارگروه توليد، مهم‌ترین خواسته تولیدکنندگان از دولت جديد را تأمین مالي دانست و گفت: مواردی مانند: كمبود منابع مالي، عدم اعطاي تسهيلات بانكي يا درست و به موقع پرداخت نشدن آن از مهم‌ترین دغدغه‌های بخش توليد كشور می‌باشد، از اين رو آثار آن را در كاهش ميزان توليد واحدهاي صنعتي می‌توان ديد.

خالقي، با يادآوري قانون بودجه سال قبل خاطرنشان كرد: قرار بود از محل تبديل به ريال 10 درصد از منابع مالي صندوق توسعه ملي تأمین منابع مالي و سرمايه در گردش واحدهاي توليدي صنعتي انجام شود و اگر اين كار به درستي صورت می‌گرفت اكنون اين واحدها در وضعیت بحراني نبودند.مديرعامل خانه صنعت معدن و تجارت ايران با يادآوري توافق‌نامه‌ای كه ميان صندوق توسعه ملي، وزارت صنعت، معدن و تجارت و نيز خانه صنعت معدن و تجارت امضا شد و فراخواني كه توسط خانه‌های صنعت و معدن براي شناسايي واحدهاي متقاضي اين تسهيلات در سراسر كشور صورت گرفت، گفت: از 7 هزار و 16 پرونده تشکیل‌شده براي تقاضاي دريافت اين تسهيلات، تعداد 5170 تقاضا مورد تأیید كارگروه قرار گرفت و 4 هزار و 839 پرونده به بانک‌های طرف قرارداد صندوق توسعه ملي جهت پرداخت تسهيلات معرفي و در نهايت 540 پرونده موفق به دريافت تسهيلات از بانک‌های عامل شدند كه تازه اين مقدار در حدود 10 درصد از تقاضاهاي تأیید شده است.

وي كل مبلغ تسهيلات ارائه‌شده را 1410 ميليارد تومان دانست و افزود: در حال حاضر بايد بررسي شود كه به چه دلايلي كل مبلغ پرداخت نشده است اما آنچه كه در بررسی‌های اوليه از بانک‌های عامل اعلام شد اين است که واحد توليدي بدهي معوق داشته یا توجيه اقتصادي نداشته، در تأمین وثيقه موفق نبوده يا متقاضي براي دريافت تسهيلات مراجعه نكرده است.

عضو كارگروه توليد تصريح كرد: اگر در سال گذشته اين مبلغ به بدنه توليد تزريق می‌شد ما شاهد بخش توليدي با مشكلاتی مانند كاهش ميزان توليد كه در سال قبل رخ داد، نبوديم و هنوز هم اميدواريم كه بانک‌ها با ديد بازتري به بخش توليد كشور نگاه كنند و اين مبالغ به صنعت كشور تزريق شود.

مهندس خالقي، مشكلات ديگري كه در بخش توليد كشور وجود دارد را بروكراسي اداري عنوان كرد و اظهار داشت: اميدواريم دولت جديد به سرعت فضاي کسب‌وکار را بهبود دهد و اگر قرار است اين اقدام انجام شود، اولين كار همان پنجره واحد است كه متقاضي به يك محل مراجعه كند و در يك زمان و در يك مكان كليه كارهاي اداري دولتي وي انجام شود، امري كه نه هزينه زيادي می‌طلبد و نه نيازمند زمان است.

رییس کمیسیون صنایع مجلس در گفتگو با پیام ساختمان ابراز امیدواری کرد ؛

مشكل واحدهاي توليدي حل شود

دكتر رضا رحماني، رئيس كميسيون صنايع و معادن مجلس نيز در گفتگو با خبرنگار پيام ساختمان در خصوص پرداخت تسهيلات به واحدهای توليدي تاكيد كرد: اين اقدام بايد از اول فروردین‌ماه انجام می‌شد اما در طول دولت دهم به صورت كامل تحقق نيافت. نماينده مردم آذر شهر ، اسکو و تبريز در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه بزرگ‌ترین اقدام در راستاي تحقق حماسه اقتصادي همين حمايت از بخش توليد به ويژه صنعت است اظهار داشت: با توجه به آنچه كه تاكنون از رئیس‌جمهوری شنیده‌ایم ايشان بر حمايت از بخش توليد تاكيد داشته‌اند و اميدواريم مشكل تأمین مالي و سرمايه در گردش واحدهاي توليدي با پرداخت تسهيلات از صندوق توسعه ملي برطرف شود.

دكتر رحماني، با تاكيد بر اينكه اخذ تسهيلات از منابع بانكي تنها يكي از راه‌های تأمین مالي و سرمايه در گردش بنگاه‌های اقتصادي است، تاكيد كرد: در زماني كه اين راه با مشكل مواجه است می‌توان از ساير راه‌ها مانند بازار سرمايه استفاده كرد.