هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   166   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

کوسن های زیبا بدوزید


گروه معماری و دکوراسیون: کوسن و بالشت‌های کوچک به تخت و مبل و کاناپه زیبایی خاصی می‌بخشند، اما همین بالشتک‌های کوچک بسیار گران هستند و نمی‌توان به راحتی چند تا از آنها را خرید. تصور کنید اگر بخواهید برای یک کوسن کوچک که فقط جنبه دکوری دارد 50 یا 60 هزار تومان پول بدهید، مقرون به صرفه نیست زیرا مسلماً یک عدد که نمی‌خواهید و باید حداقل دو یا سه عدد از آنها را تهیه کنید. پس چاره چیست؟ اینکه خودتان دست به کار شوید و هر چند تا که خواستید برای خود بدوزید. این مطلب چند ایده ساده را برایتان مطرح کرده است تا هر کدام را دوست داشتید انتخاب و تهیه کنید.

دوخت آسان و بی‌دردسر

اول باید دوخت یک کوسن ساده را یاد بگیرید و سپس سراغ تزئینات و طراحی آن بروید. برای این منظور، دومربع از پارچه آستری را به اندازه دلخواه برش دهید. البته دو سانتی متر از هر طرف باید بیشتر برش دهید که زیر دوخت می رود. مربع ها را پشت و رو کنید و با چرخ خیاطی تمیز اطراف آن را چرخ کنید و فقط یک طرف را به اندازه 6 سانتی متر باز بگذارید. از همان قسمت که دوخته نشده است، پارچه را برگردانید. اگر دوست داشتید، لبه‌های آن را اتو بکشید تا مرتب بشود. از قسمتی که باز است، داخل آن را با پنبه یا هر ماده ای که برای پر کردن بالشت استفاده می‌کنید، پر کنید. در انتها، قسمت باز را با دست کوک مخفی بزنید یا با لایه چسب یا چسب پارچه به هم وصل کنید و ببندید. در این مرحله، پارچه دلخواه خود را نیز به اندازه کوسن به دست آمده برش دهید و همچون نمونه آستری، بدوزید (1.5 سانتی متر از هر طرف برای دوخت در نظر بگیرید) و پارچه پر شده را داخل آن قرار دهید.

 

نوآوری

 

 

مجموعه‌ای از دکمه‌های ساده در اندازه‌ها و طرح‌های مختلف تهیه کنید و آنها را با اسپری طلایی رنگ کنید. یک طرح قلب روی کوسن بکشید (با مداد و خیلی کمرنگ) و باسلیقه و دقت دکمه‌ها را داخل این قلب بدوزید تا شکل زیبایی از قلب طلایی روی کوسن ایجاد شود. به جای قلب هر طرح دیگری دوست داشته باشید، می‌توانید ایجاد کنید. رنگ و طرح به سلیقه و علاقه شما بستگی دارد.

 

طرح چند تکه و رنگی

 

 

برای اینکه طرح و رنگ کوسن دقیقاً مشابه مبلمان یا تخت شما باشد، پارچه‌های مشابه و همرنگ خریداری کنید. طرح‌های هندسی مختلفی برای هر تکه در نظر بگیرید و آنها را برش دهید. پارچه‌ها را به هم بدوزید تا مربع کوسن به دست بیاید. برای لایه پشت کوسن پارچه‌ای انتخاب کنید که رنگ ثابتی دارد. دو لایه را به هم بدوزید و یک طرف را حدود 5 سانتی متر باز بگذارید و با مواد بالشت پر کنید. در آخر، قسمت بازمانده را نیز کوک بزنید.

 

کوسن جیب‌دار

 

 

این ایده بسیار خلاقانه است. بالشتی که جیب دارد را می‌توانید برای اتاق بچه، اتاق بازی یا اتاق نشیمن برای قرار دادن روزنامه، کتاب‌های کوچک یا وسایل ریز استفاده کنید.

 

طرح ترکیبی

 

 

برای اینکه به کاناپه بی‌رنگ و روح خانه شکل و شمایل زیبا بدهید، آن را با کوسن پر کنید؛ کوسن هایی با طرح و شکل و اندازه‌های مختلف. پارچه‌هایی با طرح‌های مختلف و البته رنگ‌های متناسب باهم خریداری کنید و هر کدام از کوسن ها را به رنگ و شکلی متفاوت درست کنید. یکی از آنها را می‌توانید با طرح چاپی از بقیه مجزا کنید. باید توجه داشته باشید که شاید این ایده ترکیبی و ظاهراً بی‌نظم باشد، اما در واقع بسیار هم منظم و قرینه است.نقطه‌های برجسته

 

 

با پارچه‌های نمدی دایره‌های بزرگ و کوچک در رنگ‌های مختلف برش دهید. دو دایره از دو رنگ مختلف را روی هم بگذارید و وسط آنها را با چرخ خیاطی به کوسن بدوزید. با این دایره‌ها می‌توانید طرحی گرافیکی، شطرنجی یا فضایی ایجاد کنید.

 

مجموعه‌ای از رنگ‌ها

 

 

برای رویه کوسن لازم نیست پارچه نو بخرید. با تی‌شرت، روسری و لباس‌های قدیمی که دیگر استفاده نمی‌کنید نیز می‌توانید رویه کوسن بدوزید. این لباس‌ها هر کدام طرح و شکل متنوعی دارند و ترکیب جالبی در کنار هم ایجاد می‌کنند.

 

از روسری تا کوسن

 

 

روسری‌های براق و زیبای خود را که دیگر استفاده نمی‌کنید ، به رویه کوسن تبدیل کنید. یک مربع از پارچه‌ای دیگر را به اندازه مربع روسری و 2.5 سانتی متر از هر طرف بیشتر، برش دهید. پارچه لایه پشت را از عرض دو نصف کنید. لبه‌های هر طرف را بخیه بزنید. روسری را پشت و رو روی آن قرار دهید. تکه‌ها را از اطراف به هم بدوزید. در این مرحله، کیسه‌ای که پشت آن باز است به دست می‌آید. کیسه را پشت و رو کنید. رویه کوسن آماده است. با این کار می‌توانید هر زمان خواستید راحت کوسن ساده را در این رویه داخل یا خارج کنید. برای اینکه شمایل زیبایی هم داشته باشد و خیلی ساده نباشد، به اندازه 6.5 سانتی متر از اطراف مربع را با چرخ خیاطی بدوزید تا کوسن لبه‌دار شود.