وزیر جدید به دنبال مبارزه با فساد

شمار نشریه : 166


گروه گزارش: وقتی معاون اول رئیس جمهور در مراسم تودیع و معارفه وزرای سابق و جدید وزارت راه و شهرسازی گفت دولت یازدهم شیوۀ متفاوتی برای تکمیل مسکن مهر دنبال خواهد کرد، برای همه کسانی که در طرح مسکن مهر فعال بودند قطعی شد که دیگر در بر پاشنه قبلی نخواهد چرخید و نحوۀ تأمین منابع مالی، البته بیش از همه جا در طرح مسکن مهر، دستخوش تغییر خواهد شد. در این خصوص اسحاق جهانگیری گفته بود مهمترین طرح عمرانی دولت دهم مسکن مهر بود و مهمترین مشکل این طرح، تامین منابع مالی آن بود، بنابراین تداوم این طرح دردولت یازدهم به روش قبلی ادامه نخواهد داشت چراکه سیاست نادرستی بود.

ادامه این رشته را وزیر جدید در سخنانش در همان جلسه به خوبی پی‌گرفت.

پس انداز، لازمه توسعه پایدار مسکن

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه محور برنامه‌هایش در حوزۀ مسکن «توسعه پایدار» است تأکید کرد: توسعه پایدار در حوزة مسکن بدون پس انداز ناممکن است، اما متأسفانه مسؤولان این موضوع را به صورت شفاف برای مردم تبیین نکرده اند در حالی که مردم را باید در جریان شیوه‌های درست خانه‌دار شدن گذاشت.

وی از برگزاری جلسه‌ای با مسؤولان بانک مرکزی برای کسب اطلاعات دربارة میزان پس‌انداز صندوق‌های در بانک‌ها خبر داد و گفت: بررسی‌ها بیانگر آن است که متأسفانه حجم پس‌انداز صندوق‌های بانک‌ها کم شده و حتی سیر نزولی پیدا کرده، در حالیکه راه اصلی خانه‌دار شدن مردم، رشد پس‌انداز خانوار و ثبات شرایط اقتصادی است.

حرکت به سمت انبوه‌سازی و کیفی‌سازی

آخوندی ادامه داد: تحمیل منابع پس‌انداز سبب رشد نقدینگی می‌شود. با توجه به اینکه بدون رشد نقدینگی چاره‌ای جز تأمین منابع از بازار نداریم، باید به سمت انبوه‌سازی با مفهوم توسعة واقعی و ارتقای کیفیت ساخت و ساز و کوچک‌سازی حرکت کنیم که این به معنای تغییر الگوی مصرف ساختمان‌ است.

منتقد مسکن مهر هستم

وزیر راه و شهرسازی گفت خود جزو کسانی بوده که به مسکن مهر انتقاد داشته است، خاطرنشان کرد: اولین نقد من موضوع تأمین منابع بود، زیرا تاکنون 50 هزار میلیارد تومان از طریق بانک تأمین شده است، درحالی که تزریق چنین پولی عملاً امکان پذیر نیست.

وی نقد دیگر خود به پروژه مسکن مهر را متوجه مشکلات فنی وکیفی این پروژه دانست و خاطرنشان كرد: البته با وجود تمامی این مشکلات تداوم مسکن مهر در دستورکار دولت یازدهم قرار دارد، چرا که سرنوشت 10 میلیون نفر به این طرح وابسته است، اما محورکار ما تکمیل زیرساخت ها، خدمات روبنایی و افزایش کیفیت زندگی است.

رهاکردن بافت های فرسوده و ساخت مسکن در بیابان!

آخوندی در بخش دیگری از اظهارات خود به ضرورت نوسازی بافت‌های فرسوده تأکید کرد و گفت: بافت‌های فرسوده از لحاظ فرهنگی نشان‌دهندة فرهنگ کشور است و از نظر سرمایة اجتماعی و اقتصادی و داشتن زیرساخت‌ها موقعیت مناسبی به شمار می‌رود، مگر نه ساده ترین راه رها ساختن همة اینها و خانه‌سازي در بیابان است که راهکار درستی نیست.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: قطعاً شفافیت در مقررات شهری با تأکید بر قانون را در وزارتخانه راه و شهرسازی دنبال خواهم کرد؛ بر این باورم که باید تمام اطلاعات تولیدی را در دسترس مردم بگذاریم. با این رویکرد تمامی گزارش‌ها و تصمیمات این وزارتخانه را در پرتال وزارت راه و شهرسازی قرار می‌دهیم تا شهروندان از آن استفاده کنند، نباید این اطلاعات که موجب رانت خواری می‌شود در اختیار عده کمی قرار بگیرد.

پروژه‌ها را خارج از رقابت واگذار نمي‌كنيم

آخوندی همچنین از تغییر در شرایط واگذاری پروژه‌های وزارتخانه متبوعش خبرداد و گفت: تمام فسادها خارج از رقابت صورت می‌گیرد و ما هم به دنبال مبارزه با فساد هستیم. بنابراین از من انتظار نداشته باشید که پروژه‌ای را خارج از رقابت به نهاد یا شخصی واگذار کنم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: نکته بعدی بحث توسعة زیربناها، مدیریت و سازماندهی کسب و کار، مهندسی حمل و نقل و حرفة ساختمان و مسکن است؛ با توجه به مجموعة تعهدات وزارتخانه حجم سرمایه گذاری زیادی مورد نیاز است و این امر تعامل و چانه‌زنی بین مجلس و دولت را می‌طلبد.

بازدید بدون حضور دیگران!

اما سیاست‌های متفاوت وزیر جدید راه و شهرسازی نه تنها پروژهای مسکن مهر را در بر خواهد گرفت بلکه حتی سیاست‌های بازدید وزیر از این پروژه‌ها را نیز شامل می‌شود! دکتر آخوندی در اولین بازید خود از طرح مسکن مهر تأکید ویژه کرده بودند که هیچ خبرنگاری – حتی خبرنگاران سازمان صدا و سیما – برای پوشش خبری دعوت نشوند. وی روز جمعه یکم شهریور ماه، در نخستين بازديد خود از پروژه‌هاي در حال اجراي مسكن مهر در فازهای 8 (انبوه‌سازان) شهر جديد پرديس که شامل 30 هزار واحد مسكن مهر و فاز 11 (كوزوپارس) شهر که شامل 35 هزار واحد است حضور يافت و روند اجراي اين پروژه‌ها از نزديك مورد بررسي قرار داد. بررسي وضعيت ساخت واحدهاي مسكوني مهر در فازهاي 5، 8، 9 و 11 و تاسيسات زيربنايي از جمله آب، برق و فاضلاب از جمله برنامه هاي بازديد وزير راه و شهرسازي از شهر جديد پرديس بود.

پایبندی دو طرف به تعهدات

وزیر راه و شهرسازی پس از بازدید از طرح‌های در دست اجرا، در نشست پاياني خود در محل شركت عمران پرديس كه با حضور معاونان وزير، مديران كل و رئيس انجمن انبوه سازان و پيمانكاران برگزار شد، با تأكيد بر پايبندي بر تعهدات داده شده، تصريح كرد: وزارت راه وشهرسازي قراردادهايي با پيمانكاران و مشاوران دارد و بايد بر تعهدات خود پايبند باشد؛ از طرف ديگر مشاوران و پيمانكاران نيز بايد بنا بر قرارداد به تعهدات خود وفادار باشند.

دکتر آخوندی ادامه داد: اولین کار براي جلب اعتماد بين دو طرف اجراي تعهدات است. در اين مرحله افزايش قيمت‌ها و چانه‌زني جايي ندارد.

آخوندي بيان کرد: پروژه‌هاي مسكن مهر در حال اجرا كيفيت‌هاي متفاوتي دارند؛ از تمام پيمانكاران مي‌خواهم كيفيت را فداي هيچ چيز ديگري نكنند. اگر گزارشي در خصوص كيفيت اجراي پروژه ها شود، حتما پيگيري خواهيم كرد.

ارتقای کیفیت زندگی بهره برداران

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اينكه تمام تلاش‌ها و زحمات براي رفاه شهروندان است، يادآور شد: اگر از منظر شهروندان و مشتريان مسكن مهر نگاه كنيم خواسته‌ها و مطالباتي مطرح است كه توجه به آنها مهم است و نخستين بحث در اين زمينه حق انتخاب مشتري است.

مهندس آخوندی افزود: مشتري و شهروند در ساخت منزل خود كه محل آسايش و سكونت او است، بايد حق انتخاب معماري و جزئيات شامل آشپزخانه، رنگ آميزي، پنجره و غيره داشته باشند؛ گرچه ممكن است با افزايش انتخاب‌ها هزينه‌ها افزايش پيدا مي‌كند.

وزير راه و شهرسازي تأكيد كرد: بايد از منظر مشتري نگاه كنيم و ما از طرف 80 هزار خانوار در پرديس نمي‌توانيم جزئيات را انتخاب كنيم و در اين زمينه آماده دريافت پيشنهادها و راهكارهاي اجرايي از طرف سازندگان هستيم.

آخوندي تصريح كرد: كيفيت زندگي از موضوعات مهمي است كه بايد به ارتقاي آن بينديشيم؛ اگر با مردم گفتگوي مستقيم داشته باشيم در مي‌يابيم كه خدمات مطلوب، بر قيمت‌ها اولويت دارد.

برنامه‌ریزی برای اسکان

مهندس آخوندی در ادامه سخنانش در نشست پاياني بازديد خود از پروژه‌هاي در دست اجراي شهر جديد پرديس اظهار كرد: فرايند اسكان از موضوعاتي است كه بايد براي آن برنامه‌ريزي لازم صورت گيرد تا با واگذاري واحدهاي مسكوني امكان سكونت فراهم باشد.

وزير راه و شهرسازي از مدير كل راه و شهرسازي استان تهران درخواست كرد در خصوص حمل و نقل شهر جديد پرديس با در نظر گرفتن يكپارچگي فعاليت‌ها در حوزه حمل و نقل و مسكن و شهرسازي براي برطرف كردن مشكلات برنامه‌ريزي كند.

وي در پايان خواستار همدلي كامل براي ايجاد فضايي پرنشاط براي ادامه فعاليت‌ها شد تا محيط مسكوني قابل قبولي براي شهروندان فراهم شود.

فشار از پایین، چانه زنی در بالا!

وزير راه و شهرسازي در حالی بیان مي‌كند که چانه زني براي افزايش قيمت مسكن مهر پرديس منتفي است که انبوه سازان فعال در مسكن مهر پرديس طی یک سال اخیر مرتباً کوشیده‌اند وزارت راه و شهرسازی را ترغيب به افزایش پرداخت بیش از 340 هزار تومان به ازای هر متر مربع ساخت و ساز کنند. البته تکمیل کننده این سیاست، کندی ساخت و سازهای انبوه سازان است، به حدی که یکی از سایت‌های اینترنتی از اصطلاح «گروگان گرفتن پروژه‌های مسکن مهر برای افزایش قیمت» استفاده کرده بود! حال باید منتظر ماند و دید که آیا انبوه‌سازان موفق خواهند شد با قیمت چند سال پیش طرح‌های نیمه تمام مسکن مهر را به سرانجام برسانند یا خیر.