کاهش هزینه ساخت با ملات آماده

شمار نشریه : 166

گروه ساخت‌وساز: یکی از مهم‌ترین اهداف تشکیل انجمن‌های صنفی در صنعت ساختمان، ارتقای کیفیت ساخت‌وساز به واسطه گرد هم آوردن متخصصان است. بدیهی است که هر اندازه انجمن‌ها قوی‌تر و دارای تعداد اعضای بیشتری باشند، نقش تعیین‌کننده‌تری در بازار ساختمان ایفا می‌کنند؛ ضمن اینکه ساماندهی فعالان ساختمانی در قالب انجمن باعث به وجود آمدن نوعی سازماندهی و همگونی در بازار ساختمان می‌شود. انجمن ملات آماده چهارم مرداد سال جاری تشکیل شد. پیام ساختمان به منظور آشنایی هرچه بیشتر با اهداف و برنامه‌های تشکیل این انجمن گفتگویی با مهندس علی‌اصغر حمزه گودرزی، رئیس هیئت‌مدیره انجمن و مهندس محمد کنگانی، دبیر انجمن داشته که در زیر می‌آید.

پيام ساختمان: لطفاً توضیحاتی در مورد دلايل تأسیس انجمن ملات برای مخاطبان ما بیان کنید.

مهندس گودرزی: کلید ایجاد انجمن صنفی ملات آماده از ابتدای سال 1391 زده شد. در آن زمان جلسات متعددی برای تشکیل انجمن با شرکت‌هایی که تمایل به حضور در انجمن داشتند، برگزار شدو نهایتاً پیشنهادمان را به وزارت کار اعلام کردیم. وزارت کار استعلام لازم از وزارت صنایع را انجام داد و انجمن در تاریخ 5/4/92 با حضور نماینده وزارت کار تشکیل شد و با عنوان انجمن بتن آماده در حال حاضر فعالیت می‌کند.

انجمن ملات آماده چه تفاوتی با بتن آماده دارد؟

کنگانی: هرگونه چسباننده‌ای که در ساختمان مورد استفاده قرار گیرد و يك یا چند مصالح را به هم اتصال دهد ، مي‌توان عنوان ملات را به آن اتلاق نمود. این ملات می‌تواند گچ، چسب یا ملات ماسه و سیمان باشد. درحالی‌که بتن آماده فقط ترکیبی از ماسه، سیمان و شن است. بنابراین می‌توان گفت ملات آماده عام‌تر از بتن آماده بوده و به طور گسترده‌اي در ساختمان‌سازي مورد استفاده قرار مي‌گيرد

پيام ساختمان: آقای كنگاني شما از چرایی و اهداف تشکیل انجمن ملات آماده برای مخاطبان توضیح دهید.

مهندس كنگاني: از زماني كه اولین کارخانه تولید سیمان در تهران ساخته شد، سیمان را در اختیار کارگاه‌های ساختمانی می‌گذاشتند و کارگران، سیمان را با ماسه و آب مخلوط نموده و به عنوان ملات به مصرف می‌رساندند. بنابراین بدون آگاهی از فرایند درست و اصولی تهیه ملات، ساختمان‌سازی با استفاده از سیمان آغاز شد؛ غافل از اینکه تنها ترکیب ماسه و سیمان براي توليد ملات کافی نیست و متأسفانه هنوز هم ساختمان‌سازی با این شیوه در جریان است. برای اینکه به این وضعیت خاتمه دهیم، انجمنی تحت عنوان انجمن ملات تشکیل شد تا انواع ملات‌ها اعم از سیمان، ماسه، گچ و ... را با ترکیب ایده‌آل به تناسب کاربردی که دارند، تهیه و در اختیار سازندگان قرار دهد. به عنوان مثال در بحث ملات ماسه و سیمان ما چندین نوع ملات داریم و هر کدام به تناسب کاربری که دارند، تهیه‌شده و به صورت آماده عرضه می‌شوند. جالب است بدانید عمده‌ترین دلیل تخریب ساختمان به ویژه دیوارهای داخلی هنگام زلزله ،ناشی از کاربرد ملات‌های نامرغوب توسط سازندگان است.

مهندس گودرزی: می‌خواهم در این رابطه مثالی بزنم. در گذشته که هنوز شهرها به وجود نیامده بودند هرکس به تناسب نیازی که داشت آرد تهیه می‌کرد و در خانه خودش نان می‌پخت. با شکل‌گیری شهرها این روند متوقف شد چون عملاً چنین چیزی به دلایل زیاد امکان‌پذیر نبود،بنابراین نانوایی‌ها ساخته شد که هر کس به تناسب نیازش نان می‌خرد. در بحث تهیه ملات هم همین گونه است و اگر قرار باشد هرکس خودش ملات تهیه کند، دچار مشکلاتی نظیر اتلاف وقت، اتلاف انرژی، کاهش کیفیت ساختمان خواهد شد. تمامی مصالح از جمله موزائیک، آجر، میلگرد و ... در کارخانه تهیه‌شده و در اختیار سازندگان قرار می‌گیرد اما متأسفانه ملات که پیونددهنده مصالح مختلف است، به دلیل بی‌توجهی در کارگاه‌های ساختمانی تهیه می‌شود. به همین دلیل ما انجمن ملات آماده را تأسیس کردیم تا از مرحله پی کنی تا نماسازی ساختمان از ملات آماده استفاده شود. مسئله دیگر که لازم است به آن اشاره‌کنم اینکه ؛ تبلیغات وسیعی در رابطه با استفاده از الیاف در بتن می‌شود اما متأسفانه عده‌ای از روی ناآگاهی تصور می‌کنند که می‌توان در محل کارگاه‌های ساختمانی این الیاف را به بتن اضافه کرد و سعی می‌کنند تا جایی که امکان دارد برای بهبود مقاومت بتن به آن الیاف اضافه کنند، درحالی‌که برای هر کیسه سیمان فقط باید 200 گرم الیاف در کارخانه مورد استفاده قرار گیرد.

پيام ساختمان: انجمن ملات آماده تمامی ملات‌ها را می‌تواند در اختیار درخواست‌کنندگان قرار دهد یا به طور اختصاصی فعلاً ملات ماسه و سیمان را تولید و عرضه می‌کند؟

مهندس کنگانی: انجمن ما قادر است تمامی ملات‌ها اعم از ماسه و سیمان، گچ، رزین و ... را در اختیار سازندگان قرار دهد. البته لازم به ذکر است که این ملات‌ها به صورت خشک در اختیار سازندگان قرار می‌گیرد و آنها آب لازم را که میزان استفاده از آن هم قبلا گفته شده، به ملات می‌افزایند. تمام حرف ما این است که ملات‌ها انواع مختلف دارد و در بسیاری از موارد فقط یک نوع آن برای استفاده ما مناسب است. مثلاً در تهیه ملات شاتکریت برای نگهداری دیوار گودبرداری‌ها، نمی‌توان از هر ملاتی استفاده کرد و ترکیب سیمان، ماسه و آب تمام خواسته‌های ما را از یک ملات ماسه و سیمان برآورده نمی‌کند.

پيام ساختمان: فکر می‌کنید اعضای شما از توانایی لازم برای رفع نیاز صنعت ساختمان برخوردارند؟

مهندس كنگاني: در برآورد اولیه‌ای که کردیم، اعضای ما نیازی که به طور گسترده در بازار وجود دارد را می‌توانند پاسخگو باشند ضمن اینکه تعداد اعضا رو به افزایش است و علاوه بر این، اعضای انجمن صنفی ملات آماده قادرند میزان تولیدات خود را تا دو برابر افزایش دهند و خوشبختانه از این نظر با مشکلی مواجه نیستیم.

پيام ساختمان: به عنوان دبیر انجمن صنفی ملات آماده چه انتظاری از دولت یازدهم به ویژه وزارت راه و شهرسازی دارید؟

مهندس کنگانی: آقای دکتر آخوندی دارای کارنامه‌اي بسیار خوب بوده و از تجربه لازم برخوردار هستند و اخیراً هم در برنامه‌ای که اعلام کردند، توجه به بخش خصوصی به وفور دیده می‌شود و گفته‌اندکه هدفشان ارجاع کار به بخش خصوصی است. در آمریکا انجمنی به نام انجمن بتن آمریکا (ACI) فعالیت می‌کند. این انجمن وابسته به بخش خصوصی است و زیرمجموعه دولت نیست اما از آنجا که بخش خصوصی از اهمیت زیادی برخوردار است، تدوین استاندارد بتن را به ACI سپردند و سازمان‌هاي دولتي آمریکا نيز به بخش خصوصی اعتماد کردند. در بحث ملات ما هم می‌توانیم این‌گونه عمل کنیم چرا که انجمن صنفی ملات ایران دانش و تخصص لازم برای تدوین آیین‌نامه را داراست. به طور کلی از دولت جدید می‌خواهیم که به انجمن‌های صنفی بهاي بيشتري بدهد تا صنعت ساختمان به سر منزل مقصود برسد.

پيام ساختمان: در جلسه‌ای که با حضور اعضای هیئت‌مدیره انجمن بتن و سازمان ملی استاندارد برگزار شد، مقرر شد تا تدوین استاندارد بتن به انجمن واگذار شود، ارزیابی شما از صلاحیت انجمن بتن چیست؟

مهندس کنگانی: به طور یقین این تدوین استاندارد باید از وظایف انجمن بتن باشد اما انجمن بتن باید غنای بیشتری به کارش بدهد و از انجمن‌های مرتبط دیگر هم نظرخواهی کند، چون آیین‌نامه باید از ابعاد مختلف مورد کارشناسی قرار گیرد ضمن اینکه باید از قابليت اجرايي برخوردار باشد.

پیام ساختمان: در پایان اگر صحبتی دارید، بیان کنید.

مهندس گودرزي: بالا رفتن قیمت حامل‌های انرژی، حمل‌ونقل و دستمزد کارگر ایجاب می‌کند که در روش تأمین مصالح ساختمانی تجدیدنظر کنیم. از اینجا به تمام سازندگان اعلام می‌کنم که استفاده از ملات آماده باعث ارزان تمام شدن هزینه ساخت می‌شود و امیدواریم در آینده کسی به دنبال ماسه و سیمان نباشد بلکه ملات آماده که از هر جهت به صرفه‌تر است، مورد استفاده قرار دهند.