هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   166   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بازسازي خانه با هزينه كم


گروه ساخت‌وساز: هميشه تعويض خانه و خريد يك خانه نوساز براي افراد ممكن نيست بنابراين در چنين مواقعي بهترين كار تعمير و نوسازي خانه است. زماني كه مدت طولاني از عمر يك خانه می‌گذرد، برخي قسمت‌های آن فرسوده و خراب می‌شود و ساكنين آن خانه نياز به تنوع و تحولي در خانه احساس می‌کنند.در این مطلب مکان‌هایی که در داخل ساختمان باید برای تعمیر آنها اقدام کرد، به ترتیب اولویت آمده است:

اولويت اول: آشپزخانه

از آنجاي كه آشپزخانه از مهم‌ترین قسمت‌های خانه است و رفت‌وآمد در آن زياد بوده و تقریباً تمام افراد خانواده مقداري از زمان خود را در آن سپري می‌کنند، از اين رو دكوراسيون آن از اهميت زيادي برخوردار است و بايد به گونه‌ای باشد كه براي افراد تازگي داشته باشد. در اين ميان تغيير جلوه کابینت‌ها می‌تواند تغيير و تحول چشمگيري در فضاي آشپزخانه ايجاد كند زيرا بيشترين سهم فضاي آشپزخانه به کابینت‌ها اختصاص دارد. براي اين كار لازم نيست هزينه زيادي متقبل شويد و به تعويض كلي کابینت‌ها بپردازيد، بلكه می‌توانید از ورقه‌های روكش كابينت كه در طرح‌ها و رنگ‌های متنوعي در بازار موجود هستند استفاده كنيد و آنها را به راحتي روي در کابینت‌ها بچسبانيد.

رنگ و طرح اين روکش‌ها يا اينكه تمام درها يك شكل باشد يا به صورت يكي در ميان، کاملاً بستگي به سليقه و نوع چيدمان جديد آشپزخانه شما دارد.همچنين اگر کابینت‌های فعلي شما از جنس چوب است می‌توانید با يك رنگ‌آمیزی ساده و استفاده از جلا دهنده جلوه آنها را نو و زيبا كنيد.

قدم بعدي تعويض نماي كانتر آشپزخانه است كه بسته به رنگ جديد کابینت‌ها و چيدمان آشپزخانه می‌توانید از جنس‌های متنوعي براي كانتر جديد آشپزخانه خود استفاده نماييد. اقدام ديگري كه می‌تواند جلوه آشپزخانه شما را تغيير دهد، استفاده از کاشی‌های جديد براي كف و ديوار آشپزخانه است.لازم به ذكر است تعويض جاي وسايل و همچنين خريد برخي وسايل برقي جديد و استفاده از آنها به جاي وسايل برقي قديمي و فرسوده تأثیر زيادي در جلوه آشپزخانه دارد. البته اين كار را در صورت لزوم انجام دهيد و در غير اين صورت اجباري به صرف هزينه اضافي نيست.

اولويت دوم: سرويس بهداشتي

سرويس بهداشتي نیز از ديگر قسمت‌هایی است كه فضاي آن خيلي زود تكراري و کسل‌کننده می‌شود. تغيير جلوه سرويس بهداشتي كار بسيار آساني است و به راحتي می‌توان آن را نو و جديد كرد. براي مثال با نصب کاشی‌های جديد براي كف و ديوارها به كلي جلوه سرويس بهداشتي تغيير می‌کند. فراموش نكنيد كه براي سرويس بهداشتي نيز می‌توانید از کاشی‌هایی براي دیوارها و كف استفاده كنيد كه قابليت چسبيده شدن روي کاشی‌های قبلي را دارند.

علاوه بر نصب کاشی‌های جديد براي ديوار و كف می‌توانید تجهيزات سرويس بهداشتي خود از قبيل توالت, توالت فرنگي, روشويي و شيرآلات و هم چنين آينه را نيز تعويض كنيد كه در اين صورت دكوراسيون سرويس بهداشتي شما کاملاً تغيير می‌کند و متحول می‌شود.

اولويت سوم: فضاي خارجي خانه و حياط

يكي ديگر از فضاهايي كه اعمال تغيير در آن می‌تواند تأثیر زيادي در روحيه و جلوه كلي خانه داشته باشد حياط و ورودي خانه است، بنابراين كمي بيشتر براي حياط خانه خود وقت صرف كنيد. اگر باغچه‌ای داريد به چمن‌کاری آن بپردازيد و گل‌های زيبا و جديد در آن بكاريد. خواهيد ديد كه با انجام همين تغييرات جزیي به چه ميزان خانه شما تغيير می‌کند و در بدو ورود به خانه احساس تازگي و طراوت خواهيد كرد.علاوه بر اين مي‌توانيد ورودي خانه خود را نيز با قرار دادن گل و گياهان سبز و شاداب آذين بندي كنيد.

با انجام اين تغييرات ساده می‌توانید با صرف هزینه‌ای ناچيز در خانه‌ای كه سال‌ها در آن زندگي کرده‌اید ايجاد تحول كنيد و آن را از تكراري بودن برهانيد و شادتر و پرانرژي تر روزهای آينده را سپري كنيد.

البته فراموش نكنيد كه در اين مطلب حداقل‌های نوسازي و بازسازي خانه مطرح شد و تنها در حدي بود كه تحول را حس كنيد. نوسازي و بازسازي خانه می‌تواند بسيار مفصل تر و كامل تر از آنچه در اين مطلب گفته شد، باشد.