هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   166   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

جایگزین سازه‌های سنتی در ساختمان


یک فعال بازار ساختمان گفت: برای نخستین بار با مشاوره کارشناسان ژاپنی و آمریکایی پروفیل‌های جدید صنعتی مقاوم‌تر از پروفیل‌های سنتی در کشور تولید و وارد بازار شد.

خشایار تمدن افزود: پس از پنج سال پژوهش بر روی تولید مقاطع صنعتی، محصولات جدید HSS (مقاطع فولادی سازه های ساختمانی و صنعتی) در کشور به بازار عرضه شد و مورد استقبال مهندسان معماری قرار گرفت. وی با اشاره به اینکه همچنان بسیاری از ساختمان‌ها در کشور ما به صورت سنتی ساخته می‌شوند، اظهار داشت: با توجه به وقوع بالای حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله در ایران، باید روند مقاوم‌سازی سازه‌های ساختمان‌ها به خصوص در شهرهای بزرگ سرعت بیشتری بگیرد و از مهم‌ترین الزامات مقاوم‌سازی ستون ساختمان‌ها، استفاده از مقاطع سازه‌های صنعتی ومدرن است.

تمدن ادامه داد: ما برای ساخت مقاطع سازه‌های ساختمانی از نظر مشاوران ژاپنی استفاده کرده ایم و به دلیل آنکه ژاپن کشوری زلزله‌خیز است، از آنها درخواست کردیم تا اعلام کنند از چه تکنولوژی‌ای در ساخت پروفیل‌های ساختمانی استفاده می‌کنند و از چه اتصالاتی برای این پروفیل‌ها بهره می‌گیرند که در برابر زلزله مقاوم‌تر باشد.همچنین از چند متخصص آمریکایی نیز کمک گرفتیم تا دانش خود را در زمینه پروفیل‌های ساختمانی به ما ارائه کنند. در نهایت با بهره‌گیری از نظرات مشاوران این دو کشور و استفاده از تکنولوژی‌های روز، موفق به ساخت پروفیل ساختمانی باکیفیت بالا شدیم.

این فعال بازار ساختمان درباره تفاوت پروفیل‌های HSS و پروفیل‌هایی که در حال حاضر در صنعت ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند، گفت: در ایران از پروفیل‌های باز مانند تیرآهن یا ناودانی یا ورق فولادی که به‌صورت سنتی به هم جوش داده می‌خورند، استفاده می شود اما با مطالعاتی که انجام دادیم متوجه شدیم: مقاومت پروفیلی که دارای کمترین نقطه جوش باشد، بالاتر است و دوام بیشتری در برابر زلزله، آتش‌سوزی و سایر حوادث دارد.وی در پایان گفت: نصب این نوع پروفیل با سرعت بیشتری انجام می‌شود، ضمن اینکه سازه می‌تواند بار بیشتری را تحمل کند و البته از نظر اقتصادی نیز به‌ صرفه‌تر خواهد بود. در واقع این پروفیل‌ها، سبک‌تر، مقاوم‌تر و اقتصادی‌تر از مقاطع سنتی مورد استفاده هستند.